Menu
Menu

Elektrownia wiatrowa – czy to dobry biznes?

Odnawialne źródła energii cieszą się powszechnie ogromnym zainteresowaniem i to głównie z powodu łatwej dostępności. Energia elektryczna produkowana w elektrowni wiatrowej powstaje podczas pracy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Sposób pozyskiwania energii z elektrowni wiatrowych jest uznawany za ekologiczny.

Od dawna energia wiatru wykorzystywana była przez człowieka. Wiatraki w Europie pojawiły się pod koniec XII wieku. Z reguły służyły do mielenia zboża, były drewniane, czasem murowane zaopatrzone w urządzenia i drewniane skrzydła, poruszane siłą wiatru. W Polsce rozwój elektrowni wiatrowych datuje się na lata 90-te XX wieku.

Pierwszą tego typu elektrownię wybudowano w Żarnowcu przy działającej elektrowni wodnej. Dynamicznie powstające elektrownie wiatrowe w Polsce już datuje się na początek XXI wieku. W roku 2013 wyprodukowano energii elektrycznej o łącznej mocy ponad 6027 Gwh, co postawiło nasz kraj na 9 miejscu wśród państw należących do Unii Europejskiej pod względem mocy energii wiatrowej.

Elektrownie wiatrowe mogą być budowane jako przydomowe lub przemysłowe ze względu na zastosowanie, a ze względu na lokalizację mogą być lądowe lub morskie (dowiedz się więcej na ZPUE.pl). Przyjęto, że zespoły elektrowni wiatrowych z towarzyszącą im infrastrukturą nazywane są farmami wiatrowymi albo parkami wiatrowymi. Farmy wiatrowe instalowane na morzu mają swoje zalety np. dużą powierzchnię i o wiele lepsze warunki wietrzne niż na lądzie. Istotną kwestią jest też duża odległość od osiedli zamieszkałych przez ludzi.

Najlepsze warunki na budowę elektrowni wiatrowej można znaleźć nad morzem Bałtyckim, na terenie Suwałk i Podkarpacia. W naszym kraju średnia prędkość wiatrów w porze letniej to 2,8 m/s , a w zimowej 3,8 m/s. Są też tereny, które określa się mianem strefy ciszy wiatrowej.

Uznaje się, że energia z elektrowni wiatrowej jest bezpieczna i czysta, ale nie pozostaje bez wpływu na środowisko m.in. zajmuje ogromne tereny gruntów, wywołuje hałas i wibracje. Nie jest do końca poznany wpływ na zdrowie człowieka, dlatego nadal trwa dialog między zwolennikami i przeciwnikami tego typu elektrowni.

Elektrownie wiatrowe nadal muszą konkurować z tradycyjnymi elektrowniami węglowymi, a inwestycje zwracają się po około 6-7 latach użytkowania. Jednak w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i dostosowania się elektrowni węglowych do surowych norm wynikających z Ochrony Środowiska, należy przypuszczać, że w przyszłości wzrośnie opłacalność elektrowni wiatrowych.

Jedna odpowiedź do “Elektrownia wiatrowa – czy to dobry biznes?”

  1. MM3 pisze:

    Coraz więcej tego typu elektrowni pojawia się na dużych obszarach, więc chyba się to opłaca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM