Czy czterodniowy tydzień pracy – zaskakujące wyniki pilotażu
Pilotażowe wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii przyniosło zaskakujące rezultaty. Jak pisze amerykańska agencja Associated Press, było to największe takie przedsięwzięcie, trwające od czerwca do grudnia 2022 roku. Wzięło w nim udział 61 firm z różnych branż. Większość z nich postanowiła utrzymać czterodniowy tydzień pracy po zakończeniu badania. Przedstawiciele tych firm twierdzą, że w takim systemie pracownicy są mniej zestresowani i łatwiej osiągają równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Przychody firm pozostawały w tym czasie na równym lub wyższym poziomie w porównaniu z analogicznymi miesiącami w roku 2021.
Jak powiedział cytowany przez Associated Press David Frayne z Uniwersytetu Cambridge: „Rezultaty są bardzo zachęcające. Pokazują, że na różne sposoby firmy mogą wprowadzić w życie ideę czterodniowego tygodnia pracy z korzyścią dla nich i ich pracowników. Może to zmotywować również innych przedsiębiorców do przetestowania takiego rozwiązania.” David Frayne kierował grupą przeprowadzającą wywiady podczas badania.
Zespół z Uniwersytetu Cambridge, Boston College oraz organizacji pozarządowej 4 Day Week Global pracowali nad ustaleniem, jak firmy będą funkcjonować przy skróconym tygodniu pracy przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń pracowników.
Nikogo nie zaskoczyło, że z programu najbardziej zadowoleni byli pracownicy. Badacze obliczyli, że wypalenie zawodowe pracowników zmniejszyło się o 71 procent, stres o 39 procent, a satysfakcja zawodowa wzrosła o 48 proc. Dodatkowo 60 procent pracowników stwierdziło, że w nowym systemie łatwiej udaje się im pogodzić pracę zawodową z obowiązkami domowymi, a 73 procent deklarowało zwiększenie zadowolenia ze swojego życia. Wyniki wskazują, że zmniejszyło się też zmęczenie, pracownicy spali dłużej, a ich zdrowie uległo poprawie.
Czterodniowy tydzień pracy przekłada się na wyższą wydajność pracy i jakość obsługi klienta
Jak stwierdziła cytowana przez Associated Press Kirsty Wainwright manager restauracji rybnej biorącej udział w badaniu, wszyscy pracownicy byli wypoczęci i przychodzili do pracy w lepszym nastroju. Ten lepszy nastrój udzielał się również klientom restauracji. Zwiększyła się też jakość usług, ponieważ personel wykazywał większe zaangażowanie w pracę.
W sezonie restauracja otwarta jest 7 dni w tygodniu, należało więc stworzyć system gwarantujący ciągłość funkcjonowania placówki, a jednocześnie zapewniający czterodniowy tydzień pracy. Wybrano wariant, w którym podzielono personel na dwie grupy. Pracowały one naprzemiennie po dwa dni z rzędu. Umożliwiało to pracownikom poświęcanie więcej czasu na obowiązki domowe, bądź na rozrywkę. Kirsty Wainwright stwierdziła, że taki układ realizuje prawdę: „człowiek pracuje, żeby żyć, a nie żyje, żeby pracować”.
Firmy stosowały różne metody zapewnienia czterodniowego tygodnia pracy. Niektóre dawały pracownikom dodatkowy dzień wolny w tygodniu, inne skracały godziny pracy, by wypadało ich 32 w tygodniu. W obu przypadkach przychody firm nie uległy zmniejszeniu. W przypadku 23 z 61 firm biorących udział w badaniu przychody zwiększyły się o około półtora procenta, zaś w przypadku 24 firm wzrost wyniósł ponad 34 proc. – podaje Associated Press.
Jednak dla organizatorów badania dochody firm nie stanowiły podstawowego kryterium. Zmienną, jaką chcieli mierzyć, była wydajność pracy. Ta – jak się okazało – gwałtownie wzrosła. Jednocześnie o 57 procent zmniejszyło się prawdopodobieństwo odejścia pracowników. Aż o 65 procent spadła w tym czasie liczba próśb o dzień wolny ze względu na chorobę.
Po zakończeniu pilotażu aż 92 procent biorących w nim udział firm postanowiło utrzymać czterodniowy tydzień pracy, zaś 30 procent zadeklarowało, że chce wprowadzić takie rozwiązanie na stałe. Charlotte Lockhart, dyrektor zarządzający 4 Day Week Global stwierdziła, że wyniki pilotażu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii są podobne jak przeprowadzonych wcześniej badań w Irlandii i Stanach Zjednoczonych – pisze Associated Press.
Agencja zauważa jednocześnie, że czterodniowy dzień pracy nie sprawdzi się we wszystkich branżach. Dotyczy do na przykład instytucji czynnych 24 godziny na dobę. (Pracownicy tych branż w ostatnim czasie organizowali strajki z żądaniem podniesienia płac i poprawy warunków pracy.) Z drugiej strony pandemia zmieniła styl życia wielu pracowników. Chcą oni teraz w większym stopniu wykonywać zajęcia umożliwiające im zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Wojciech Ostrowski
Źródło: Associated Press
Dodaj komentarz