Menu
Menu

Pierwsza w Polsce fabryka pomp ciepła Daikin

Co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy powstanie dzięki inwestycji Daikin w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej − powiedział w Ksawerowie k. Łodzi premier Mateusz Morawiecki.

7 lipca przedstawiciele japońskiej firmy Daikin ogłosili wartą ponad 300 mln euro inwestycję w budowę nowej fabryki pomp ciepła. Powstanie ona w Ksawerowie, na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). Będzie to pierwszy w Polsce zakład wiodącego producenta systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Fabryka ma rozpocząć działalność w lipcu 2024 r.

Polska otwarta na inwestorów

Chcemy, żeby Polska była kwitnącym miejscem dla inwestorów z całego świata. I mamy dzisiaj kolejny dowód, że taka będzie − dzięki inwestycji firmy Daikin powstanie co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy. Polska jako specjalna strefa ekonomiczna staje się faktem – mówił obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w nowej perspektywie budżetowej znajdą się dodatkowe środki, aby przyciągać inwestorów. − Będą także dodatkowe zasady administracyjne i środowiskowe, aby mitręga biurokratyczne była jak najmniejsza, żeby Polska była jednym z najlepszych miejsc do inwestowania na świecie – zadeklarował.

Zmieniliśmy bardzo dużo w otoczeniu gospodarczym – przekonywał premier. − Wprowadziliśmy tzw. konstytucję dla biznesu. Zwiększyliśmy na rynku uczciwość poprzez skuteczną walkę z mafiami VAT-owskimi i mafiami podatkowymi. W ciągu 6−7 lat z kraju, który miał największe patologie podatkowe w UE, Polska stała się krajem o najmniejszych patologach. Luka VAT jest jedną z najniższych wśród krajów członkowskich – wyliczał.

premier Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej ogłoszenia przez firmę Daikin Europe planów budowy fabryki pomp ciepła na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ksawerowie

Daikin wpłynie na dekarbonizację Polski

Masatsugu Minaka, prezes Daikin Europe, wskazał, że fabryka w Ksawerowie będzie największym w Europie zakładem japońskiego koncernu, produkującym pompy ciepła. − Będziemy zakładem neutralnym klimatycznie. Chcemy także ułatwić społeczeństwom przejście z kotłów na paliwa kopalne na pompy ciepła i przyczynić się do dekarbonizacji w społeczeństwie poprzez promowanie ogrzewania za pomocą pomp ciepła – powiedział.

Przedstawiciele firmy mówili również o tym, że na wybór lokalizacji fabryki w Ksawerowie wpływ miało położenie w centralnej Polsce oraz dobra sieć dróg autostrad i szybkiego ruchu wokół Łodzi. Nie bez znaczenia była dostępność wykwalifikowanych pracowników w miejscu, które ma duże doświadczenie w produkcji i kształceniu kadr przez Politechnikę Łódzką.

Nowe miejsca pracy w Ksawerowie

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zwracał uwagę na rangę podpisanego porozumienia o współpracy. Jak tłumaczył, inwestycja stworzy wartościowe miejsca pracy. − To są miejsca pracy przy najnowocześniejszej technologii, przy urządzeniach, które na świecie, ale również w Polsce zyskują ogromną popularność. Pompy ciepła to przyszłość ogrzewania indywidualnego – mówił.

Szef MRiT podkreślił, że Ksawerów jest dobrym miejscem dla tej inwestycji ze względu na świetny rynek pracy oraz doskonałą komunikację. Niedawno nieopodal Ksawerowa oddano bowiem do użytku nową drogę ekspresową S14, która domyka ring autostradowy wokół Łodzi.

Łódzka SSE spełnia inwestycyjne marzenia

Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dodał, że przyciągnięcie japońskiego inwestora to jeden z efektów przekształcenia całej Polski w strefę ekonomiczną. − To było bardzo ważne także dla tego terenu. Trzeba marzyć. Myśmy marzyli o wielkiej inwestycji japońskiej. Jeździliśmy do Japonii, szukaliśmy inwestorów. Mamy ich w naszej strefie już dziesięciu. Ksawerów to najlepsza oferta inwestycyjna, jaka w tej chwili jest w środkowej Polsce. Zapewniam inwestora, że będziemy z wami w ciągu całej tej inwestycji, do końca, aż do przecięcia wstęgi. Jesteście pod naszą opieką – deklarował.

Daikin z siedzibą w Osace w Japonii jest światowym liderem na rynku systemów pomp ciepła i klimatyzacji oraz filtracji powietrza. Na całym świecie zatrudnia ok. 89 tys. osób. W Europie posiada 12 zakładów produkcyjnych (w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii). W 2021 r. forma osiągnęła sprzedaż na poziomie 23,7 mld euro.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM