Czy opłaca się inwestować w rolnictwo?
Coraz więcej inwestorów z zazdrością spogląda na słupki giełdowe i wskaźniki branży rolniczej. Jest to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów. Nic w tym dziwnego, że coraz częściej także osoby spoza branży zastanawiają się, czy zainwestować w tego rodzaju działalność, postawić na gospodarstwa rolne. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tym, czy inwestycja w rolnictwo może być opłacalna i jakie niesie ryzyko.
Niełatwa droga polskiego rolnika
Rolnictwo to bardzo specyficzna branża o bogatej spuściźnie historycznej. Wielopokoleniowe przedsiębiorstwa, często założone w odległych czasach przez przodka – to wciąż filary polskich rolników. Dlatego osobie spoza branży będzie trudno od razu nawiązać odpowiednie kontakty z właścicielami gospodarstw. Zanim zaproponujemy rolnikowi współpracę i wspólne inwestycje, należy dobrze się przygotować. Na co należy zwrócić uwagę?
- Zdobycie rzetelnej i pogłębionej wiedzy dotyczącej uprawy roli – aby nie obejść się finansowym smakiem i by plan inwestycyjny nie spali na panewce, warto dogłębnie poznać sektor, w który chcemy ulokować finanse. Nie tylko staniemy się rzetelnym partnerem dla rolnika, ale po prostu nie zostaniemy oszukani.
- Poznanie stanu gospodarstwa rolnego i jego rokowań rynkowych – z pozoru doskonale urządzone i zmodernizowane gospodarstwo może okazać się w krótkim czasie nierentownym przedsięwzięciem. Dlatego najlepiej, by rzeczoznawca razem z nami ocenił, w jakim stanie jest przedsiębiorstwo, w które pragniemy zainwestować.
- Kontakt z handlowcami – rolnictwo bez sektora handlowego nie istnieje. Nie mówimy tu tylko o zbyciu towarów, ale także o modernizacji gospodarstwa i dbaniu o jego stan. Sprawdź, czy współpraca z pośrednikami, dealerami będzie w wybranym sektorze opłacalna i prosta czy może musisz liczyć się z zagranicznymi telefonami. Warto inwestować w takie gospodarstwa, które będą zaopatrywały się u polskich dostawców, np. w sprawdzonym sklepie internetowym: https://sklep.edmasz.pl/4181-zetor-3320-7340-czesci, w którym kupisz oryginalne części zamienne do maszyn rolniczych. Współpraca z polskimi sklepami to łatwy kontakt, konkurencyjne ceny i wysoka jakość produktów. Nie zapomnij więc nawiązać z nimi kontaktu.
- Poznaj zupełnie inne przepisy i rozporządzenia – nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego poznaj ustawodawstwo dotyczące rolnictwa, odrębne przepisy, np. KRUS-u, nie zapomnij poczytać o dotacjach unijnych. Choć w nawet niewielkim mieście znajdziemy agencje restrukturyzacji, które pomagają rolnikom pozyskać cenne dofinansowania, to jednak jeśli chcesz zainwestować w sektor rolniczy, sprawdź, na jakich dotacjach możesz zarobić. Być może zmienisz kierunek inwestycji, bo zauważysz, że w innym sektorze dofinansowania są o wiele korzystniejsze?
Jak widzimy, wiele jest to zrobienia już na wczesnym etapie planowania inwestycji. Czy jednak warto podążać tą inwestycyjną drogą?
Rolnictwo to balansowanie na opłacalnej linie
Nie ukrywajmy, że branża rolnicza może przynieść niezwykle wysokie zyski. Np. połączenie sadownictwa z przetwórstwem w stylu eko powiązane ze współpracą z sieciami handlowymi to bardzo dobry interes. Dziś, w dobie światowych kryzysów geopolitycznych, rolnictwo zyskuje na znaczeniu. Jednak jest to niezwykle nieprzewidywalna branża.
Przede wszystkim niezwykle ważnym czynnikiem jest tu pogoda. To ona decyduje o rozwoju bądź upadku niejednego gospodarstwa. Przymrozki, upały wywołujące susze, powodzie – to tylko kilka zjawisk, które niszczą plony i sprawiają, że wielotysięczne inwestycje spływają wraz z deszczem. Do tego pomory bydła i drobiu wywołane różnymi chorobami. Dlatego w rolnictwie należy bacznie obserwować nie tylko na bieżąco prognozę pogody, ale również sytuację pogodową na świecie, doniesienia z rolnictwa innych krajów. Także warto orientować się w sytuacji politycznej, która ma niebagatelne znaczenie dla rolnika. Inwestowanie w rolnictwo jest opłacalne, ale często przypomina lawirowanie między przepisami, pogodą, między giełdą a polem. Tylko osoby o wszechstronnych uzdolnieniach i z bystrym okien inwestycyjnym odnajdą się w rolnictwie doskonale.
Dodaj komentarz