Menu

Menu

Druk książek – istotna rola okładki

Nieprzypadkowo znane porzekadło przestrzega przed ocenianiem książki po okładce. Powstało ono właśnie dlatego, że mamy naturalną skłonność, żeby to robić. Choć okładka nie jest ważniejsza od wnętrza książki, to nie można ignorować jej istotnej roli w komunikacji między autorem a czytelnikiem.

druk książek

Okładka namawia i zachęca

Dobrze zaprojektowana okładka przykuwa uwagę potencjalnego odbiorcy. Jej rola jest szczególnie istotna dziś, gdy na rynku dostępnych jest wiele, różnych publikacji. Księgarnie, antykwariaty, biblioteki, to miejsca, które są przepełnione książkami. Osoba, która szuka książki dla siebie, zwraca uwagę na kilka czynników. Wśród nich warto wyróżnić renomę autora, temat, gatunek, typ książki, a także okładkę. Osoba, która chce kupić reportaż, ma do dyspozycji wiele różnych książek spełniających to kryterium. Bardzo często, to właśnie okładka pełni decydującą rolę w przekonaniu odbiorcy do zakupu danej książki. Warto pamiętać o tym, że druk książek z kiepskimi okładkami może okazać się złą inwestycją niegenerującą zadowalających zysków.

Cechy dobrej okładki

Nie ma uniwersalnego przepisu na stworzenie idealnej okładki. Okładka powinna być przede wszystkim dopasowana do treści książki. Jej podstawową rolą jest poinformowanie czytelnika o autorze, typie publikacji, ogólnym charakterze książki. Nie chodzi wyłącznie o tekst zamieszczony na okładce, ale też o charakter treści wizualnych. Inną okładkę będzie miał tkliwy romans, a inną naukowa publikacja poświęcona problemom językoznawczym. Istotna jest grafika, ilustracja zamieszczona na okładce, kolorystyka, a także typografia. Prócz funkcji informacyjnej okładka pełni też funkcję perswazyjną. Powinna się na tyle wyróżniać, aby odbiorcą wybrał ją spośród innych okładek.

Druk książek – jak przygotować plik do wydruku

Druk książek to proces wieloetapowy. Jednym z etapów jest przygotowanie projektu okładki do druku. Warto pamiętać o tym, że plik powinien być zapisany w formacie PDF. Wymaganą przestrzenią barwną jest CMYK. Przy wyborze przestrzeni RGB kolory po wydruku mogą być inne niż te zaprojektowane. Pliki powinny być przygotowane w rozdzielczości minimum 250 – 300 dpi. Należy również pamiętać o spadach, marginesach i wyborze stosownego sposobu łączenia stron. Inaczej będzie się prezentowała okładka w książce szytej, a inaczej w książce klejonej. Podczas projektowania okładki warto mieć na uwadze jej specyficzną formę fizyczną. Okładka składa się z dwóch stron (awersu i rewersu) oraz z grzbietu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.