Menu

Menu

Gdzie bezpiecznie ulokować oszczędności, by przyniosły zysk?

Pandemia COVID-19 zmieniła podejście Polaków do oszczędzania. Dziś liczy się nie tylko wysokość zysków, ale przede wszystkim… bezpieczeństwo kapitału. Jak ul-kować swoje pieniądze, aby nie stracić? Sprawdźmy.

Kiedy w marcu 2020 roku odnotowano w Polsce pierwsze przypadku koronawirusa, nikt z nas nie wiedział, co przyniosą kolejne dni, tygodnie i miesiące. Niestety z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej i towarzyszących jej restrykcjom coraz więcej firm traciło finansową płynność, a zwolnienia pracowników i redukcje pensji stały się standardem. Właśnie wtedy mieszkańcy naszego kraju na własnej skórze boleśnie odczuli, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. To właśnie dzięki nim przetrwali najtrudniejszy czas, zachowując spokojny sen i namiastkę poczucia bezpieczeństwa.

oszczędzanie

Coraz więcej Polaków chce oszczędzać

Takie obserwacje potwierdza badanie Prudential Family Index. Jego wyniki wskazują, że co trzeci Polak, który odkłada nadwyżki finansowe, zamierza przeznaczać na oszczędności więcej niż dotychczas, a zamiar odkładania na czarną godzinę lub inny dowolny cel deklaruje aż 90 proc. badanych! Nic dziwnego. W obliczu nieprzewidzianych wydatków, utraty pracy czy zdarzeń losowych to właśnie środki finansowe zapewniają stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowa sumka zbierana skrupulatnie na czarną godzinę pozwala bowiem na szukanie konstruktywnych rozwiązań i wyjście z impasu przy zachowaniu dotychczasowego standardu życia.

Gdzie ulokować oszczędności, aby… ich nie stracić?

Aby oszczędności przyniosły oczekiwane poczucie bezpieczeństwa, warto skorzystać z narzędzi, które pozwolą im zarabiać bez ryzyka utraty. Jednym z nich jest lokata (np. lokata na nowe środki). Lokata na nowe środki to depozyt pieniężny składany na określony w umowie okres. Pozyskane z tego tytułu pieniądze instytucja finansowa przeznacza na udzielanie kredytów. W ramach podziękowania wypłaca oszczędzającemu odsetki, które stanowią zysk. Co ważne, zysk z lokat jest nie tylko bezpieczny i pewny, ale także z góry znany. Deponując środki na lokacie, z powodzeniem wyliczysz, ile zyskasz po jej zakończeniu. Najpopularniejsze lokaty to te trwające kilka lub kilkanaście miesięcy (często z możliwością przedłużenia). Na rynku spotyka się jednak także takie, które trwają kilka dni, a nawet kilka godzin.

Ważny okres trwania lokaty

Decyzja o długości trwania lokaty jest jedną z najważniejszych, jakie będziesz musiał podjąć, chcąc oszczędzać w ten sposób. Dlaczego? Przez cały okres trwania umowy pieniądze będą bowiem zamrożone, a dla Ciebie – niedostępne. W przypadku większości lokat wcześniejsze zerwanie umów skutkuje utratą wszystkich wypracowanych zysków. Taka konstrukcja, choć bardzo popularna, na szczęście nie jest standardem. Sięgając po lokatę na nowe środki w Kasie Stefczyka, w przypadku wcześniejszego zerwania umowy otrzymasz pełny, wpłacony kapitał plus 10% odsetek należnych na dzień zerwania lokaty. Dzięki temu nie stracisz zysków nawet w przypadku wystąpienia niezależnych od Ciebie losowych zdarzeń, które wymuszą konieczność likwidacji depozytu.

Jak wybrać lokatę, aby… nie żałować?

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał lokaty, przed wyborem tej jedynej dokładnie porównaj dostępne na rynku oferty. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość oprocentowania. Wyższe oprocentowanie to wyższe zyski;
  • szczegółowe warunki oprocentowania. Nawet jeśli stawka oprocentowania jest atrakcyjna, upewnij się, czy obowiązuje ona przez cały okres lokaty, czy jedynie przez jego część. To istotna kwestia, która wpłynie na sumę zysku z lokaty;
  • okres trwania lokaty. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, na jak długo możesz zamrozić pieniądze. Choć w przypadku niektórych lokat dostaniesz odsetki mimo wcześniejszego zakończenia umowy, zdecydowanie lepiej zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać;
  • limit kwot. Często zdarza się, że banki i kasy określają minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Sprawdzenie tego parametru jest szczególnie ważne, jeśli chcesz zdeponować niewielką kwotę lub bardzo dużą kwotę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.