Menu
Menu

Microsoft apeluje do użytkowników, aby pilnie zaktualizować system Windows 10

W tym artykule odpowiemy na pytanie, co stało się, że Microsoft stosuje takie prośby do swoich klientów oraz jakie konsekwencje może przynieść niezastosowanie się do zalecenia. Najpierw jednak trochę genezy powstania oprogramowania od amerykańskiego giganta Historia powstania systemów Windows.

Na początku lat osiemdziesiątych, dokładniej w 1983 roku firma Billa Gatesa ogłosiła rozpoczęcie prac nad graficznym wariantem systemu, który miał być sterowany przez tekstowy MS-DOS. Miał nosić nazwę Interface Manager i być dostępny dla komputerów IBM PC i innych kompatybilnych od 1981 roku. Nazwa ta nie podpasowała ówczesnemu szefowi marketingu Rolandowi Hansenowi i zaproponował on wszystkim dzisiaj dobrze znaną nazwę Windows.

Początkowo firma nie była zbytnio chętna na tworzenie swojego graficznego systemu operacyjnego, ze względu na bardzo dobrą sprzedawalność tekstowego systemu DOS, dzięki współpracy z IBM. Jednak podczas targów COMDEX, Bill Gates prawdopodobnie zobaczył graficzny system na x86 pokroju Visi On, przestraszył się perspektywy wyparcia ich produktu na rzecz łatwiejszych do obsługi systemów graficznych względem DOS-a. Z tego względu to właśnie komputery Apple osiągnęły wielki sukces i zrobiły furorę w tamtych czasach. Przejdziemy teraz do głównego wątku artykułu.

Microsoft wydaje ważne ostrzeżenie

Firma wzywa użytkowników popularnego Windowsa do jak najszybszego, uaktualnienia systemu operacyjnego do najnowszej dostępnej wersji. Wszystko przez to, że analitycy Microsoftu drastyczną lukę w systemie, która może znacząco zagrażać bezpieczeństwu. Luka ta jest znana jako PrintNightmare i dotyczy ona usługi bufora wydruku systemu Windows.

Naukowcy z firmy Sangfor, która zajmuje się badaniem poziomu cyberbezpieczeństwa przypadkowo, opublikowali poradnik jak wykorzystać tę lukę. Napisali oni na portalu Twitter pod koniec maja, że odkryli, że bufor wydruku posiada luki programowe, które pozwalają na dostęp do drukarek przez wielu użytkowników. Przez pomyłkę opublikowali w Internecie weryfikację koncepcji, następnie ją usuwając jednak nie ze wszystkich miejsc, w tym z portalu programistycznego GitHub.

Microsoft wydał ostrzeżenie, iż hakerzy, którzy postanowią wykorzystać dziurę w systemie, mogą instalować szkodliwe aplikacje lub przeglądać i kasować dane, a nawet tworzyć konta z pełnymi prawami użytkownika na naszych danych. Pozwala to już na wyrządzenie całkiem poważnych szkód.

Najnowsza wersja Windowsa nie jest jedyną, która boryka się z tym problemem. Starsza ,,siódemka” , której wsparcie zostało niedawno zakończone przez Microsoft, również jest podatna na lukę. Pomimo ogłoszenia braku dalszych aktualizacji dla Windows 7, Microsoft wydał łatkę dla starszego systemu, ze względu na powagę problemu Print Nightmare.

Jeśli jest jakaś dobra wiadomość, bieżąca aktualizacja zabezpieczeń ma charakter zbiorczy, co oznacza, że zawiera również poprzednie poprawki poprzednich problemów z zabezpieczeniami.

To najnowszy z wielu alertów bezpieczeństwa od Microsoftu w ciągu ostatniego półtora roku. Firma została uwikłana w kwestie bezpieczeństwa, w tym i w 2020 r., kiedy to Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NAB) ostrzegła Microsoft o poważnej awarii w jej systemie operacyjnym Windows, która może dać możliwość hakerom podszywać się pod prawdziwe firmy produkujące oprogramowanie.
W tym roku setki tysięcy użytkowników Exchange padło ofiarą czterech niedopracowań w jego oprogramowaniu, które umożliwiły hakerom dostęp do serwerów popularnej usługi poczty e-mail i kalendarza. Microsoft był również celem tragicznego w skutkach włamania SolarWinds.

Warto zauważyć, że Microsoft nie wypuścił aktualizacji z poprawieniem luki dla Windows 11. Jego najnowszy system operacyjny, który ma się wkrótce ukazać, jest obecnie dostępny dla beta testerów.

Według CCS Insight, Windows 11 pojawia się sześć lat po ostatnim przeglądzie systemu operacyjnego Microsoft za pomocą Windows 10, głównej aktualizacji, która działa obecnie na około 1,3 miliarda urządzeń na całym świecie.

Zasada działania błędu PrintNightmare.

Luka Print Nightmare to poważny exploit, który ma negatywny wpływ na kolejkę wydruku systemu Windows i został odnaleziony po raz pierwszy w Systemie Windows 7. Hakerom umożliwia to zdalne wykonanie kodu na naszym urządzeniu z tym systemem i przejęcie nad nim kontroli.

Jak uchronić się od ataku poprzez wykorzystanie PrintNightmare?

Przedstawimy teraz zalecenie, a właściwie procedurę, aby zmniejszyć ryzyko ataku na nasze urządzenie.
Na początku musimy wyłączyć w naszym urządzeniu usługę Print Queue, jeżeli komputer nie ma podpiętej drukarki.

Jeżeli posiadamy drukarkę, przechodzimy do zakładki ,,edytuj grupy” i przechodzimy do Konfiguracji Komputera. Klikamy przycisk ,,Szablony Administracyjne”. Teraz wybieramy ,,Drukarki”. Następnie dezaktywujemy opcję ,,Zezwalaj Menedżerowi zadań drukowania na akceptowanie połączeń klientów”. Po wykonaniu tej procedury znacznie zwiększymy poziom bezpieczeństwa przed błędem PrintNightmare.

Polecane darmowe sieci VPN

Jeżeli chcemy zadbać o nasze ogólne bezpieczeństwo w Internecie, warto rozejrzeć się za siecią VPN, których mamy bardzo wiele do wyboru. W Internecie znaleźć można setki sieci VPN, które są reklamowane za najlepsze dostępne na rynku rozwiązania. Z drugiej strony nie jest to możliwe, że wszystkie z nich mogłyby być najszybsze, najbezpieczniejsze i najprzystępniejsze cenowo, ale tak działa marketing. Prawda jest taka, że nie każdy operator sieci VPN jest do końca szczery, jeśli chodzi o przedstawianie swojej oferty, dlatego poniżej pokażemy teraz najlepsze darmowe VPNy, którym możesz zaufać w Polsce.

ExpressVPN – sieć VPN oferująca wysoki poziom zabezpieczeń i ochrony prywatności w połączeniu z wojskowym standardem szyfrowania.
CyberGhost – wysokiej jakości usługa VPN umożliwiająca szybkie streamowanie i bezpieczne pobieranie plików z sieci torrent na komputerach stacjonarnych. Niestety aplikacje mobilne operatora na Androida i iOS pozostawiają trochę do życzenia.

Private Internet Access (PIA) – najlepszy wybór dla zaawansowanych użytkowników ze względu na możliwość dostosowania ustawień sieci, ochrony prywatności i zabezpieczeń, za cenę braku możliwości niezawodnego odblokowania serwisów streamingowych, takich jak amerykańska wersja Netflix.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM