Menu
 • Menu

  Hale namiotowe – szybki sposób na zwiększenie przestrzeni magazynowej

  Zajmujesz się produkcją lub sprzedażą produktów szybko zbywalnych? Pilnie potrzebujesz dodatkowego magazynu do przechowywania produktów? Poznaj rozwiązanie, które docenili producenci w Polsce i Europie.

  Artykuły spożywcze, czy środki czystości to produkty, które kupujemy na co dzień. Szczególnie teraz, w czasach pandemii zapotrzebowanie na nie mocno wzrosło. Przed producentami oraz firmami transportowymi stoi spore wyzwanie zatowarowania sklepów na czas. Aby zagwarantować płynność przebiegu produkcji i sprzedaży warto postawić na nowoczesne hale namiotowe, które mogą posłużyć stale lub tymczasowo jako magazyny i hale produkcyjne.

  hala zimna

  Zastosowanie hal namiotowych

  Hale namiotowe coraz częściej wykorzystywane są w branży FMGC (fast-moving consumer goods), szczególne w jej konkretnych odgałęzieniach:

  • branży wędliniarskiej,
  • przemyśle cukierniczym,
  • przemyśle zbożowo – młynarskim,
  • palarniach kaw,
  • browarach,
  • zakładach przetwórstwa owocowego i warzywnego,
  • produkcjach napojów i alkoholi,
  • zakładach produkcji leków i kosmetyków
  • i wielu innych.

  Rosnący popyt wewnętrzny i wzmożona wymiana handlowa tworzą w branży FMGC zapotrzebowanie na dodatkowe przestrzenie magazynowe. Hale namiotowe usprawniają szereg procesów, takich jak:

  • odbieranie,
  • pakowanie towarów,
  • prace w magazynach,
  • produkcja itp.

  Zimne magazyny, czy hale izolowane (ocieplane)?

  Ze względu na rodzaj produktów, jakie będą przechowywane/produkowane, ważny jest dobór odpowiedniego poszycia hali. Tańszym rozwiązaniem są hale „zimne”, nie wymagające ocieplenia. Ściany boczne mogą być poszyte powłoką wykonaną z materiału PCV lub usztywniającą blachą trapezową.  Te hale dzięki lekkiej konstrukcji umożliwiają szybką realizację przy optymalnych kosztach.

  W przypadku, kiedy produkty wymagają magazynowania w odpowiedniej temperaturze polecane są hale izolowanie. To innowacyjne obiekty, których obudowa zapewnia izolację cieplną. W tym przypadku ściany boczne wykonane są z płyty warstwowej PIR. Membrana dachowa w tych halach posiada dodatkowo folię termoizolacyjną wewnątrz. Rozwiązanie to zapewnia chłodniejsze warunki w hali w okresie letnim, z kolei w okresie zimowym nie ma problemu z uzyskaniem temperatur dodatnich. Przy temperaturze -25 stopni Celcjusza można osiągnąć wewnątrz nawet +17 stopni Celcjusza.

  Przy wyborze hali warto zwrócić uwagę na konstrukcję nośną. Może być ona oparta na lżejszych profilach aluminiowych lub bardziej wytrzymałych profilach stalowych w systemie kratownicowym.

  hala ciepła

  Dodatkowa przestrzeń magazynowa w kilka tygodni

  Hale namiotowe w porównaniu do czasochłonnych i drogich obiektów murowanych są tańsze i szybsze w montażu. Dzięki lekkiej powłoce dachowej oraz budowie modułowej konstrukcji montaż przebiega wyjątkowo sprawnie (w kilka dni). Innym sporym atutem jest mobilność. Raz zamontowaną hale można rozbudować o kolejne moduły  lub przenieść w inne miejsce na każdym etapie użytkowania.

  Legalizacja hal namiotowych – czy potrzebujesz pozwolenia?

  Hale namiotowe można postawić jako:

  • obiekt tymczasowy (do 180 dni)
  • obiekt stały

  W przypadku obiektu tymczasowego wystarczy:

  1. pobrać druk zgłoszenia z gminnego Wydział Urbanistyki,
  2. w porozumieniu z geodetą przygotować mapę,
  3. opracować wniosek do zgłoszenia (powinien on zawierać szkic na mapie z odległościami i gabarytami hali, opis i rysunki- rzut, elewacje, przekrój).
  4. Jeśli zakłada się wystąpienie z wnioskiem o stałe użytkowanie hali należy w trakcie 180 dni rozpocząć procedurę uzyskania pozwolenia na budowę.

  Nieco bardziej złożona procedura legalizacji jest w przypadku hal postawionych jako obiekt stały. W tym przypadku należy:

  1. Pobrać jeden z druków z gminnego Wydziału Urbanistyki: albo Plan Zagospodarowania Terenu albo druk o wydanie warunków zabudowy,
  2. We współpracy z geodetą sporządzić mapę,
  3. Określić sytuację geotechniczną,
  4. Wykonać Projekt Budowlany wraz z projektami branżowymi,
  5. Uzyskać opinię rzeczoznawcy pożarnictwa i złożyć projekt do Urzędu Gminy,
  6. Uzyskać pozwolenie prawomocnego,
  7. Przeprowadzić wytyczenie geodezyjne i powołać kierownictwo budowy,
  8. Przygotować mapy wykonawcze (geodeta),
  9. Uzyskać pozwolenie na użytkowanie lub zagospodarowanie (jeżeli pozwolenie na budowę nie stanowi inaczej),
  10. Przystąpić do użytkowania obiektu.

  Zielona energia dla hal – czyli hale zasilane fotowoltaicznie

  Użytkownicy hal namiotowych coraz częściej decydują się na rozwiązanie w postaci nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych. Panele solarne montowane są na dachu hali od strony południowej na specjalnie wykonanych podkonstrukcjach. Ich montaż w żaden sposób nie przeszkadza w serwisowaniu hali. Fotowoltaika pozwala na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do generowania energii elektrycznej. W ten sposób promienie słoneczne przekształcane są w prąd. Ta opcja jest nie tylko proekologiczna, ale także proekonomiczna. Dzięki niej:

  • znacząco ograniczamy zużycie prądu dostarczanego przez dostawcę usług energetycznych,
  • uzyskujemy niezależność energetyczną,
  • eliminujemy gazy cieplarniane i szkodliwe związki,
  • jest możliwość magazynowania energii przez akumulatory.

  Panele solarne przystosowane są do warunków atmosferycznych – nie pękają przy niskich temperaturach a śnieg samoczynnie się zsuwa.

  Komplet 10 szt. paneli gwarantuje moc na ok. 3kWp (kiloWatopik tj. moc, którą wytwarza panel w szczytowym momencie działania słońca) = 3 000 kWh/rok. Taka moc jest wystarczająca do tego, aby korzystać z instalacji oświetleniowej w hali wielkości 20×50 m przez 8h / 7 dni w ciągu roku.

  Dodatkowe wyposażenie hali

  Hale namiotowe mogą być wzbogacone o liczne opcje wyposażenia, które usprawniają użytkowanie obiektu. Elementy takie jak brama, drzwi, czy obróbki blacharskie są już często wliczone w podstawową cenę hali. Warto jednak rozszerzyć je o montaż rynien, okien, wentylacji, odbojników czy oświetlenia.

  Autor: Joanna Prokopiuk, Protan Elamrk

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *