Menu
Menu

Windows 11: Jakie są korzyści dla użytkowników

Od wydania pierwszej wersji systemu Windows 11 minęło już kilka lat. Jednak wielu użytkowników nadal korzysta ze starych systemów operacyjnych firmy Microsoft. W większości przypadków wynika to z faktu, że właściciele komputerów po prostu nie znają wszystkich funkcji nowego systemu operacyjnego. Dlatego też nie spieszą się z aktualizacją do niego z mniej bezpiecznych i wydajnych systemów. W rezultacie użytkownicy poświęcają więcej czasu na wykonywanie codziennych zadań, a ryzyko utraty cennych dokumentów pozostaje bardzo wysokie. Aby to zmienić, wystarczy uaktualnić system do wersji Windows 11.

Windows 11

Następnie opowiemy szczegółowo o nowych funkcjach najnowocześniejszego systemu operacyjnego firmy Microsoft. Informacje te będą przydatne dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o systemie Windows 11. Po przeczytaniu artykułu właściciele komputerów z łatwością zdecydują, czy opłaca im się kupić i zainstalować nowy system operacyjny. Być może nawet niektórzy użytkownicy tego systemu operacyjnego dowiedzą się o funkcjach, które są im obecnie nieznane. W takim przypadku system stanie się dla nich jeszcze bardziej użyteczny.

Nowy wygląd i interfejs

Jeśli kupisz Windows 11 klucz, pierwsze różnice w stosunku do poprzednich wersji systemu Windows będą widoczne już przy pierwszym uruchomieniu systemu operacyjnego. Nowy design bardziej przypomina macOS niż „dziesiątkę” czy „siódemkę”. Windows zyskał zaokrąglone rogi, dzięki czemu elementy interfejsu wyglądają bardziej „przyjaźnie”. Czy to dobrze, czy nie, zależy od osobistych preferencji.

Liczba pozycji w menu kontekstowym Windows 11 została znacznie zmniejszona. Dzięki temu użytkownicy mogą szybciej znaleźć i zastosować odpowiednią funkcję. Jeśli właściciele komputerów muszą skorzystać z dodatkowych funkcji, wystarczy nacisnąć specjalny przycisk w menu, który pokazuje wszystkie dostępne operacje.

Ulepszone możliwości wielozadaniowości

Wśród nowych funkcji systemu Windows 11 na szczególną uwagę zasługuje wielozadaniowość. Jest to nazwa funkcji dzielenia ekranu na kilka stref. System oferuje aż sześć schematów takiego podziału z liczbą okien od dwóch do czterech. Wielozadaniowość jest bardzo przydatna, gdy użytkownik ma uruchomionych wiele aplikacji jednocześnie. W normalnym trybie trzeba przełączać się między nimi ręcznie. Jeśli przydzielisz oddzielny obszar dla każdej aplikacji, wszystkie będą widoczne na jednym ekranie. Ułatwia to przełączanie się między aplikacjami.
Użytkownicy mogą wybrać, ile miejsca będzie zajmować dane okno. Otwiera to szeroki zakres możliwości ustawienia najwygodniejszego wyświetlania programów. Przykładowo, najważniejsze programy zajmą więcej miejsca, a programy pomocnicze mniej.

Lepsza wydajność

Wiele testów pokazuje, że wydajność systemu operacyjnego Windows 11 przewyższa jego poprzedników. Różnice zależą od konkretnego zadania. W większości przypadków przewaga nad Windows 10 jest minimalna.

Lepsza wydajność jest szczególnie zauważalna, gdy komputer wychodzi ze stanu hibernacji i podczas surfowania po Internecie. Operacje te są szybsze niż w Windows 10. Ponadto aktualizacje dla Windows 11 są średnio o 40% mniejsze, co pozwala na ich pobranie i zainstalowanie w krótszym czasie. System operacyjny zużywa niewiele energii podczas aktualizacji. Ta zaleta jest szczególnie przydatna dla właścicieli laptopów, ponieważ pomoże dłużej korzystać z urządzenia bez konieczności ładowania.

Nowe menu Start i pasek zadań

Ulepszone menu Start zostało opracowane dla systemu Windows 11. Stało się ono znacznie prostsze w porównaniu do podobnego elementu interfejsu ze starszego systemu operacyjnego. Na przykład, żywe kafelki zostały usunięte z menu. Teraz pokazuje ono przypięte aplikacje, a za pomocą specjalnego przycisku można otworzyć listę wszystkich zainstalowanych programów.

Ponadto menu Start systemu Windows 11 pokazuje ostatnio zamknięte pliki. Dzięki temu użytkownicy nie muszą szukać dokumentów, z którymi ostatnio pracowali.

W nowym systemie operacyjnym zmienił się pasek zadań. Stał się on szerszy, a wszystkie stałe ikony są na nim wyraźnie widoczne. W razie potrzeby można ustawić ukrycie paska zadań. W takim przypadku pojawi się on tylko po przesunięciu kursora myszy do dolnej krawędzi pulpitu.

Integracja z Microsoft Teams

Jeśli spojrzysz na pasek zadań, z łatwością zauważysz kolejną nową funkcję systemu Windows 11 – MS Teams. Ten komunikator jest teraz zintegrowany z systemem. Umożliwia on nie tylko wysyłanie wiadomości błyskawicznych, ale także wykonywanie połączeń wideo i audio. Z pomocą Teams można pisać wiadomości nawet do osób, które nie mają zainstalowanej tej aplikacji na swoich smartfonach. Wystarczy znać ich numer telefonu.

Teams przydaje się, gdy trzeba zorganizować wspólną pracę. Za pośrednictwem komunikatora współpracownicy szybko przekażą informacje zwrotne na temat każdej kwestii związanej z pracą. Dzięki temu wydajność pracy wzrasta.
Lepsze wrażenia dla graczy

Windows 11 jest obecnie uważany za najlepszy system operacyjny dla graczy. Wynika to z technologii DirectStorage, która przyspiesza transfer danych w komputerach z dyskami półprzewodnikowymi. Nawet nowoczesne gry ładują się szybciej w systemie Windows 11. Ponadto system ten obsługuje aplikacje dla konsoli Xbox.

Teraz można je uruchamiać razem z grami, które pierwotnie zostały opracowane tylko na komputery PC. Zwiększyło to wybór aplikacji do gier dostępnych dla użytkowników.

Nowy sklep z aplikacjami

W przypadku systemu Windows 11 firma Microsoft przeprowadziła aktualizację oprogramowania do różnych celów. W tym sklep Microsoft Store. Zmienił się nie tylko jego wygląd, ale także zakres dostępnych programów. Użytkownicy otrzymali to, na co czekali od bardzo dawna – możliwość instalowania i uruchamiania aplikacji Android na PC. Aby korzystać z tego oprogramowania, nie ma potrzeby pobierania różnych emulatorów. Programy działają stabilnie zaraz po instalacji.

Aktualizacje w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych

W porównaniu do starszych systemów operacyjnych, Windows 11 charakteryzuje się wyższym poziomem bezpieczeństwa. Podobnie jak w „dziesiątce”, zastosowano tu wbudowany program antywirusowy Defender. Zgodnie z wynikami wielu testów, aplikacja ta radzi sobie z ochroną komputera przed złośliwą zawartością co najmniej na ponadprzeciętnym poziomie. Oznacza to, że jest bardziej skuteczna niż niektóre płatne programy.
Oprócz wbudowanego antywirusa, w nowym systemie operacyjnym dostępne jest szyfrowanie danych. Atakującym bardzo trudno jest wykraść informacje z komputera. Ale nawet jeśli im się to uda, nie będą w stanie poznać zawartości zaszyfrowanych dokumentów. Dostęp do nich można uzyskać tylko na komputerze, na którym zostały zaszyfrowane. To sprawia, że Windows 11 zapewnia najlepszą ochronę danych spośród wszystkich systemów operacyjnych firmy Microsoft.

Podsumowanie

Instalując Windows 11, użytkownicy otrzymują kilka korzyści jednocześnie. Nowy system operacyjny jest szybszy i bezpieczniejszy niż jego konkurenci. Ponadto wygodnie jest uruchamiać aplikacje do gier, wykonywać połączenia i wysyłać wiadomości tekstowe. Dzięki zmianom w Microsoft Store możliwe jest teraz pobieranie i instalowanie w systemie programów z Androida. Jedynym problemem są pewne wymagania systemowe. Jeśli jednak procesor posiada moduł TPM 2.0, aktualizacja do Windows 11 jest logiczną i korzystną decyzją.


Artykuł zawiera link sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM