Menu
 • Menu

  Odszkodowanie od Ryanaira za odwołane loty w lipcu 2018

  Odszkodowanie od RyanairaNa 20, 24, 25 i 26 lipca 2018 roku piloci jednej z najbardziej popularnych tanich linii lotniczych w Europie zaplanowali strajk. Przewoźnik musiał odwołać aż kilkaset lotów – również z Polski. Klienci mogą jednak otrzymać odszkodowanie od Ryanaira, dlatego linia stara się zachęcić ich do zmiany terminu wylotu lub proponuje zwrot pieniędzy za bilety. Do strajku dojdzie w Hiszpanii, Irlandii, Portugalii i Belgii, jednak jego efekty odczują również Polacy.

  Piloci zaprzestaną pracy na 24 godziny. Pracownicy z Irlandii uczynią to w dniach 20 i 24 lipca 2018 roku. Natomiast z Belgii, Portugalii oraz Hiszpanii protestujący swój strajk zapowiedzieli na 25 i 26 lipca.

  Strajk pilotów może drogo kosztować linię Ryanair – pisze Money.pl. Prawo unijne wymaga, by przewoźnik poinformował klientów o odwołaniu lotu przynajmniej na dwa tygodnie przed jego terminem. W tym przypadku strajków w Belgii, Hiszpanii i Portugalii informacja została podana na tydzień przed strajkiem pilotów.

  Problem dotyczy aż 50 tysięcy podróżnych. Ponieważ mają oni prawo występować o odszkodowanie od Ryanaira, firma mogłaby ponieść znaczne koszty. By oszczędzić, proponuje ona zwrot pieniędzy, zmianę terminu a nawet rezerwację lotu u innego przewoźnika – pisze Money.pl.

  Jak poinformował Ryanair, do tej pory aż 75 procent poszkodowanych pasażerów zdecydowało się na zwrot pieniędzy, lub zmianę rezerwacji. Oznacza to, że nie będą oni już mogli ubiegać się o odszkodowanie od Ryanaira.

  Odszkodowanie od Ryanaira nieco wyższe od cen biletów

  Jeśli klient dowiedział się o odwołanym locie w okresie krótszym niż 2 tygodnie od planowanej podróży i nie wystąpiły czynniki niezależne od przewoźnika, wówczas klientowi przysługuje prawo do odszkodowania. Według przepisów UE strajk nie może być traktowany jako czynnik niezależny. Wnioski rozpatruje się indywidualnie, zazwyczaj jednak wartość odszkodowania jest równa lub wyższa od ceny biletu.

  Zgodnie z przepisami unijnymi maksymalna suma, o jaką mogą ubiegać się klienci, wynosi 250 euro za lot do 1500 km. W przypadku lotów dłuższych maksymalna kwota wynosi 400 euro – podaje Money.pl.

  Chociaż strajki będą miały miejsce w Hiszpanii, Irlandii, Belgii i Portugalii, problem może dotyczyć Polaków. W okresie wakacyjnym wiele jest bowiem osób wyjeżdżających do krajów objętych akcją protestacyjną pilotów. Portal Money.pl publikuje listę odwołanych lotów z i do Polski:

  FR9172 Barcelona – Wrocław
  FR9173 Wrocław – Barcelona
  FR1057 Bruksela – Warszawa-Modlin
  FR1058 Warszawa-Modlin – Bruksela
  FR 1002 Hiszpania-Alicante – Warszawa-Modlin
  FR 1001 Warszawa-Modlin – Hiszpania-Alicante
  FR1426 Alicante – Gdańsk
  FR1425 Gdańsk – Alicante
  FR2228 Walencja – Kraków
  FR2229 Kraków – Walencja
  FR6728 Bruksela – Kraków (dotyczy lotów z 25 i 26 lipca)
  FR6729 Kraków – Bruksela (dotyczy lotów z 25 i 26 lipca)

  Przyłączenie się do strajków zapowiadają również piloci z Włoch i Holandii

  Jeśli akcja strajkowa będzie się rozszerzać, odszkodowanie od Ryanaira należeć się będzie też pasażerom z Włoch i Holandii. Piloci z tych krajów zapowiedzieli również przyłączenie się do akcji protestacyjnej. Przewoźnik jednak na razie deklaruje, że loty z tych krajów nie zostaną odwołane – podaje Money.pl.

  Spór między pilotami a zarządem Ryanaira dotyczy polityki płacowej. Toczące się negocjacje obejmują również długości urlopów i zasady transferu między bazami w Europie i Afryce. Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły porozumienia, więc piloci postanowili zorganizować kolejny już protest.

  Problemy Ryanaira dotyczą w największym stopniu przewozów na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Opóźnienia na trasach w tych krajach dotknęły 4 tysiące podróżnych jednego tylko dnia. Obok strajku pilotów przyczynę stanowi opóźnianie rejsów przez kontrolerów lotów. Oni również ogłosili własną akcję protestacyjną.

  Strajki kontrolerów będą miały miejsce także w Szwajcarii między 23 a 27 lipca. Ocenia się, że bieżący rok jest trudny dla europejskich pasażerów linii lotniczych. Do strajków dochodzą problemy z brakiem pilotów oraz niewystarczająca przepustowością lotnisk.

  Cytowane przez Money.pl dane AirHelp mówią, że tylko w Polsce o odszkodowania od różnych linii może ubiegać się nawet 163 tysiące pasażerów. A łączna kwota potencjalnych roszczeń wynosi nawet 200 mln euro.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło – Money.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *