Menu

Menu

Festiwal Opole 2017 w Kielcach?

Festiwal Opole 2017Jak informuje portal Wyborcza.pl Kielce, Festiwal Opole 2017 może odbyć się w Kielcach. W poniedziałek 22 maja 2017 roku prezydent Opola zdecydował o wypowiedzeniu umowy z Telewizja Polską. Stało się to po rezygnacji z występów na festiwalu części wykonawców. Znaleźli się wśród nich: Kayah, Kasia Nosowska, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Kombii, Urszula, Michał Szpak, Kasia Kowalska, Szymon Wydra, Blue Cafe, Mesajah, Natalia Szroeder, Papa D. oraz Grzegorz Hyży.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, uzasadniając swoją decyzję stwierdził, że TVP nie wywiązała się z warunków umowy. Niemożliwość zrealizowania umowy wynika między innymi z faktu wycofania się z udziału w imprezie Maryli Rodowicz. Wycofanie się kolejnych artystów – według Wiśniewskiego – znacznie obniżyło rangę festiwalu. W związku z tym 54 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu nie zostanie zorganizowany.

Jednocześnie w piśmie skierowanym do Prezesa TVP Jacka Kurskiego prezydent Opola poinformował, że cofa udzieloną TVP wyłączną licencje na korzystanie z nazwy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki – Opole. Miasto nie udostępni też Telewizji Amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.

Wieczorem tego samego dnia Kurski oświadczył w TVP Info, że festiwal odbędzie się w innym miejscu. Jak donosi portal Wyborcza.pl Kielce, jako pierwszy informację o możliwości przeniesienia festiwalu do Kielc przekazał na Twitterze poseł PiS Dominik Tarczyński. Potem jednak jego wpis znikł. Autor artykułu podkreśla jednak, że poseł zasłynął już wcześniej z podobnych „sensacyjnych’ informacji.

Festiwal Opole 2017 – w Kielcach trwają przygotowania

Portal Wyborcza.pl informuje dziś, 23 maja, że zarządca kieleckiego amfiteatru na Kadzielni – Geopark Kielce poinformował firmy, które będą korzystać z amfiteatru w czerwcu 2017 roku, o możliwości zmiany terminu organizowanych w tym miesiącu imprez. Taką decyzję podjęto po rozmowie z wiceprezydentem Kielc Andrzejem Sygutem.

Andrzej Płonka z Geoparku poinformował jednak portal Wyborcza.pl Kielce, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Natomiast Krzysztof Grzegocki, dyrektor firmy Eskander powiedział portalowi, że zgodnie z decyzją prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, wszystkie imprezy planowane na czerwiec mogą się nie odbyć. Eskander organizuje w kieleckim amfiteatrze „Polską Noc Kabaretową”.

Amfiteatr na Kadzielni oddano do użytku w 1971 roku. Znany jest on z organizowanego od 1974 roku Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce”. W 2010 roku obiekt przeszedł całkowitą przebudowę. Wybudowano nową scenę, garderoby dla 217 wykonawców, i pomieszczenia techniczne. Nad widownią zamontowano rozsuwany dach. Amfiteatr może obecnie pomieścić prawie 5,5 tysiąca widzów. Od czasu przebudowy zorganizowano w nim wiele imprez o charakterze ogólnopolskim między innymi przy współudziale TVP.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbywa się nieprzerwanie od 1963 roku. Stanowi on podsumowanie całorocznego dorobku polskiego środowiska artystycznego. Gdyby nie doszło do jego organizacji, byłby to pierwszy rok od 54 lat bez festiwalu.

Jedna odpowiedź do “Festiwal Opole 2017 w Kielcach?”

  1. Pajak pisze:

    TVPis może robić sobie koncerty z Pietrzakiem gdzie chce i kiedy chce. To nie ma nic wspólnego z festiwalem w Opolu . Pierwszy raz w historii Opole próbowano cenzurować tak nachalnie i bezczelnie przez kacyka. Kurski z Pietrzakiem mogą śpiewać w klubach nocnych w Kielcach . Wara od Kadzielni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.