Menu

Menu

Adiuwanty do fungicydów – Czym są?

Środki ochrony roślin stanowią istotną część nowoczesnego rolnictwa. Pomagają one dbać i chronić rośliny, warzywa i owoce przed szkodnikami, takimi jak grzyby, które atakują je, rosnąc na ich powierzchni, owadobójczymi larwami pod ziemią, gdzie odżywiają się substancjami odżywczymi, pozostawiając po sobie zabójcze substancje zwane toksynami, które mogą być szkodliwe, jeśli zostaną spożyte.

Pestycydy nie mogą szkodzić ludziom, środowisku, zwierzętom, dlatego przed ich stosowaniem trzeba dokładnie dowiedzieć się, co można stosować i w jakich ilościach. Oczywiście używane środki powinny być przebadane, a osoba, która ich używa – wiedzieć, jak to zrobić zgodnie zaleceniami. Czym są fungicydy? Jakie stosować adiuwanty do fungicydów? Przeczytaj w niniejszym artykule.

adiuwanty

Co to są fungicydy?

Fungicydy są rodzajem chemicznych środków ochrony roślin, które mogą być stosowane do zwalczania chorób grzybiczych. Grzyby są przyczyną poważnych problemów na całym świecie, w tym utraty plonów i niedoborów żywności; dlatego ważne jest, aby rolnicy lub hodowcy szklarni, którzy odkryją grzyby w swoich uprawach, konsultowali się ze specjalistą w dziedzinie rolnictwa, aby wiedzieli, jak najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją. Często nie są w stanie samodzielnie stwierdzić, co zaatakowało ich rośliny, dlatego tak ważna jest konsultacja, aby użyć odpowiedniego środka.

Wilgotny klimat jest idealny dla rozwoju grzybów. Dlatego też należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, aby liście nie pozostały mokre zbyt często lub długo. Regularnie warto też czyścić noże/nożyczki, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób grzybiczych.

Fungicydy mają głównie funkcję zapobiegawczą. W związku z tym najlepiej działają przed pojawieniem się grzybów w prawach. Jeśli taka choroba już się pojawiła, te środku ochrony roślin mogą nie spełnić swojej funkcji.

Czym są adiuwanty? 

Adiuwanty są substancjami chemicznymi, które zmieniają skuteczność środków ochrony roślin. Dodatki te mogą mieć różny wpływ na ten rodzaj pestycydów i są często używane jako wzmacniacze, aby zwiększyć ich moc w pewnych sytuacjach, w których ich formuła nie będzie wystarczająca. Zalety obejmują zwiększoną kontrolę lub efektywne dawki dla określonych zastosowań przy mniejszej ilości niepożądanych efektów ubocznych niż te, które mogą być spowodowane przez inne chemikalia.

Adiuwanty dla fungicydów

Jak więc działają adiuwanty dla fungicydów? Jak można wywnioskować z powyższego, adiuwant ma za zadanie zwiększyć skuteczność działania tego środka grzybobójczego. Adiuwanty składają się ze składników, które sprawiają, że rośliny lepiej wchłaniają fungicydy, co sprawia, że są o wiele bardziej skuteczne.

W przypadku fungicydów adiuwanty są pomocne w obniżeniu pH cieczy roboczej. Wysokość tego parametru powinna znajdować się na poziomie 3,5–4,5. Rozpad hydrolityczny, który w przypadku innych wartości pH jest bardziej prawdopodobny, staje się mniej możliwy, a to zapewnia większą skuteczność substancji.

Często podchodzimy sceptycznie do chemicznych środków ochrony roślin, jednak warto wziąć je pod uwagę. Odpowiednio stosowane mogą bardziej pomóc niż zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.