Menu

Menu

Artur Soboń: od 1 lipca bardziej sprawiedliwe podatki

Wiceminister finansów Artur Soboń stwierdził, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie 1 lipca br., oznacza bardziej przewidywalne i bardziej sprawiedliwe podatki. Na nowych rozwiązaniach ma skorzystać 13 mln podatników.

wiceminister finansów Artur Soboń

Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń

Dzięki wchodzącemu w życie 1 lipca nowemu systemowi podatki będą bardziej przewidywalne i bardziej sprawiedliwe, ponieważ system będzie bardziej progresywny. Podatki będą też niższe dla podatników PIT w Polsce, zarówno dla tych, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, jak i dla tych, którzy pobierają emerytury. Będą też niższe dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy czy ryczałt − wyliczał wiceminister Soboń w rozmowie z PAP.

Skorzysta 13 mln podatników

Wiceminister zapowiedział też, że na nowym rozwiązaniu skorzysta 13 mln podatników. Będzie to możliwe dzięki obniżeniu stawki PIT i odliczeniu części składki zdrowotnej od podstawy dla rozliczających się podatkiem liniowym i na ryczałcie.

Jak dodał, zaproponowane nowe rozwiązania wprowadzają jednolity system zaliczek od 1 lipca w rozliczeniach miesięcznych, a w skali roku jeden system podatkowy. − W systemie podatkowym, który wchodzi w życie 1 lipca, najważniejszą kwestią jest obniżka podatków na skali o 5 pkt. proc. z 17 proc. do 12 proc. Tym samym roczna maksymalna korzyść dla podatników to 4,5 tys. zł − powiedział.

Rozliczne korzyści nowelizacji

W nowym systemie znalazły się przepisy, które stabilizują dochody samorządów terytorialnych. Dają one gwarancję większych wpływów dla organizacji pożytku publicznego. Wchodzą w życie również przepisy, które przywracają wspólne rozliczanie się osób samodzielnie wychowujących dzieci.

Nowy system oznacza też korzyści dla rodzin, w których na przykład są pracujące dzieci. Wchodzące w życie rozwiązania oznaczają też likwidację wielu obowiązków biurokratycznych, uszczelniają system, np. w postaci tak zwanej ulgi na zabytki, wreszcie oznaczają wycofanie się z pomysłów, które budziły kontrowersje prawne, jak ulga abolicyjna – tłumaczy Soboń.

Nowe zasady finansowe efektem konsultacji

W zamian za likwidację tak zwanej ulgi dla klasy średniej, czyli rozwiązania dedykowanego dla określonej grupy podatników, wprowadzono powszechne i zrozumiałe rozwiązanie systemowe. Nowe zasady podatkowe powstały wprawdzie w Ministerstwie Finansów, ale były konsultowane z księgowymi, doradcami podatkowymi, biurami rachunkowymi, przedsiębiorcami i związkami zawodowymi. W ich wyniku uległy modyfikacjom w toku prac.

Najważniejsze dwie zmiany dotyczą możliwości ponownej formy wyboru opodatkowania dla przedsiębiorców, ale także przesunięcia, dobrych dla podatników, rozwiązań w postaci kwoty wolnej jako kwoty pomniejszającej zaliczki każdego miesiąca dla umów zleceń i dzielenie kwoty wolnej na kilka tytułów dochodów − stwierdził wiceminister. Jego zdaniem zdecydowana część podatników odczuje korzyści już w lipcu, a część w zeznaniu rocznym za 2022.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.