Rzeszów – inteligentne miasto
Władze Rzeszowa od wielu lat inwestują w nowoczesną infrastrukturę, aby ułatwić życie mieszkańcom i dać bodziec do działania innym jednostkom samorządu terytorialnego.
Przykładem tak ukierunkowanych działań są punkty obsługi mieszkańców i punkty informacyjne urzędu miasta w hipermarketach oraz galeriach handlowych. Można w nich m.in. wymienić lub uzyskać dowód osobisty, wymienić prawo jazdy, zarejestrować samochód, nadać numer PESEL lub zostawić korespondencję do urzędu. Poza tym uruchomiono infolinię urzędu miasta i sms miejski – platformę, przez którą mieszkańcy są informowani o zbliżających się wydarzeniach kulturalnych oraz lokalizacjach stacji benzynowych oferujących najniższe ceny paliw. Jest także możliwość umówienia się w urzędzie przez stronę internetową. – Wszelką potrzebną pomoc uzyskują także inwestorzy, którzy planują utworzenie na terenie Rzeszowa swoich firm. Wszystkich informacji na temat formalności, warunków i możliwości inwestowania w Rzeszowie udziela Biuro Obsługi Inwestora – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.
Zdrowie przede wszystkim
Miasto stara się wychodzić naprzeciw osobom niepełnosprawnym. W urzędzie zamontowano specjalny system komputerowy, który umożliwia tłumaczenie z języka migowego. Oprócz tego na przystankach i w autobusach jest informacja w języku Braille’a. Miasto zapewniło osobom niedowidzącym bezpłatne piloty, które uruchamiają system głośnomówiący na przystankach. Z kolei pilotażowy program „Aktywny Samorząd” ma na celu wyeliminowanie lub ograniczenie barier uniemożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji dla osób niepełnosprawnych.
Wkrótce samorząd przystąpi wraz z Centrum Medycznym „Medyk” do programu, który pozwoli na to, aby Rzeszów był najlepszym miastem na świecie, jeśli chodzi o opiekę i profilaktykę kardiologiczną. Program przewiduje m.in. zakup kilkuset defibrylatorów, które będą umieszczone na przystankach autobusowych. Kilkaset osób otrzyma opaski na ręce, dzięki którym będzie można uruchomić sygnał alarmowy i wezwać pomoc pogotowia ratunkowego. Powstaną również „książeczki zdrowia” z informacją o zdrowiu mieszkańca, które posłużą służbom ratunkowym.
Nowoczesny transport
W ostatnich latach miasto zakupiło 110 komfortowych, ekologicznych autobusów miejskich, w tym 100 pojazdów zasilanych gazem ziemnym oraz 10 autobusów elektrycznych. Pojazdy są wyposażone w monitoring, system zliczania pasażerów wsiadających i wysiadających, biletomaty oraz system multimedialnej informacji pasażerskiej zapowiadający kolejne przystanki oraz prezentujący ogłoszenia kulturalne i społeczne. Zastosowano także system zapowiedzi głosowych oraz napisy w języku Braille’a dla niedowidzących. Wprowadzono również Elektroniczny Pobór Opłat (E-Bilet). Podróżni mają do dyspozycji 44 biletomaty stacjonarne, 130 biletomatów mobilnych zamontowanych w autobusach, jak również sklep internetowy, a także aplikacje mobilne służące do zdalnego zakupu biletów. – Dążymy do tego, aby nasz transport miejski był nowoczesny i ekologiczny. W najbliższym czasie chcemy kupić autobusy zasilane wodorem – mówi prezydent Tadeusz Ferenc.
W mieście powstał również Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST). Jego centralnym informatycznym punktem jest Zintegrowany System Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, który ma na celu bieżący nadzór nad prawidłowym przebiegiem wykonywania zadań przewozowych MPK. Dzięki lokalizacji GPS autobusów uzyskano wgląd w aktualną sytuację na drogach i dostosowano transport do ruchu na ulicach miasta. W trakcie jazdy i na każdym przystanku system zbiera dane z ponad 20 różnych czujników w autobusach, m.in. dotyczące lokalizacji pojazdu i jego prędkości.
Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził innowacyjne wiaty przystankowe klimatyzowane latem i ogrzewane zimą, których zasilanie wspomagają ogniwa fotowoltaiczne, co obniża koszty ich eksploatacji. Do wypełnienia ścian i dachu zastosowano szyby zespolone z laminowanego szkła hartowanego. Na dachu i w gablocie na rozkłady jazdy umieszczono oświetlenie LED. Wprowadzono również pasy ruchu przeznaczone dla autobusów.
Porozumienie Miasta Rzeszów z firmą Microsoft
W ramach podpisanego porozumienia Rzeszów i firma Microsoft podjęły współpracę mającą na celu polepszenie warunków i sposobu nauczania we wszystkich rzeszowskich szkołach poprzez wprowadzenie najnowszych rozwiązań informatycznych zarówno w obszarze nauczania, jak i zarządzania placówkami. Od października 2018 roku każdy z 3600 nauczycieli oraz 30 tysięcy uczniów wszystkich szkół publicznych w Rzeszowie uzyskał bezpłatny dostęp do oprogramowania Office 365 oraz prawo do jego instalacji na 5 komputerach, 5 tabletach oraz 5 smartfonach. Dzięki temu młodzież i pedagodzy mają możliwość swobodnego korzystania z najnowszych rozwiązań chmurowych Microsoft w szkole, w domu i w każdym innym miejscu, z którego przychodzi im się uczyć bądź pracować. Jest to pierwszy efekt wspólnego wdrażania Pakietu Innowacyjna Edukacja w mieście. W ramach pakietu Office 365 uczniowie i nauczyciele z Rzeszowa mają dostęp do programów: Word, Excel, Outlook, Power Point, OneNote, Publisher, Access, One Drive, Exchange, Skype, Teams, Sway, Forms oraz Stream.
Kolejnym krokiem w ramach porozumienia będzie uruchomienie w jednej z rzeszowskich placówek modelowej „Szkoły w Chmurze” prowadzonej przez Microsoft w całej Polsce. Nadrzędną ideą przyświecającą programowi Szkół w Chmurze Microsoft jest kształcenie uczniów tak, aby rozwijali swoje umiejętności w obszarze wykorzystania technologii w różnych dziedzinach.
Minecraft Demo Day w Rzeszowie
Uczniowie rzeszowskich szkół systematycznie są angażowani w zajęcia pozaszkolne rozwijające umiejętności informatyczne. 17 czerwca br. wzięli udział w warsztatach edukacyjnych Minecraft: Education Edition – w wirtualnym świecie gry zbudowali przyszłe oblicze Rzeszowa. Wydarzenie realizowane było przez Urząd Miasta we współpracy z Microsoft oraz partnerską szkołą programowania dla dzieci MindCloud, przy wsparciu firmy DELL, która dostarczyła laptopy do przeprowadzenia warsztatów.
Celem wydarzenia była promocja projektu „Innowacyjna Edukacja”, w ramach którego już od września 2019 ro-ku w szkołach podstawowych w Rzeszowie dla chętnych uczniów zostaną zorganizowane zajęcia pozalekcyjne z informatyki, których przedmiotem będzie nauka programowania w oparciu o popularną grę Minecraft. Dzięki współpracy Urzędu Miasta z Microsoft ponad 50 rzeszowskich uczniów szkół podstawowych będzie mogło spróbować swoich sił w programowaniu w Minecraft jeszcze w tym roku szkolnym.
Sieć 5G
W ubiegłym roku prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisał list intencyjny z przedstawicielami trzech firm (Exatel, Fibrain, Varioedge) w sprawie partnerstwa, którego celem są prace badawcze i wdrożeniowe technologii 5G w Rzeszowie – pierwszej funkcjonującej w Polsce publicznej sieci 5G.
Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł się poruszać samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything). Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie i innych uczestnikach ruchu drogowego oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem.
Sieć 5G to narzędzie niezbędne do funkcjonowania, a przede wszystkim szybkiego rozwoju współczesnego miasta typu smart city. Pozwala ona ściągać dane z co najmniej 10-krotnie większą prędkością niż obecnie sieć LTE czwartej generacji. Aby było to możliwe w jak najbliższym czasie, miasto udostępni własne zasoby, przede wszystkim miejsca do umieszczania mikronadajników 5G wraz z zasilaniem, które mają niewielką moc promieniowania, ale i niewielki zasięg – około 200–300 m.
Bardzo istotny jest aspekt pełnej kontroli nad wszystkimi nadajnikami 5G przez merytoryczne komórki samorządowe miejskie, żeby żaden z parametrów ich pracy nie przekroczył dopuszczalnych wartości. Ta ciągła i pełna kontrola sieci bezpośrednio przez społeczeństwo gwarantuje, że instalacja 5G w Rzeszowie będzie przede wszystkim w pełni bezpieczna dla wszystkich mieszkańców.
Dodaj komentarz