Menu
 • Menu

  Czym jest automatyka budynkowa?

  Coraz częściej podczas projektowania domów oraz biur wykorzystuje się nowoczesne technologie, mające na celu podnieść ich standard, ułatwić obsługę i zwiększyć bezpieczeństwo. Jednym z takich rozwiązań jest automatyka budynkowa. Przekonaj się, czym jest i jakie korzyści niesie.

  automatyka budynkowa

  Automatyka budynkowa – co to takiego?

  Mianem tym możemy określić skomputeryzowaną sieć zintegrowanych ze sobą urządzeń, sterujących różnymi instalacjami znajdującymi się wewnątrz budynku. Najczęściej należą do nich:

  • Ogrzewanie
  • Klimatyzacja
  • Wentylacja
  • Kontrola dostępu
  • Detektor obecności
  • Automatyczne opuszczanie rolet i żaluzji

  Pozwala to na stworzenie inteligentnego budynku, którego funkcje można kontrolować i sterować nimi z zewnątrz. Rozwiązanie sprawdza się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurach.

  Zobacz też: VisionCube – automatyka budynkowa

  Jakie korzyści płyną z zastosowania automatyki budynkowej?

  Nowoczesne rozwiązania znacząco usprawniają funkcjonowanie i ułatwiają nam codzienność. Tak jest również z przypadku automatyki budynkowej. Jej zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • Znaczne oszczędności, wynikające ze zmniejszonego zużycia energii elektrycznej oraz niższych kosztów eksploatacji budynku
  • Zwiększenie bezpieczeństwa budynku
  • Podniesienie komfortu pracowników lub mieszkańców
  • Możliwość lepszego dopasowania parametrów do aktualnych potrzeb
  • Ułatwione zarządzanie budynkiem, nawet na odległość

  Dzięki automatyce budynkowej możemy np. ustawić odpowiednią temperaturę, czy wilgotność pomieszczeń, zaprogramować włączanie oświetlenia lub opuszczanie rolet na konkretną godzinę. Wszystko to zrobimy szybko i sprawnie, nawet jeśli znajdujemy się w zupełnie innym miejscu.  Dodatkowo system ten chroni przed dostępem osób trzecich, znacząco zwiększając bezpieczeństwo.

  Automatyka budynkowa w biurze

  Coraz więcej firm decyduje się na zastosowanie tego typu systemów, dostrzegając ich liczne zalety. Szczególne znaczenie mogą mieć one w przypadku sal konferencyjnych, które znajdują się niemal w każdym biurze. Dzięki automatyce budynkowej można jednym ruchem sprawić, że będą w nich panowały optymalne warunki do zebrań, czy wideokonferencji.

  Dostosowanie temperatury, wilgotności powietrza do liczby zgromadzonych osób, opuszczanie rolet w momencie włączania projektora, czy dopasowanie natężenia światła do aktualnych potrzeb, to tylko niektóre możliwości. Ponadto system ten umożliwia kontrolowanie, ile osób aktualnie znajduje się w salach, dzięki czemu można np. zrezygnować z ogrzewania nieużywanych pomieszczeń. Automatyka budynkowa pozwala na bardziej świadome i ekonomiczne zarządzanie przestrzenią, czy to mieszkalną, czy biurową oraz zorganizowanie jej w ergonomiczny sposób.

  W zakresie automatyki budynkowej warto skontaktować się z firmą VisionCube, która cechuje się między innymi dużym doświadczeniem w branży, profesjonalizmem i indywidualnym podejściem do każdego klienta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *