Menu
 • Menu

  Co to jest WMS i jakie są jego główne zalety?

  System zarządzania magazynem (WMS) to program wspierający codzienne operacje w magazynie. Pozwala na scentralizowane zarządzanie zadaniami, takimi jak śledzenie poziomów i lokalizacji zapasów. Stanowi instrumentalną część łańcucha dostaw, którego podstawowym celem jest śledzenie i kontrola produktów.

  WMS

  W czym może pomóc system zarządzania magazynem?

  Może ułatwić odbiór i gromadzenie zapasów. Optymalizuje kompletację i wysyłkę zamówień. Doradza w zakresie uzupełniania zapasów. WMS może być samodzielną aplikacją lub częścią systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

  Na początku WMS oferowały tylko proste funkcje. Głównie dostarczały informacji o lokalizacji produktów. Obecnie zakres funkcji może się znacznie różnić. Niektóre systemy wspierają przedsiębiorców w zakresie kompletacji, pakowania i wysyłki, a inne koordynują zaawansowane interakcje z urządzeniami transportowymi i manipulacyjnymi.

  Nowoczesny system wms od DataConsult zmniejsza prawdopodobieństwo błędów, które mogą wystąpić podczas realizacji i wysyłki zamówienia. Usprawnia pracę magazynu.

  Typy systemów zarządzania magazynem

  Do najpopularniejszych typów WMS możemy zaliczyć: samodzielny system, moduły ERP oraz oprogramowanie oparte na chmurze.

  Samodzielny WMS wdrażany jest na lokalnym sprzęcie i sieci firmy. Większość systemów WMS to niezależne pakiety innych firm. Muszą być zintegrowane z resztą oprogramowania do zarządzania firmą. Chociaż integracja programów zewnętrznych jest możliwa, niejednokrotnie stanowi duże wyzwanie. Możesz mieć problem z interfejsem i zduplikowanymi danymi. Powinieneś się też liczyć z kosztami dostosowywaniami i opóźnieniami w przekazie informacji. Na dłuższą metę może to być najtańsza opcja, ale brakuje jej elastyczności.

  System zarządzania magazynem oparty na chmurze to oprogramowanie online. Jako model usługi (SaaS) wykorzystuje technologię chmury korporacyjnej. Przede wszystkim oferuje większą elastyczność. Warto też wspomnieć o takich zaletach jak bezpieczeństwo, skalowalność i możliwość odzyskania danych. Przetwarzanie w chmurze oferuje też automatyczne aktualizacje bez dodatkowych wydatków inwestycyjnych.

  Niektórzy dostawcy ER oferuje system zarządzania magazynem wbudowany w ERP. Takie oprogramowanie wyposażone jest w następujące funkcje: elektroniczna wymiana danych, księgowość, aktualne zamówienia, planowanie zapotrzebowania materiałowego i zarządzanie wysyłką.

  Mniejsze koszty operacyjne

  Dobrze zaprojektowany WMS zmniejsza koszty operacyjne na różne sposoby. Decyduje o najbardziej efektywnym wykorzystaniu pracy i przestrzeni. Dzięki temu chroni przed marnotrawstwem. Może też pomóc w określeniu, gdzie należy przechowywać określone materiały, produkty i sprzęt. W ten sposób optymalizuje przepływ towarów w magazynie.

  Niektóre zaawansowane systemy mają nawet symulatory pięter magazynowych. Umożliwiają umieszczenie palet, półek i sprzętu, który trzeba schować w magazynie. WMS daje też menadżerom elastyczność, jeśli chodzi o sposób prowadzenia magazynu.

  Oprogramowanie dostarcza dane w czasie rzeczywistym o Twoim inwentarzu za pomocą numerów seryjnych, kodów kreskowych i tagowania RFID.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *