Menu
 • Menu

  Niebawem nastąpi boom na drony

  W najbliższych latach powstanie bardzo wiele nowych zawodów i specjalizacji związanych z dronami i powszechne stanie się nie tylko uzyskanie licencji na pilotowanie drona, ale również uzyskanie specjalizacji w zakresie obsługi jego funkcjonalności – mówi Sławomir Huczała, współwłaściciel i główny konstruktor Spartaqs Sp. z o.o.

  Drony systematycznie zyskują na popularności i są coraz częściej wykorzystywane, zarówno amatorsko, jak  i do celów profesjonalnych. Jaka przyszłość czeka bezzałogowce?

  Spartaqs– Jesteśmy przekonani o tym, że ta dziedzina będzie się rozwijać bardzo dynamicznie, a to, co obecnie obserwujemy, to nawet nie początek tej drogi. Boom, który niebawem nastąpi, będzie widoczny i odczuwalny zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

  W najbliższych latach powstanie bardzo wiele nowych zawodów i specjalizacji związanych z dronami i powszechne stanie się nie tylko uzyskanie licencji na pilotowanie drona, ale również uzyskanie specjalizacji w zakresie obsługi jego funkcjonalności, która z czasem będzie się coraz bardziej poszerzać. Otworzą się nowe rynki dla technologii dronowych i z pewnością czeka nas duży rozkwit tej dziedziny. Drony będą miały wpływ zarówno na sferę ekonomiczną, bezpieczeństwa, jak i życia codziennego.

  Spartaqs posiada własne biuro konstrukcyjne. Czy powstające projekty są realizowane na konkretne zlecenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników?

  – Spartaqs nie tyle posiada, co jest biurem konstrukcyjnym, a drony to jedna z kilku dziedzin, którym się zajmujemy. Interesuje nas szeroko pojęta automatyka i robotyka, w tym oparta o dronoidy (dronoid – tym terminem określamy profesjonalne, wielozadaniowe, zautomatyzowane roboty, mogące wykonywać zadania bez udziału człowieka. Nazwa ta ma na celu wprowadzenie rozróżnienia profesjonalnych urządzeń BSP od innych amatorskich konstrukcji). Konstrukcje, które powstają w naszej firmie są albo efektem własnych prac rozwojowych i wizji przyszłości w tym zakresie albo wynikiem współpracy z naszymi klientami, powstając jako rozwiązania wykonane pod klucz, realizujące dla niego konkretne zadania.

  Jakie są wiodące zastosowania dronów wychodzących z państwa biura konstrukcyjnego?

  – Przede wszystkim ukierunkowujemy się na odbiorcę, który zgłasza nam własne potrzeby lub nakreśla zadanie, które przed nim stoi. Nie ograniczamy naszych klientów składaną ofertą. My dedykujemy konstrukcje pod dowolne wyzwania i zadania, starając się nie zawężać naszej specjalizacji do konkretnej dziedziny. Robimy dronoidy latające, jeżdżące i pływające, a wszystkie te maszyny mają bardzo dużo cech wspólnych. Można więc powiedzieć, że naszym core businessem jest stworzenie platformy, która w sposób zautomatyzowany może wykonywać powierzone jej zadania, bez względu na to, w jakim środowisku przyjdzie jej pracować – czy w powietrzu, w wodzie, czy na lądzie.

  Czego dotyczą innowacyjne rozwiązania wprowadzane przez zespół firmy? Na ile unikalność opracowywanych technologii daje przewagę nad konkurencją i pozwala zaistnieć na arenie międzynarodowej?

  – Rozwiązania przez nas proponowane bardzo precyzyjnie odpowiadają na potrzeby naszych klientów, a to powoduje, że tworzone produkty są bardzo specyficzne. Przykładem takiego produktu może być dronoid, który powstał przy współpracy ze Strażą Graniczną. Istniała potrzeba skrytej obserwacji z powietrza, a do tego celu należało wykonać dronoida najmniej rzucającego się w oczy. Wykonaliśmy zatem produkt posiadający osłony dyspersyjne. Ta technologia – w chwili obecnej patentowana – pozwala na niemalże doskonałe maskowanie optyczne. Po uruchomieniu tych osłon dronoid przybiera kolor, barwę i nasycenie tła otoczenia. Podsumowując, na niebie dronoid świeci własnym światłem i staje się niewidzialny dla ludzkiego oka. Ta technologia jest unikalna na skalę światową i według naszej wiedzy jest to jedyne tego typu urządzenie.

  Dziś dysponujemy prototypem – demonstratorem, który pokazuje zasadę działania i możliwości tego kamuflażu. Technologia ta otrzymała wyróżnienie „Diamentowy Lider Bezpieczeństwa Państwa 2018” na tegorocznej Gali, zorganizowanej pod patronatem Szefa BBN. To pierwszy przykład. Drugi to stworzenie urządzenia, które potrafiłoby przez długi czas wykonywać skomplikowane zadania w środowisku wodnym, ponieważ na rynku powstawały najróżniejsze dronopodobne batyskafy do zadań naukowych, wojskowych i badawczych, ale posiadały masę mankamentów.

  Jednym z nich jest ograniczenie ze względu na przewód zasilający, który był doprowadzony do tego urządzenia. Innym ograniczeniem jest czas pracy, brak możliwości łączności ze względu na fakt, że fala radiowa bardzo źle propaguje     w środowisku wodnym. Ze względu na powyższe, sterowanie radiowe takimi urządzeniami jest bardzo trudne. Dlatego w naszej firmie powstał projekt dronoida Deep Guard, który jest przystosowany do całkowicie autonomicznej, wielotygodniowej pracy na morzu. Nie jest on ograniczony przewodem zasilającym, może z dużej głębokości retransmitować obraz w jakości FHD na powierzchnię i posiada wiele innych, unikalnych cech.

  Jeśli chodzi o konkurencję, to oczywiście śledzimy to, co się dzieje na rynku oraz rozwiązania proponowane przez inne firmy, ale w naszej pracy skupiamy się przede wszystkim na rozwiązywaniu konkretnych zadań przy użyciu naszych konstrukcji. Chcemy, by jeszcze lepiej spełniały potrzeby klientów. Uważamy, że technologie, które patentujemy w chwili obecnej, są zdecydowanie lepsze od tego, co proponuje rynek i nie obawiamy się rozwiązań konkurencyjnych.

  Spartaqs jest tegorocznym laureatem nagrody w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa. Co zadecydowało o tym prestiżowym wyróżnieniu?

  – Tworząc nasze technologie, zawsze staramy się wyjść poza ogólnie przyjęte schematy, konstrukcje czy rozwiązania. Wydaje nam się, że właśnie ta bezkompromisowość i innowacyjność proponowanych przez nas rozwiązań zadecydowała o przyznaniu nam przez kapitułę konkursu tego prestiżowego wyróżnienia, które jest dla nas jednocześnie ogromnym zaszczytem i stymulatorem do dalszego działania. Wcześniej omawiane urządzenia – Niewidzialny Dronoid Prometheus, dronoid podwodny Deep Guard, jak również dronoid OWL Vision (platforma obserwacyjna na uwięzi) jako konstrukcje posiadają wiele unikalnych cech, których próżno szukać w innych konstrukcjach tego typu.

  W jakim stopniu bezzałogowe statki powietrzne i systemy latające wpływają na możliwości obronne państwa? Czy można je uznać za produkt stanowiący przyszłość służb bezpieczeństwa i gospodarki?

  – W naszym odczuciu i z obserwacji tego, co się dzieje na rynku, drony to z pewnością przyszłość, która wkrótce stanie się istotnym elementem naszego życia. Obserwujemy początek tej drogi i w najbliższym czasie powstanie bardzo wiele konstrukcji, które dają nowe możliwości służbom specjalnym i wojsku. Konstrukcje te będą powstawać nie tylko u nas, ale również w ośrodkach, które mogą podejmować działania szkodliwe wobec naszego kraju. Dlatego kluczowe staje się posiadanie własnych urządzeń, jak i opanowanie tej technologii, żeby łatwiej można było zwalczać obce BSP i zagrożenia z nimi związane.

  Nie pracując nad daną dziedziną, nie wiemy czego możemy się spodziewać. Zaś rozwijając wiedzę w tym zakresie i tworząc technologię dronową u nas w Polsce – oswajamy się z problematyką bezzałogowych pojazdów, potrafimy lepiej zrozumieć ich funkcjonowanie, a także możliwości jakie dają. Rynek dronowy ma to do siebie, że nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych tak jak budowa satelitów czy innych bardzo drogich systemów obronnych. Kraje jak Polska, które nie mają bardzo dużego zaplecza finansowego, ale posiadają silną myśl intelektualną, mogą doskonale sobie radzić na tym polu i stać się liderem na rynku.

  Jak ważna jest dla państwa współpraca z instytutami naukowymi? Z jakimi jednostkami badawczymi firma współpracuje i jakie są najważniejsze zrealizowane oraz planowane projekty, będące wynikiem kooperacji biznesu i nauki?

  – Współpracujemy z kilkoma ośrodkami naukowymi w kraju oraz indywidualnie ze specjalistami i naukowcami z wielu dziedzin. Mamy podpisane umowy o współpracy między innymi  z Instytutem Lotnictwa w Warszawie, gdzie konsultujemy nasze projekty i w chwili obecnej rozszerzamy zakres prac, a także z Politechniką Lubelską. Projekty wspólnie tworzone z ośrodkami naukowymi to między innymi projekt OWL –„Dronoid na uwięzi” i projekt dronoida niewidzialnego – Prometheus. Oprócz tego realizujemy przedsięwzięcia przy udziale podmiotów prywatnych, które są dla nas równie ważne jak ośrodki naukowe.

  W technologiach, w których nie czujemy się tak mocni, w tym np. technologiach rakietowych, nie realizujemy prac samodzielnie. Zamiast tego dzielimy się pewnymi obszarami z firmami partnerskimi. Do naszego projektu ARL (Aerostatyczna Rakietowa Platforma Startowa) zaprosiliśmy takie firmy jak Space Forest i Near Space, specjalizujące się w branży rakietowej, gdzie my dopiero raczkujemy. W naszych pracach koncentrujemy się na tym, na czym się znamy, a w obszarach, w których potrzebujemy wsparcia, podejmujemy współpracę z innymi podmiotami albo z ośrodkami naukowymi lub indywidualnie ze specjalistami z danych dziedzin i podmiotami z danej branży.

  Rozmawiał Mariusz Gryżewski

  Spartaqs Sp. z o.o. powstał w 2014 roku i specjalizuje się w projektowaniu i produkcji bezzałogowych systemów latających, pływających oraz jeżdżących. Misją spółki jest kreowanie nowych rozwiązań technologicznych i ich łączenie z istniejącymi, w celu uzyskiwania produktów dających nowe możliwości i funkcjonalność  dotychczas nieosiągalną na rynku.

  W ten sposób powstają urządzenia  w pełni dopasowane i przygotowane do pełnienia powierzonych im zadań, zwłaszcza w tych obszarach, gdzie dotychczasowe rozwiązania zawodzą lub wymagają zupełnie nowego spojrzenia i sposobu realizacji. Systemy Spartaqs charakteryzuje intuicyjność w obsłudze oraz bezpieczeństwo  w działaniu, bez zbędnego obciążania użytkownika technicznymi aspektami. W swoich działaniach Spartaqs posługuje się dewizą:

  „Bezpieczeństwo bez kompromisów” (Safety without Compromises)

  Wszystkie projekty oraz rozwiązania technologiczne są tworzone od podstaw przez własne biuro konstrukcyjne. Dzięki temu Spartaqs potrafi dynamicznie dostosować swoją technologię oraz rozwiązania do potrzeb klienta i zindywidualizować projekt pod konkretne oczekiwania danej branży.

  Swoje produkty Spartaqs dedykuje dla przemysłu, służb cywilnych, klienta indywidualnego oraz służb mundurowych. Dzięki temu spółka jest w stanie sprostać różnorodnym wymaganiom w odniesieniu do każdej z tych grup odbiorców.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *