Menu
Menu

Niemiecka prasa o nowym rządzie Donalda Tuska

Jak podaje telewizja Deutsche Welle, niemiecka prasa z entuzjazmem zareagowała na powołanie rządu Donalda Tuska. Na stronie internetowej „Spiegla” pojawił się wpis Nicoli Abe: To nie jest tylko zwycięstwo Tuska, polskie społeczeństwo odzyskało własnymi siłami swoją polityczną godność. (cytat za Deutsche Welle).

Donald Tusk

„Demokratyczna opozycja” zdaniem tygodnika „Der Spiegel” wygrała dzięki zmianie nastawienia aktywistów politycznych z małych i średnich miast, a przyczyną tej zmiany było ograniczenie prawa do aborcji. Dziennikarz ekonomiczny Timo Pache przeciwstawia sytuację w Polsce, gdzie doszło do zwycięstwa liberalnej lewicy, sytuacji w Niemczech i trwającym tam chaotycznym rozmowom na temat budżetu na 2024 rok. Podkreśla się, że wynik wyborów zatrzymał „pełzające ograniczanie praworządności w Polsce przez PiS”.

Jak pisze Deutsche Welle, relacjonując tekst Timo Pache: Od Polski Niemcy mogą nauczyć się dwóch rzeczy – po pierwsze: partie demokratyczne są w stanie zdobyć i utrzymać większość tylko wtedy, gdy zdolność do tworzenia koalicji postawią ponad taktyczne krótkotrwałe gierki, a po drugie: aby obronić demokrację, jej zwolennicy muszą pomimo sceptycyzmu, rozczarowania i frustracji chodzić na wybory. Autor podkreślił, że w Polsce do urn poszło w tym roku ponad 74 proc. uprawnionych do głosowania. Cztery lata temu frekwencja wyniosła tylko 62 proc.

„Sueddeutsche Zeitung” podkreśla, że Donald Tusk zdobył sympatię na szczycie w Brukseli, czego wyrazem było odblokowanie wypłaty 5 miliardów euro zaliczki. Nowy polski premier zrobił dobre wrażenie na szefowej Komisji Europejskiej. W Brukseli nazwano Tuska „prawdziwym Europejczykiem” i „przeciwieństwem Orbana”.

„Tageszeitung” pisze, że najważniejszym zadaniem nowego premiera będzie odblokowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy i funduszy strategicznych. Zanim to jednak nastąpi, Bruksela musi widzieć efekty realizacji jej wymagań. Gazeta podkreśla, że usunięcie działaczy PiS ze wszystkich państwowych organizacji, sądów, fundacji i stowarzyszeń pozarządowych nie będzie łatwe i będzie wymagać czasu.

Olaf Scholz zapowiada stałe pogłębianie kontaktów z Warszawą

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz na forum parlamentu powiedział, że Donald Tusk zapowiedział powrót Polski do „serca Europy”. Scholz zapowiedział też bliższą współpracę w kwestii kontroli nielegalnej migracji oraz rozwijanie relacji obywatelskich. Zdaniem kanclerza rola Polski w Europie jest obecnie większa niż kiedykolwiek. Polska i Niemcy przyjęły więcej uchodźców z Ukrainy, niż pozostałe państwa UE.

Jak powiedział Scholz: Przeżywająca boom polska gospodarka jest silnie powiązana z niemiecką. Polska i Niemcy są też zainteresowane tym, by rozszerzenie UE w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim stało się faktem. Dlatego cieszę się na rozwijanie Unii Europejskiej i stosunków niemiecko-polskich ramię w ramię z Polską i oczywiście wspólnie z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego. (cytat za Deutsche Welle)

Cathrina Claas-Muehlhaeuser, przewodnicząca Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki ma nadzieję, że zmiana ekipy rządzącej doprowadzi do ożywienia polsko-niemieckich stosunków gospodarczych. Polska jest dla niemieckich przedsiębiorców celem biznesowym, który gwarantuje pewne i szybkie dostawy. Zmiana rządu – zdaniem Claas-Muehlhaeuser – już doprowadziła do wzrost zainteresowania Polską niemieckich przedsiębiorstw.

Volker Treier z Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej zaznacza natomiast, że w najbliższych latach stosunki polsko-niemieckie, będą miały coraz większe znaczenie. Firmy z obu krajów łączą interesy związane z nowymi łańcuchami dostaw oraz rozwiązaniami ogólnoeuropejskimi, takimi jak transformacja energetyczna, elektromobilność i cyfryzacja.

Obecnie 28 procent polskiego eksportu trafia do Niemiec, niemieckie firmy zainwestowały w naszym kraju około 40 mld euro i stworzyły 450 tysięcy miejsc pracy. W Polsce działa już ponad 5 tysięcy firm zza Odry. Polscy przedsiębiorcy zainwestowali w Niemczech 2,3 mld euro.

Wojciech Ostrowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM