Zygmunt Berdychowski – Dobry grunt pod solidarność
Uważamy, że naszą misją jest tylko przygotowanie dobrych warunków do rozmowy. Posługując się przykładem z chemii, można powiedzieć, że pełnimy rolę katalizatora: ułatwiamy i przyspieszamy procesy dotyczące dobrych zmian w polityce, gospodarce i sprawach społecznych – mówi Zygmunt Berdychowski przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego
Obecnie obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost zakażeń COVID-19, jak wpłynęło to na organizację Forum Ekonomicznego w 2020 roku?
Zygmunt Berdychowski – Od prawie 30 lat Forum Ekonomiczne odbywało się w Krynicy Zdroju. Tak miało być również teraz, do tego przygotowywaliśmy się praktycznie od zakończenia poprzedniego Forum. Jednak w pierwszych dniach sierpnia Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych w prawie 20 powiatach w 6 województwach. Objęły one również powiat nowosądecki, na terenie którego znajduje się Krynica Zdrój. Choć w efekcie tej decyzji musieliśmy przenieść konferencję do Karpacza – a to dla nas olbrzymie wyzwanie organizacyjno-logistyczne – to decyzję Ministerstwa Zdrowia oceniam bardzo pozytywnie. Mam nadzieję, że wprowadzenie rygoru sanitarnego powinno pozwolić na szybkie opanowanie i ustabilizowanie sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce.
Jakie środki bezpieczeństwa przewidziano w związku z pandemią podczas tegorocznego Forum?
Zygmunt Berdychowski – Od zawsze kładliśmy nacisk na bezpieczeństwo uczestników naszych konferencji. W tym roku zasady bezpieczeństwa będą dodatkowo wyśrubowane, aby spełnić wszystkie wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Mógłbym długo opowiadać o rygorystycznych rozwiązaniach, które opisaliśmy w naszych instrukcjach i procedurach, a które wdrożymy w Karpaczu. Oczywiście będziemy przestrzegać zasad dystansowania społecznego, czyli określimy pojemność sal konferencyjnych i ciągów komunikacyjnych. Będzie obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic, dezynfekcji, wentylacji i dezynfekcji pomieszczeń. Zdaję sobie sprawę, że może to być uciążliwe dla nas wszystkich, ale apeluję: przestrzegajmy zasad – to wszystko dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.
Kogo gościć będzie tegoroczne Forum Gospodarcze?
Zygmunt Berdychowski – Forum Ekonomiczne to od lat miejsce, w którym opiniami dzielą się czołowi przedstawiciele świata polityki. Tak będzie i tym razem. Ranga naszych gości nie powinna odbiegać poziomem od poprzednich edycji. Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów, ale uczestnicy i obserwatorzy mogą być zaskoczeni.
Z powodu ograniczeń drukarskich rozmawiamy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, więc zdradzę tylko rąbek tajemnicy. Wśród polityków i przedstawicieli rządu zaproszenia do Karpacza przyjęło dwoje wiceprezesów Rady Ministrów. Minister rozwoju i wiceprezes Rady Ministrów Jadwiga Emilewicz, która przyjęła zaproszenie do udziału w naszej konferencji po raz dziewiąty, weźmie udział w dyskusji o poszukiwaniu siły napędowej europejskiej gospodarki. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, którego będziemy gościć dziesiąty raz, omówi, jak poprzez kulturę i historię budować wspólnoty międzynarodowe. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zamierza mówić o zrównoważonym rozwoju Grupy Wyszehradzkiej. W panelu o intrygującym tytule „Powódź? Susza? Retencja! Woda ropą XXI wieku?” udział zapowiedział pięciokrotny uczestnik konferencji Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Natomiast o polityce spójności w latach 2021–2027 mówić będzie Małgorzata Jarosińska-Jedynak – szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej, trzykrotna uczestniczka Forum Ekonomicznego.
Co będzie wiodącym tematem tegorocznego Forum?
Zygmunt Berdychowski – Tegoroczne hasło to „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota”. Od prawie trzech dekad, czyli od momentu, gdy pierwszy raz zorganizowaliśmy Forum Ekonomiczne, główną osią naszych dyskusji są najważniejsze wyzwania o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, jakie stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią. Łatwo więc przewidzieć, że w tym roku temat przewodni „ustawi” nam Covid-19, a dokładnie to, jak Europa będzie na nowo budować po pandemii swoją tożsamość, solidarność, wolność. To są fundamentalne pytania, zwłaszcza że będą zadawane prawie dokładnie 40 lat po powstaniu „Solidarności”. Dziś najbardziej poszkodowani przez pandemię najgłośniej domagają się solidarności. I to jest czas, gdy przesłanie naszej „Solidarności” powinno być przypomniane przez Polskę. Kto zrobi to za nas, jeśli my tego nie zrobimy?
Wśród polityków wyróżnionych tytułem człowieka roku podczas Forum w Krynicy znajdują się: Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Bronisław Komorowski i Donald Tusk. Wyróżnienie tych osób dla części komentatorów było decyzją słuszną, u innych natomiast wywoływało niezadowolenie. Jakie są główne kryteria i procedury przyznawania wyróżnienia?
Zygmunt Berdychowski – O nagrodzie dla Człowieka Roku Forum Ekonomicznego wypowiadam się dopiero po uroczystej gali wręczenia tej nagrody. Więc dziś mogę powiedzieć tylko tyle, że o zwycięzcy decyduje tajne głosowanie kilkudziesięciu członków Rady Programowej Forum Ekonomicznego. To uznane autorytety w świecie polityki, biznesu i spraw społecznych. Zapraszam na stronę www.forum-ekonomiczne.pl, gdzie każdy może poznać skład tej rady.
My, organizatorzy Forum, bardzo dbamy o apolityczność. Polska jest krajem, w którym od wielu lat ścierają się odrębne poglądy polityczne. Jednak Forum utrzymuje ten status. Dzieje się to z prostego powodu. Na nasze konferencje zapraszamy bardzo różnych polityków, przedsiębiorców, ludzi kultury i nauki, samorządowców. Niczego nie chcemy im narzucać, niczego nie chcemy sugerować. Uważamy, że naszą misją jest tylko przygotowanie dobrych warunków do rozmowy. Posługując się przykładem z chemii, można powiedzieć, że pełnimy rolę katalizatora: ułatwiamy i przyspieszamy procesy dotyczące dobrych zmian w polityce, gospodarce i sprawach społecznych.
Kto brany jest pod uwagę w tegorocznej edycji nagrody dla człowieka roku i czy ma pan swojego faworyta?
Zygmunt Berdychowski – Chwilę pomilczę.
Obecnie wielokrotnie słyszymy stwierdzenie, że po pandemii świat nie będzie już taki sam, jak przed nią. Czy to stwierdzenie ma realne podstawy?
Zygmunt Berdychowski – Po wielu traumatycznych wydarzeniach świat miał nie być taki sam. Zobaczymy. Na pewno musimy przewartościować pojęcia, które wcześniej traktowano jak dogmaty. Wspominałem o tym na początku rozmowy.
Część komentatorów twierdzi, że pandemia obnażyła problemy związane z przenoszeniem produkcji do Azji Wschodniej. Chodzi głównie o niebezpieczeństwo przerwania łańcuchów dostaw. Mówi się też o powrocie inwestycji w pobliże rynków zbytu. Czy Polska ma szansę na pozyskanie większej liczby inwestycji zagranicznych w związku z zaistniałą sytuacją?
Zygmunt Berdychowski – Tegoroczne Forum będzie inne od wszystkich poprzednich. Jego wyjątkowość wynika nie tyle z faktu wystąpienia COVID-19, ile ze zmian, jakie pandemia wywarła na światowej gospodarce i kontaktach społecznych. Paradoksalnie dla Europy Środkowo-Wschodniej czas po koronawirusie może być szansą na rozwój gospodarczy. Koronawirus doprowadził do kryzysu. My w tym kryzysie próbujemy szukać szans dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. W efekcie COVID-19 nastąpiło przerwanie globalnych łańcuchów dostaw z ogarniętej pandemią Azji. Najprawdopodobniej wielkie koncerny będą szukały nowych, bezpieczniejszych lokalizacji. Do tego państwa będą starały się o zwiększenie samowystarczalności, to zresztą kolejny wniosek z analizy skutków pandemii. Jest więc to szansa dla naszej części Europy, w której pandemia nie wyrządziła tak wielkich szkód jak w innych regionach.
Elementem Forum Ekonomicznego jest Forum Regionów. Jakie znaczenie ma ono dla wyrównywania różnic rozwoju regionów naszego kraju?
Zygmunt Berdychowski – Będziemy o tym rozmawiać w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Na te problemy patrzymy zarówno z perspektywy kontynentu, państw, jak i regionów. W tym ostatnim pomaga nam nasz wieloletni główny partner – Województwo Małopolskie.
Wspomniałem już o sprawach związanych z polityką spójności w latach 2021–2027. Wspólnie z minister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak mówić o tym będą samorządowcy. W dyskusji wystąpią: marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Perspektywę międzynarodową rozmowy zapewnią zaś: czternanastokrotny uczestnik konferencji Georg Milbradt, wykładowca Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, wcześniej premier Saksonii, oraz Francesco Tufarelli, dyrektor generalny Biura ds. Regionalnych i Autonomii w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Włoch, który przyjedzie na Forum czternasty raz. Trudno opowiadać o debatach, które wpływają na zmianę rzeczywistości. Najlepiej posłuchać i podyskutować osobiście. Dlatego zapraszam do Karpacza.
Rozmawiał Mariusz Gryżewski
Zdjęcia: Archiwum Forum Ekonomicznego
Dodaj komentarz