Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Bezrobocie w USA najniższe od 49 lat

Bezrobocie w USAOdsetek osób bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych spadł we wrześniu 2018 roku do poziomu 3,7 proc. Jak pisze na swym portalu brytyjska telewizja BBC, bezrobocie w USA spadło do najniższego poziomu od grudnia 1969 roku, czyli od 49 lat. Jednocześnie dane pokazują, że we wrześniu powstało 134 tysiące miejsc pracy. Jest to wynik nieco gorszy od spodziewanego.

We wrześniu duży wzrost liczny miejsc pracy – pisze BBC – zanotowano wśród specjalistów i pracowników usług biznesowych a także w służbie zdrowia. Amerykański Departament Pracy zaktualizował również dane za lipiec i sierpień 2018 roku. Według najnowszych szacunków w obu miesiącach powstało o 87 tysięcy miejsc pracy więcej, niż wynikało to z wcześniejszych obliczeń.

Na niższy od spodziewanego wzrost liczby miejsc pracy we wrześniu wpłynęły prawdopodobnie skutki huraganu Florence – pisze BBC. Chociaż nie da się określić bezpośredniego związku huraganu z danymi z rynku pracy, to właśnie we wrześniu spadło zatrudnienie w branży turystycznej o 18 tysięcy osób.

Jednak mimo problemów branży turystycznej dane z amerykańskiego rynku pracy wyglądają imponująco. Od czasu ostatniego kryzysu ekonomicznego sprzed 10 laty, liczba zatrudnionych zwiększyła się o prawie 20 milionów.

Rejestrowane bezrobocie w USA jest niższe, ale więcej bezrobotnych nie szuka pracy

Spadające rejestrowane bezrobocie w USA – pisze BBC – jest wynikiem z jednaj strony zwiększania się liczby zatrudnionych a z drugiej wzrostu liczby osób, które nie poszukują pracy. Zgodnie z amerykańską metodologią nie zalicza się ich do bezrobotnych.

Według danych OECD w Stanach Zjednoczonych duża liczba ludności znajduje się całkowicie poza rynkiem pracy. Jedną z przyczyn jest tzw. kryzys opioidowy. Wielu Amerykanów uzależniło się nie tylko od narkotyków ale również nieodpowiedzialnie przepisywanych przez lekarzy środków farmakologicznych oddziałujących na receptory opioidowe. Zjawisko to urosło do rangi kryzysu i uniemożliwia ofiarom normalną aktywność zawodową.

Ponieważ bezrobocie w USA spadło do nienotowanego od dekad poziomu, wzrasta tam presja płacowa. By pozyskać pracowników, firmy zmuszone są oferować coraz bardziej atrakcyjne zarobki.

Jak twierdzi cytowanych przez BBC Ian Shepherdson, ekonomista z Pantheon Macroeconomics, należy się spodziewać, że bezrobocie w USA w ciągu następnych 12 miesięcy spadnie jeszcze do poziomu 3,25 proc. To zaś spowoduje podnoszenie stóp procentowych przez Amerykańską Rezerwę Federalną. Lepiej zarabiający pracownicy zaczną więcej wydawać, co zwiększy inflację.

BBC podkreśla, że również sytuacja amerykańskiego przemysłu znacznie się polepszyła, co widać we wskaźniku zatrudnienia. Liczba miejsc pracy w przemyśle wzrosła we wrześniu o 18 tysięcy, zaś w pierwszych 9 miesiącach 2018 roku o 278 tysięcy. BBC stwierdza, że wojna handlowa z Chinami nie wpłynęła więc negatywnie produkcję w USA.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło – BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.