Menu
 • Menu

  Dozowanie żywic dwuskładnikowych i zalew wieloskładnikowych

  Sposób dozowania żywic, zalew i klejów ma bardzo duże znaczenie dla wydajności i precyzji procesu technologicznego. Wykorzystuje się go w wielu branżach i z użyciem rozmaitych surowców, dlatego wymaga zastosowania różnych rozwiązań. Nowoczesne maszyny świetnie radzą sobie zarówno we współpracy z zalewami dwu- i wieloskładnikowymi, jak i z piankami, klejami, żywicami i innymi materiałami o rozmaitym składzie chemicznym i właściwościach. Dowiedz się więcej na temat stosowanych rozwiązań technologicznych i ich znaczenia dla różnych procesów.

  Dozowanie żywic

  Dozowanie żywic, zalew itp. – podstawowe wymagania dla linii technologicznej

  Żywice i zalewy dwu- oraz wieloskładnikowe mogą być stosowane na wiele sposobów. Wykorzystuje się je zarówno do konstrukcji bardzo dużych elementów, jak i w produkcji obwodów elektronicznych. Podobne technologie dotyczą również dozowania preparatów jednoskładnikowych – smarów, płynnych uszczelek lakierów czy klejów, które mają jeszcze szersze zastosowanie w przemyśle. Niezależnie jednak od typu i właściwości substancji roboczej bardzo ważny jest odpowiedni dobór maszyn, które zajmą się jego dozowaniem z odpowiednią precyzją i szybkością.

  Na czym polega proces dozowania materiałów dwu- i wieloskładnikowych?

  Proces dozowania preparatów wieloskładnikowych jest dość złożony. Konstrukcja urządzenia wymaga przygotowania osobnych zbiorników na poszczególne składniki mieszaniny i zastosowania odpowiednich systemów odpowiedzialnych za ich precyzyjne pobieranie i łączenie. Istotne, aby dozowanie poszczególnych komponentów odbywało się w ściśle określonych proporcjach, które pozwolą zachować odpowiednie właściwości gotowego produktu. Następnie muszą one być wymieszane do całkowitego połączenia, a czynność ta musi być przeprowadzana bezpośrednio przed aplikacją. Kolejnym krokiem jest precyzyjne dozowanie na określone powierzchnie – na tym etapie niebagatelne znaczenie zwykle ma zarówno umiejscowienie produktu, jak i podana ilość, dlatego wszystkie systemy zastosowane w urządzeniach muszą być precyzyjne. W Polsce jednym z największych producentów tego typu urządzeń jest AMB Technic.

  Jak działają nowoczesne dozowniki żywic dwuskładnikowych?

  Dozownik żywic dwuskładnikowych składa się z dwóch oddzielnych zbiorników, w których umieszcza się odpowiednie komponenty. Jego prawidłowe działanie zależy od odpowiedniego zaprogramowania funkcji, dzięki której każdy ze składników jest pobierany i przepompowywany w ilości określonej z góry. Następnie mieszanina jest sporządzana w kolejnej komorze za pomocą miksera statycznego lub dynamicznego. Kolejno można przystąpić do zalewania gotową żywicą. Maszyny tego typu wyposażone są też w moduły podgrzewające składniki i umożliwiają stałą kontrolę jakości dla zapewnienia najwyższej precyzji procesu technologicznego.

  Precyzyjne dozowanie substancji wieloskładnikowych i nie tylko

  Dopełnieniem precyzyjnego procesu technologicznego jest odpowiednie dozowanie żywicy, zalewy lub innej substancji, która pełni funkcją ochronnej powłoki, smaru kleju itp. W zależności od specyfiki danego procesu produkcyjnego stosuje się różne technologie i urządzenia zapewniające wymagany poziom dokładności w dozowaniu i aplikacji. Ważna jest również wydajność linii technologicznej – niekiedy potrzebne jest dozowanie nawet setek litrów takich substancji na godzinę. Innym razem są to mikrolity na minutę, jednak wtedy margines błędu w dozowaniu jest znacznie mniejszy. Tak precyzyjne procedury są m.in. częścią produkcji podzespołów elektronicznych – np. przy wykonywaniu „conformal coating” lub przy łączeniu elementów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *