Menu
Menu

28 Forum Ekonomiczne w Krynicy – podsumowanie

Berdychowski Zygmunt

Naszym celem jest organizacja jak najlepiej przygotowanej przestrzeni spotkań ludzi, którzy kształtują gospodarkę. Pochodną tego celu są nasze coroczne indywidualne rozmowy, z których wyciągamy wnioski na temat organizacji Forum i tego, co jeszcze można zrobić lepiej, aby w efekcie przyciągnąć jeszcze więcej gości, którzy wracają zadowoleni z poziomu krynickiego Forum – mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.

28 Forum Ekonomiczne dawno za nami. Jak podsumowałby pan ostatnią edycję tego wydarzenia?

– Dla organizatorów była to z wielu względów wyjątkowa edycja. Na Forum przybyło więcej gości niż zwykle – łącznie ponad 7 tys. osób z ponad 60 krajów, a my zadbaliśmy o jeszcze wyższy poziom merytoryczny i bogatszą ofertę tematyczną wykładów i paneli. Podczas dyskusji poruszone zostały ważne tematy, które są pochodną rozmów o ekonomii i polityce – pomoc międzynarodowa, infrastruktura w Europie Środkowej, sprawy społeczne i edukacja, a więc to, czym żyje współczesna Europa, a udział w debacie wzięli wyjątkowi eksperci. Jeśli spojrzeć na sferę biznesu, na Forum obecni byli szefowie wielkich korporacji i właściciele wiodących firm na polskim rynku. Co ważne, udało nam się uniknąć wpadek organizacyjnych, które wpływałyby na odbiór wydarzenia i stawiałyby Forum w złym świetle. Myślę, że wszyscy uczestnicy poczuli się zachęceni, żeby wracać do Krynicy na kolejne edycje. Ekwiwalent medialny, który mierzy się liczbą materiałów w mediach, także pobił rekord. Forum miało bardzo dobrą prasę i jak popatrzeć na strukturę mediów, to nie było liczącej się w naszym kraju redakcji, która nie miałaby w Krynicy swoich przedstawicieli.

250 paneli to wynik, który robi wrażenie. Jakie tematy były wiodące?

– 15 paneli było poświęconych tematyce związanej z ochroną zdrowia. Towarzyszył im specjalnie przygotowany raport dotyczący rynku usług medycznych. W tym roku oprócz propozycji rozmów i dyskusji, które każdorazowo mają miejsce w Krynicy, po raz pierwszy w ramach podsumowań tego, co dzieje się na rynku, wręczyliśmy wyróżnienia. We współpracy z SGH przygotowaliśmy obszerny, przekrojowy raport nakreślający wyzwania, przed którymi stoi Europa Środkowa. Wspólnie z minister Beatą Kempą przygotowaliśmy debatę na temat możliwych sposobów pomocy w czasach kryzysu, która przyciągnęła przedstawicieli rządu takich państw, jak Syria, Liban, Uganda, których zazwyczaj na Forum nie gościmy.

Forum Ekonomiczne w Krynicy ma już swoją markę i cieszy się uznaniem przedstawicieli różnych dziedzin gospodarki, ale tego typu wydarzeń jest coraz więcej. Czemu przypisuje pan ich popularność i potrzebę spotkań biznesowo-towarzyskich?

– Przemysł spotkań jest naturalnym elementem nowoczesnej gospodarki wolnorynkowej. Rzeczywiście w czasach, kiedy polska gospodarka była słaba, Forum w Krynicy było jedynym tego typu wydarzeniem, zaś wraz z jej umacnianiem przybywa spotkań, które nabierają coraz większego znaczenia. Równie dużą aktywność widać w sektorze targowym. Po części wynika ona z doskonałej organizacji wydarzeń o charakterze wystawienniczym. Z drugiej strony rozwój tego segmentu rynku odzwierciedla zapotrzebowanie ze strony biznesu.

Forum w Krynicy zawsze kojarzyło mi się ze spółkami Skarbu Państwa, ale coraz częściej spotykam na nim przedstawicieli MŚP i firm rodzinnych. Może pan potwierdzić ten trend?

– Faktycznie w ostatnich latach Forum to przede wszystkim spotkanie mniejszych firm, zainteresowanych udziałem w konkretnym wydarzeniu, np. konferencji. Jeśli chodzi o firmy rodzinne, na pewno ważnym zagadnieniem poruszanym na Forum był z ich punktu widzenia problem sukcesji. Warto pamiętać, że to małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią o sile gospodarki.

Samorządy również coraz chętniej zgłaszają chęć udziału w spotkaniu ludzi biznesu?

– Dla samorządów zorganizowaliśmy odrębne wydarzenie – Europejski Kongres Samorządów, który odbywa się w kwietniu w Krakowie i w tym roku przyciągnął 1800 gości reprezentujących wszystkie szczeble administracji terytorialnej. Jestem przekonany, że w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze większa.

Jakie wnioski płyną dla organizatorów z zakończonej edycji?

– Co roku dokładnie analizujemy każdą edycję Forum i staramy się w oparciu o to doskonalić kolejne spotkania. Jednocześnie nie dążymy do podsumowywania obrad, formułowania apeli czy rezolucji. Naszym celem jest organizacja jak najlepiej przygotowanej przestrzeni spotkań ludzi, którzy kształtują gospodarkę. Pochodną tego celu są nasze coroczne indywidualne rozmowy, z których wyciągamy wnioski na temat organizacji Forum i tego, co jeszcze można zrobić lepiej, aby w efekcie przyciągnąć jeszcze więcej gości, którzy wracają zadowoleni z poziomu krynickiego Forum. Za każdym razem dokładamy wszelkich starań, żeby współpraca z naszymi partnerami merytorycznymi przebiegała wzorowo i przynosiła coraz lepsze rezultaty. Żadna inna konferencja w Polsce nie ma tylu partnerów zagranicznych, w tym medialnych.

Czy machina organizacji 29. edycji Forum Ekonomicznego już ruszyła? Są pomysły na modyfikacje, które dodatkowo mogą podnieść wartość tego prestiżowego wydarzenia?

– Jak najbardziej. Pracujemy równolegle nad przygotowaniem Forum Ekonomicznego, Forum Europa – Ukraina i Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wszystkie te wydarzenia to duże przedsięwzięcia, wymagające – mimo wielu lat doświadczeń – dużo wysiłku i czasu. Chcemy, aby nie tylko nie traciły, ale wręcz zyskiwały na wartości i zdobywały uznanie u coraz to nowych uczestników. Skorzystamy na tym nie tylko my i uczestnicy, lecz także miasto, bo przecież wydarzenie organizowane na taką skalę to ogromny zysk z bazy noclegowej, gastronomii, usług. Jednocześnie infrastruktura, którą przygotowujemy w Krynicy dla gości Forum Ekonomicznego, może służyć również tym, którzy przyjeżdżają na Festiwal Biegowy. Myślę, że wydarzenie, o którym tak dużo się mówi, po części przyczynia się do tego, że Krynica jest cenionym miejscem i przyciąga coraz więcej osób – w tym roku padł rekordowy wynik ruchu turystycznego. Myślę, że jesteśmy współautorami tego sukcesu.

_____________________

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

„Rynek Inwestycji” był patronem medialnym Forum Ekonomicznego w Krynicy 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.