Depresja a obniżony nastrój – rodzaje depresji, charakterystyka i leczenie
Depresja to ciężka choroba, jakiej nie należy nigdy lekceważyć. Jeśli zauważymy długo trwające i niepokojące objawy takie jak: spadek nastroju, myśli samobójcze, ciągłe zmęczenie i senność, z pewnością powinniśmy odwiedzić lekarza, najlepiej specjalistę z tego zakresu. Być może potrzebna będzie stała konsultacja z psychologiem lub podanie leków. Wszystko zależy od rodzaju depresji. Jak wyleczyć tę chorobę?
Rodzaje depresji
Pomocne w leczeniu depresji są leki na depresje – wapteka.pl, które są przepisywane przez specjalistę. Okazuje się, że depresja ma wiele rodzajów, co zależy od jej przyczyn. Najpopularniejszych podziałem jest w tym przypadku:
- depresja pierwotna lub wtórna, jaka może występować w przebiegu innych chorób,
- depresja reaktywna i endogenna,
- depresja w przebiegu choroby jedno- lub dwubiegunowej.
Jeśli chodzi o depresję endogenną, ma ona swoje źródło w zaburzeniach przekaźnictwa w mózgu. Ważne jest to, że dochodzi do niedoboru serotoniny i noradrenaliny, co z kolei wpływa na obniżenie nastroju. Reaktywna depresja natomiast powstaje wskutek silnych urazów psychicznych, które burzą dotychczasowy ład w życiu.
Leczenie depresji
Leczenie depresji jest konsultowane z psychiatrą, który zazwyczaj zapisuje pacjentowi środki farmakologiczne i kieruje go na terapię do psychologa. Poprawę nastroju zauważyć można po 2 lub 3 tygodniach od rozpoczęcia leczenia danym preparatem. Niezwykle ważne w tym okresie jest wsparcie rodziny i uczęszczanie na terapię z psychologiem, który pozwoli poradzić sobie z problemem.
Objawy depresji
Zazwyczaj depresji towarzyszą: obniżony nastrój, kołatanie serca, odczuwanie lęku i strachu, myśli samobójcze czy też dolegliwości bólowe (bóle brzucha, bóle głowy, bóle mięśni). U chorego zauważa się tendencję do częstego płaczu bez powodu. Uporczywe myśli nie chcą odpuścić, pojawiają się też problemy ze snem i ciągłe zmęczenie. To choroba duszy i ciała, która powinna zostać jak najszybciej wyleczona. Może bowiem odbić się negatywnie na całym organizmie i wpłynąć na obniżenie jakości życia. Specjalista wskaże nam, jaką drogę leczenia wybrać.
Epizody depresyjne dotyczą osób w każdym wieku. Mogą dotyczyć traumatycznego wydarzenia czy też wiązać się z genetyką. Jedno jest pewne – ta podstępna choroba odbiera radość życia i może pojawić się w zasadzie u każdego, bez wyraźnej przyczyny. Istotne jest uzyskanie wsparcia ze strony rodziny i specjalisty.
Dodaj komentarz