Menu
Menu

Faktoring – zabezpiecz się przed nierzetelnymi klientami

Jedną z możliwości, która pomoże odzyskać płynność finansową firmy, bez konieczności brania kredytu jest faktoring. Polega on na nabywaniu przez faktora (instytucja finansowa) od faktoranta (przedsiębiorca) nieprzeterminowanych faktur, co pozwala przedsiębiorcy otrzymać określoną sumę przed terminem wyznaczonym na fakturze.

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w których stosuje się odroczony termin zapłaty, które chcą jakoś zabezpieczyć się przed kontrahentami, mającymi problem z wypłaceniem się w terminie, oraz dla wszystkich poszukujących kompleksowych usług finansowych.

faktoring

Istnieje kilka rodzajów faktoringu, które wyróżnia się przede wszystkim ze względu na konsekwencje, które powstają w przypadku braku płatności przez osobę nabywająca:

  • faktoring niewłaściwy- w tym przypadku faktor może rościć zwrot wypłaconych środków od faktoranta, z jednoczesnym zwrotem całej kwoty wierzytelności. Firma przedstawia instytucji finansowej fakturę, a ona przekazuje jej na konto określoną sumę pieniędzy. W przypadku nie spłacenia faktury przez klienta, firma musi zwrócić kwotę faktorowi.
  • faktoring właściwy- ten rodzaj faktoringu charakteryzuje się tym, że faktor nie może rościć zwrotu nieopłaconych kwot od faktoranta. Całe ryzyko leży po stronie faktora.
  • faktoring mieszany- jest on połączeniem faktoringu niewłaściwego i właściwego, tzn. że w określonych przypadkach faktor może rościć zwrotu pieniędzy od faktoranta.

W przypadku zdecydowania się przedsiębiorstwa na faktoring, zwykle zawiera się umowę na czas nieokreślony. Jest to naprawdę szybki i sprawny proces, ponieważ nie ma potrzeby określania zdolności kredytowej. Jedynie określa się, czy u faktoranta w danym momencie, występują przyczyny wpływające na trudności związane ze ściąganiem należności. O podpisaniu takiej umowy trzeba powiadomić kontrahentów.

Na koszty składające się na usługę faktoringu składa się:

  • koszt finansowania (marża),
  • opłata administracyjna (koszty rozpatrzenia wniosku, administrowania umowy, czy spisania dokumentów),
  • określona kwota naliczana od niewykorzystania obrotu,
  • opłata od ponagleń kierowanych do nabywców, w celu zdyscyplinowania ich do spłaty w terminie,
  • opłata operacyjna.

Na wysokość opłaty faktoringowej wpływa też ilość i wysokość wierzytelności i to jak długi jest czas, który upłynął miedzy wypłacaniem środków przez instytucję finansową, a spłatą wierzytelności.

Wybór faktoringu to indywidualna decyzja, która zależy od konkretnych potrzeb i sytuacji Twojej firmy. Przed podjęciem decyzji o wyborze faktoringu, poza kosztami zwróć uwagę na takie aspekty jak minimalny i maksymalny limit finansowania, elastyczność w zarządzaniu fakturami, terminy płatności, obszar działania firmy faktoringowej i inne czynniki, które są istotne dla Ciebie. Wygodnie można porównać takie partery w faktoringowej porównywarce: https://faktoringoferty.pl/

Wśród zalet wiążących się z możliwości faktoringu można wyróżnić m.in. to, że jest to opcja dostępna dla małych firm, które nie mają zdolności kredytowej, pomaga on poprawić płynność finansową firm, umożliwia przeniesienia ryzyka na faktora i umożliwia wydłużenie czasu płatności. Jednak jak wszystko faktoring posiada też pewne wady są to np. brak możliwości dofinansowania sprzedaży gotówkowej, detalicznej, komisowej, wysoka cena za usługę, czy konieczność zwrotu zaliczki, którą otrzymał faktor, jeżeli dłużnik faktoringowy zwleka ze spłatą długu.

4 odpowiedzi na “Faktoring – zabezpiecz się przed nierzetelnymi klientami”

  1. Jola pisze:

    Faktoring jest bardzo pożyteczną usługą właśnie w przypadku nierzetelnych kontrahentów. Warto korzystać

  2. Bartlomiej pisze:

    Jak mamy problemy z kontrahentami, którzy delikatnie mówiąc lubią czasem nie zapłacić w terminie to faktoring jak najbardziej jest dobrą opcją.

  3. nikos pisze:

    Dobrze, że nie oceniają zdolności kredytowej, przez to łatwiej otrzymać kasę. Przy kredycie już nie jest tak kolorowo.

  4. Krawo pisze:

    Słyszałam o sformułowaniach faktoring pełny i niepełny, pierwszy raz się spotykam z pojęciami właściwy i niewłaściwy. No ale tak czy siak, usługa warta uwagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM