Menu
Menu

Czy od nowego roku możemy spodziewać się podwyżek cen prądu?

Od 2020 roku obserwujemy stopniowy wzrost cen prądu w Polsce. Co nas czeka w 2022 roku i czy ceny energii jeszcze wzrosną ?

Wysoka inflacja powoduje wzrost cen w Polsce. Jednak podwyżki nie są widoczne tylko na sklepowych półkach w supermarkecie, ale także w cenach energii. Podobnie sytuacja wygląda w innych krajach Europy. Niestety nie wygląda na to żeby w najbliższym czasie sytuacja miała się poprawić i w 2022 roku czeka nas kolejna podwyżka cen prądu. Na wzrost cen ma wpływ wiele czynników m.in. ochrona klimatu, wzrost cen surowców czy wyższe zapotrzebowanie na prąd po okresie pandemii.

rachunek za prąd

Co składa się na rachunek za prąd?

Płacąc swoje rachunki za prąd warto zastanowić się, za co tak naprawdę płacimy i co składa się na cenę energii. Poza kosztem samej energii rachunek za prąd to także opłaty dystrybucyjne: stała i zmienna, opłata przejściowa, abonamentowa, kogeneracyjna czy opłata na poczet dofinansowania odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 roku wprowadzona została w Polsce dodatkowa opłata mocowa, której wysokość dla gospodarstw domowych waha się obecnie od 2,37 zł do 13,25 zł miesięcznie, w zależności od rocznego zużycia energii. Rząd argumentował wprowadzenie dodatkowej opłaty tym, że chodzi o zapewnienie elastycznych rezerw energii elektrycznej na wypadek gdyby elektrownie nie były w stanie nadążyć za potrzebami swoich odbiorców. Ma to zapewnić ciągłość dostaw energii i nie dopuścić do tzw. blackoutów, czyli nagłego wyłączenia lub awarii systemu elektroenergetycznego.

Dlaczego ceny prądu rosną?

Na ceny prądu wpływ ma kwestia działań w zakresie ochrony klimatu, a przede wszystkim narzucenie rekordowych cen za prawa do emisji CO2, we wrześniu 2021 roku było to nawet 60 euro za jednostkę. Nie bez znaczenie jest także brak zmian systemowych na przestrzeni ostatnich lat w polskiej energetyce, która ciągle w dużym stopniu oparta jest na węglu. Wpływ na ceny energii ma też zwiększony popyt na energię po pandemii, a także rosnące ceny surowców np. skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynku światowym. Wpływ na ceny prądu mają również takie zjawiska jak np. susza. W efekcie wyższe koszty dla dostawców prądu zostaną przeniesione na gospodarstwa domowe i innych odbiorców prądu, w postaci wyższych rachunków za energię elektryczną. Dostawcy energii mogą wystąpić z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki o wzrost taryf za energię elektryczną, co może się przełożyć nawet na 20% wzrost opłat za energię. Urząd powinien zakończyć postępowanie przed końcem roku i wówczas dowiemy się, jakie zostaną ustalone ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawki opłat dystrybucyjnych na 2022 rok. Ceny jednak z pewnością wzrosną.

Jak obniżyć opłaty za prąd? OZE Warszawa

Rozwiązaniem może być inwestycja w odnawialne źródła energii takie jak np. fotowoltaika. Działa ona w ten sposób, że do zainstalowanych w odpowiednim miejscu paneli fotowoltaicznych docierają promienie słoneczne, która następnie zamieniane są w energię elektryczną, która trafia do gniazdek i jest wykorzystywana do zasilania urządzeń. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala ograniczyć rachunki za prąd do niezbędnego minimum.

Warto też rozważyć zmianę dostawcy energii, aby obniżyć koszty. Przy umiejętnej zmianie operatora, w skali miesiąca, jak i rocznie można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Pomoc w obniżeniu kosztów energii można uzyskać np. na https://e-onmedia.plDoradcy pomogą wyeliminować zbędne koszty poprzez wybór najlepszego sprzedawcy na rynku, zoptymalizować grupy taryfowe i moce zamówione, obniżyć opłatę mocową czy uniknąć kary za energię bierną.

Planowany jest również program rządowych dopłat do cen energii elektrycznej. Sporym udogodnieniem dla odbiorców energii mogą okazać się też zmiany w ustawie prawo energetyczne oraz ustawie o odnawialnych źródłach energii, które wprowadzają możliwość:

  • zmiany sprzedawcy energii w ciągu 24h,
  • nabywanie energii po cenach dynamicznych,
  • dostęp do darmowej wyszukiwarki cen prądu, dzięki której w jednym miejscu będzie można znaleźć wszystkie oferty sprzedaży energii elektrycznej, co pomoże w wyborze najlepszej z nich dla danego odbiorcy.

Porównywarka ma również pozytywnie wpłynąć na zwiększenie konkurencji na rynku i zmobilizować sprzedawców do wprowadzania korzystniejszych ofert. Aby choć minimalnie obniżyć opłaty za energię to trzeba też zadbać o oszczędność energii na co dzień np. poprzez mniejsze zużycie prądu. Warto pamiętać o wyłączeniu sprzętów, których akurat nie potrzebujemy, uruchamiać tylko pełną zmywarkę czy pralkę, a gdzie to możliwe korzystać z listwy zasilającej. Ważne jest również żeby nie zostawiać urządzeń podłączonych do prądu, po tym jak skończą się ładować, a także korzystać z energooszczędnych sprzętów i żarówek czy piekarnika z funkcją termoobiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM