Złóż wniosek w Niemczech – zrób pierwszy krok
Praca w Niemczech – o jakie świadczenia socjalne można się ubiegać? – Najważniejsze fakty w pigułce:
- Obywatele UE mogą przebywać i pracować w Niemczech przez 3 miesiące na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
- Dla obywateli UE mieszkających w Niemczech obowiązują te same przepisy prawne, co dla obywateli niemieckich.
- Podlegają oni niemieckiemu prawu pracy, ale istnieją pewne cechy szczególne w przypadku otrzymywania świadczeń socjalnych.
Ułatwiona praca w Niemczech
Jeśli jesteś obywatelem UE i chciałbyś mieszkać, pracować lub studiować w Niemczech, możesz bez problemu wjechać do Niemiec bez wizy i pozostać na okres trzech miesięcy. Wszystko czego potrzebujesz to ważny dowód osobisty lub paszport. Jeśli chcesz pozostać w Niemczech na dłużej, musisz udowodnić, że Twoje utrzymanie jest pewne i że Niemcy stanowią centrum Twojego życia.
Obywatele UE mają ułatwiony dostęp do niemieckiego rynku pracy dzięki zasadzie swobodnego przepływu pracowników. Pozwolenie na pracę nie jest wymagane. Ponadto istnieje wsparcie w ramach doradztwa zawodowego i poszukiwania pracy. Promuje to mobilność osób poszukujących pracy w Europie i ułatwia rozpoczęcie pracy.
Ubezpieczenie społeczne w Niemczech
Każdy, kto mieszka i pracuje na terenie Niemiec, jest objęty zakresem poniższych punktów:
Sozialversicherung
Obywatele UE mieszkający w Niemczech podlegają tym samym przepisom dotyczącym ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, opieki długoterminowej i od bezrobocia, co pracownicy niemieccy.
Z wyjątkiem jeśli,
- zostałeś wysłany do Niemiec przez zagranicznego pracodawcę
- jest się zwykle zatrudnionym zarobkowo w kilku stanowiskach
- podlegasz ustawodawstwu innego państwa na podstawie umowy o wyłączeniu
Zasiłek na dziecko
Pod pewnymi warunkami możesz nawet otrzymać zasiłek pieniężny na dzieci w Niemczech, jeśli mieszkasz i pracujesz w Niemczech. Obywatele UE, EOG i Szwajcarii, którzy mają prawo do swobodnego przemieszczania się, mogą z niego skorzystać, jeśli ich miejsce stałego pobytu znajduje się w Niemczech. Nawet jeśli dziecko/dzieci mieszkają w innym kraju UE.
Jeśli mieszkasz i pracujesz w Niemczech, pod pewnymi warunkami możesz również otrzymać zasiłek rodzinny.
Podstawowe wsparcie dochodu dla osób poszukujących pracy i pomocy społecznej
Podobnie obywatele UE są ogólnie uprawnieni do świadczeń w ramach podstawowego zabezpieczenia dla osób poszukujących pracy (SGB II) i pomocy społecznej (SGB XII), jeśli spełniają ogólne wymagania.
Usługi pomostowe (bridging)
Osoby, które nie są uprawnione do świadczeń socjalnych, mogą ubiegać się o przyznanie świadczeń pomostowych zgodnie z § 23 ust. 3 pkt. 2 i nast. SGB XII. Świadczenia te mogą być przyznane raz w okresie dwóch lat i są ograniczone do jednego miesiąca. Są one jednak znacznie niższe niż pomoc na utrzymanie w ramach pomocy społecznej. W wyjątkowych przypadkach, takich jak niezdolność do podróży stwierdzona przez lekarza urzędowego, świadczenia pomostowe mogą być przyznane na okres dłuższy niż jeden miesiąc lub mogą być przyznane również inne świadczenia z pomocy społecznej zgodnie z SGB XII.
Możliwości finansowania dla obywateli UE
Istnieją różne programy wsparcia dla zagranicznych obywateli UE, którzy chcą mieszkać i pracować w Niemczech. Programy te mają na celu wspieranie poszukiwania pracy, znajdowanie odpowiednich kandydatów na trudne do obsadzenia stanowiska, promowanie mobilności osób poszukujących pracy i wiele innych.
Większość programów zawiera te warunki wstępne:
- Chęć podjęcia pracy w Niemczech
- Wiek życia pomiędzy pełnoletnim a emerytalnym
- Obywatelstwo europejskie i stały pobyt w jednym z państw członkowskich
- Poszukiwanie zatrudnienia (praca, staż, praktyka, studia itp.)
Zazwyczaj pierwsza droga do programu finansowania wiedzie przez ośrodek doradczy. Tutaj otrzymają Państwo informacje i wsparcie w następujących kwestiach:
- Jak funkcjonuje niemiecki rynek pracy i związane z nim warunki pracy
- Jak dokładnie szukać pracy, praktyk czy staży?
- Jak stworzyć CV?
- Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
W tych obszarach możliwe jest finansowanie:
- Koszty podróży – Jednorazowe wsparcie finansowe, np. na podróż na rozmowę o pracę
- Koszty relokacji – pomoc finansowa na relokację przed rozpoczęciem pracy, po udanym stażu
- Koszty uznawania – Mogą obejmować koszty poniesione w trakcie procesu uznawania kwalifikacji zawodowych (np. koszty tłumaczenia)
- Kurs językowy w kraju pochodzenia – W niektórych przypadkach można już sfinansować kurs języka niemieckiego w kraju pochodzenia
- Program integracyjny – przyszły pracodawca może ubiegać się o program integracyjny wspierający integrację w Niemczech
Dodaj komentarz