Menu

Menu

B2RLaw doradza Vestas w zakupie przedsiębiorstwa ST3 Offshore za ponad 170 mln PLN

Vestas, duński światowy potentat na rynku turbin wiatrowych podpisał właśnie umowę zakupu przedsiębiorstwa szczecińskiej fabryki ST3 Offshore. Przedsiębiorstwo to stanowi bazę utworzenia w Szczecinie fabryki komponentów do morskich farm wiatrowych. Fabryka stworzy setki miejsc pracy w Szczecinie i kolejne kilka tysięcy pośrednio. Ma pokryć krajowy i globalny popyt na morską energię wiatrową i tym samym odegrać kluczową rolę w realizacji celów polskiej transformacji energetycznej, dążącej do maksymalizacji potencjału morskiej energii wiatrowej o łącznej mocy do 18 GW do 2040 roku.

Vestas

Jest to kolejny krok rozwoju sektora offshore w Polsce. Nabycie przedsiębiorstwa ST3 Offshore, upadłego w 2020 roku, nastąpiło w 6 przetargu na jego sprzedaż. B2RLaw doradzała we wszystkich prawnych aspektach związanych z nabyciem przedsiębiorstwa w upadłości, w tym uzyskiwaniu zgody ministra na nabycie, który to proces ze względu na jego skomplikowanie trwał ponad 6 miesięcy.

Zespół B2RLaw pracował pod kierownictwem Andrzeja Zająca (Adwokat, Partner, Szef Praktyki Energetyki i Nieruchomości w B2RLaw), przy wsparciu Bogdana Dudy (Radca Prawny, Partner) oraz Konrada Czerneckiego (Aplikant Radcowski, Prawnik).

„Vestas to wiodący dostawca na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej, obecny w Polsce od wielu lat. W momencie, gdy Polska szczególnie kieruję swoją uwagę na morską energetykę wiatrową, a offshore jest postrzegany jako kluczowe rozwiązanie dla obecnych krajowych i globalnych wyzwań energetycznych, wspaniale jest po raz kolejny widzieć naszego klienta jako lidera, odgrywającego kluczową rolę na polskim rynku energetycznym. Dziękujemy zespołowi Vestas za powierzenie nam doradztwa przy tym kluczowym i wymagającym projekcie i z niecierpliwością czekamy na jego zakończenie” – mówi Andrzej Zając, Adwokat Partner, Szef Praktyki Energetyki i Nieruchomości w B2RLaw.

„To ogromne wyróżnienie, móc wspierać przy tej transakcji takiego klienta jak Vestas. Duński producent turbin wiatrowych staje się liderem Polskiego rynku offshore, tworząc środowisko do jego rozwoju także dla innych graczy. Vestas tworzy warunki do rozwoju naszego kraju jako europejskiego lidera offshore, przyczyniając się przy tym samym do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i regionu. Zaangażowanie B2RLaw w tym projekcie to kolejny krok w umacnianiu naszej pozycji jako lidera obsługi prawnej sektora offshore w Polsce.” – dodaje Rafał Stroiński, Adwokat, Managing Partner w B2RLaw.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.