Czym jest beton strukturalny oraz jakie jest jego zastosowanie
Beton może być piękny. Szara, płynna maź, składająca się z trzech podstawowych składników: cementu, kruszywa i wody, może sprawić, że każde wnętrze nabierze nie tylko zimnego, surowego charakteru, ale także wpływa na podkreślenie elegancji i dobrego smaku. Dotychczas wykorzystywany przede wszystkim jako element konstrukcyjny materiał staje się nieodzownym tworzywem do aranżacji nowoczesnych pomieszczeń. Beton strukturalny jest dziś jednym z najbardziej pożądanych surowców przez projektantów wnętrz.
Beton i jego struktura
Czym różni się beton strukturalny od betonu konstrukcyjnego? Choć właściwości są bardzo zbliżone, to jednak są subtelne różnice. Obie „wersje” materiału cechują się dużą wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia i łatwością w utrzymaniu. To, co dzieli to dbałość o szczegóły i estetykę. Beton strukturalny jest materiałem wykorzystywanym tylko we wnętrzach pomieszczeń. Tu więc na pierwszy plan wychodzi estetyka. Odpowiednia struktura materiału, plastyczne nadanie kształtu, dodatkowy barwnik czy wrażenia z dotyku jego powierzchni wychodzą na pierwszy plan. Tu także nie bez znaczenia jest rodzaj betonu, z którego będziemy korzystać. Najlepiej wykorzystywać więc materiał dedykowany do celów dekoracyjnych.
Elementy z betonu strukturalnego
Co można zrobić przy użyciu betonu strukturalnego? Choć pierwsze skojarzenia wskazują na wykonania dużych powierzchni – ścian czy podłóg, to możliwe są także małe elementy dekoracyjne. Dzięki nowoczesnej technologii, opracowanej m.in. przez koncern Górażdże, jedynym ograniczeniem jest dziś tylko i wyłącznie wyobraźnia projektanta.
Beton strukturalny wykorzystywany jest teraz praktycznie do każdego zastosowania. Wykonanie wylewki gładkiej czy z odpowiednią fakturą to podstawa ścian, czy podłóg. W takich przypadkach nie musimy dbać o dodatkowe wykończenie – takiego betonu architektonicznego nie trzeba przecież dodatkowo tynkować czy malować. Drobniejsze elementy wykonuje się na potrzeby np. różnych form trójwymiarowych. Unikatowe płaskorzeźby, ornamenty, elementy wypukłych obrazów czy nawet całe wanny i umywalki wykonuje się w oparciu o betonowe odlewy. Dzięki zastosowaniu domieszek można uzyskać naprawdę zaskakujące efekty.
Co jeśli nie jesteśmy przekonani do betonu strukturalnego, a chcielibyśmy uzyskać podobny efekt? Wyjściem naprzeciw takim oczekiwaniom są tynki strukturalne czy odpowiednie farby nakładane w specjalnie ku temu opracowanej technologii. Na rynku dostępne są również łatwe w zastosowaniu gotowe komponenty wyprodukowane z betonu architektonicznego.
Beton strukturalny jest dziś coraz częściej wykorzystywany w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Dzięki niemu możliwe stało się nie tylko uzyskanie surowych, industrialnych wnętrz, ale przede wszystkim zaskakujących efektów, które swoim wyglądem stanowić będą o unikatowości wnętrz. Żółta wanna, zimna szara ściana przecięta listwami LEDowymi, czy niebanalny betonowy obrazek – nie sposób odwrócić wzroku od tak zaprojektowanych elementów. Chcesz zrobić silne wrażenie? Skorzystaj z właściwości betonu strukturalnego.
Dodaj komentarz