Menu

Menu

Opłata za pozostanie w Wielkiej Brytanii dla obywateli UE wyniesie 65 funtów

Opłata za pozostanieOsoby, które przyjeżdżały do Wielkiej Brytanii w pierwszych latach po wejściu Polski do Unii Europejskiej, pamiętają opłatę za rejestracje w Home Office. Rząd brytyjski szykuje już kolejny haracz, tym razem wyniesie on 65 funtów. Jak podaje Business Insider, brytyjskie władze ogłosiły, ile wyniesie opłata za pozostanie dla obywateli Unii Europejskiej przebywających w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Ponadto mieszkających na wyspach Europejczyków czeka wypełnienie formularza, w którym potwierdzą, że przebywają na terytorium brytyjskim i nie byli karani. Formularz dostępny będzie w 23 językach Unii Europejskiej. Na podstawie wprowadzonych danych system określi, czy dana osoba otrzyma status osiedlonej, czy tymczasowy status osiedlonej?

W pierwszym przypadku dotychczasowy pobyt na terenie Zjednoczonego Królestwa musi trwać dłużej niż 5 lat. Tymczasowy status osoby osiedlonej otrzymają ci, którzy mieszkali tam krócej. – pisze Business Insider. Złożenie wniosku kosztować będzie 65 funtów w przypadku osoby dorosłej i 32,5 funta w przypadku dziecka w wieku poniżej 16 lat.

Opłata za pozostanie w Wielkiej Brytanii będzie musiała zostać uiszczona dla każdej osoby w rodzinie. Zostaną z niej zwolnieni posiadacze karty rezydenta, jednak oni również będą musieli wypełnić formularz aplikacyjny.

Opłata za pozostanie nie zwalnia z opłaty za brytyjski paszport

Każdy, kto chce otrzymać brytyjski paszport, będzie najpierw musiał otrzymać status osoby osiadłej. Opłata za pozostanie nie oznacza bowiem otrzymania brytyjskiego paszportu.

Aby go uzyskać, konieczne jest mieszkanie na Wyspach przez kolejny rok od momentu otrzymania statusu osoby osiadłej. Koszt złożenia wniosku o paszport wyniesie 1330 funtów – podaje Business Insider. Koszty otrzymania brytyjskiego obywatelstwa pozostaną zatem niezmienione.

Nabór wniosków o możliwość dalszego pozostania na Wyspach rozpocznie się w marcu 2019 roku. Ostateczny termin na ich złożenie upłynie natomiast w czerwcu roku 2021. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej pracujący w Wielkiej Brytanii będą musieli je złożyć, by przedłużyć swój pobyt. W przeciwnym razie ich dalsze zamieszkiwanie w kraju może zostać uznany za nielegalny.

Wielka Brytania wszczęła procedurę wyjścia z UE w marcu 2017 roku. Zakończy się ona opuszczeniem Wspólnoty 29 marca 2019 roku. Zgodnie z aktualnymi porozumieniami po tej dacie rozpocznie się okres przejściowy, kiedy obowiązywać będą wszystkie porozumienia zawarte w ramach UE. Należy do nich również prawo swobodnego przepływu osób. Wygaśnie ono dopiero 31 grudnia 2020 roku.

Można zadać pytanie, czy opłata za pozostanie jest opłacalna dla Brytyjczyków? Wprawdzie sami Polacy, których w Wielkiej Brytanii przebywa około miliona, mogliby zasilić budżet kwotą ponad aż 60 milionów funtów. Jednak koszty wyjścia z Unii Europejskiej są dla tego kraju o wiele wyższe.

Brexit już teraz negatywnie odbił się na brytyjskiej gospodarce. Słabe wyniki za pierwszy kwartał 2018 roku stanowią – według części ekonomistów – dowód bardziej trwałego spowolnienia. Brytyjska Izba Handlowa przewiduje, że wzrost gospodarczy w tym roku może być najniższy od czasu kryzysu 2008 roku i wynieść 1,3%. Niewiele wyższy był w roku 2017.

Chociaż wyniki gospodarcze kraju nie są najlepsze, przedsiębiorcy obawiają się wyjazdu Polaków. Spowodowałby on poważny kryzys w wielu branżach a nawet służbie zdrowia. Okazuje się – wbrew temu, co pisała część brytyjskiej prasy – że nasi rodacy więcej wnoszą do gospodarki, niż otrzymują w formie benefitów.

Opłata za pozostanie może przyczynić się do podjęcia przez niektórych z polskich pracowników decyzji o wyjeździe do innego kraju Unii. Wydaje się jednak, że Polska na razie nie będzie głównym celem takich wyjazdów.

Autor: Waldemar Kubielski
Źródło: Business Insider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.