Menu
Menu

Zarobki kierowcy TIRa – czy to dobry zawód?

Nie jest tajemnicą, że w branży TSL sporym problemem jest niewystarczająca liczba kierowców. Taka sytuacja ma miejsce w niemal całej Europie. Mało pracowników na rynku oznacza, że firmy muszą ze sobą konkurować – m.in. oferowanym wynagrodzeniem. Sprawdziliśmy, ile wynoszą aktualnie zarobki kierowców TIRów.

Zarobki kierowcy TIR

Presja płacowa rośnie

Na polskim rynku brakuje około 100 tysięcy kierowców zawodowych, co sprawia, że trudności w planowaniu oraz realizacji zleceń transportowych to chleb powszedni firm transportowych. Co więcej, oznacza to również rosnące koszty zatrudnienia.

Problem z dostępnością kierowców urósł też w związku z wojną na Ukrainie – wielu pracowników firm transportowych to obywatele sąsiadującego z nami kraju. Przed inwazją Rosji na Ukrainę w Polsce pracowało ponad 100 tysięcy kierowców z Ukrainy.

Znaczący wpływ na wzrost wynagrodzeń dla kierowców miały też zmiany wdrożone wraz z pakietem mobilności. Zaczęły wtedy obowiązywać nowe zasady obliczania płacy minimalnej w krajach członkowskich Unii Europejskiej, o czym też warto pamiętać.

Co kształtuje zarobki kierowców TIRów?

Wynagrodzenie kierowcy TIRa może różnić się w zależności od różnych czynników – takich jak między innymi doświadczenie, rodzaj trasy, umiejętności, warunki rynkowe oraz lokalizacja. Ogólnie rzecz biorąc, kierowcy TIRów mogą zarabiać miesięcznie od kilku tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych, jednak są również przypadki, w których zarobki mogą być wyższe. Zawód ten jest zatem jednym z atrakcyjnych i przyszłościowych.

Wynagrodzenie kierowcy TIRa w Polsce

A zatem – jaką ma pensję kierowca TIRa, a ile zarabia kierowca delegowany, który wykonuje transport międzynarodowy? Czas rozwiać wątpliwości. Zaznaczmy od razu, że uwzględniamy takie elementy wynagrodzenia, jak ryczałty, diety, premie oraz inne dodatki, gdyż jest to ważny procent całej sumy.

Przytaczając uśrednione wartości, dla prowadzących samochody ciężarowe jest to około 6300 złotych netto. Z kolei kierowcy busów, czyli pojazdów do 3,5 tony, mogą liczyć na pensję w wysokości około 4350 złotych netto.

Obecnie mediana netto dla międzynarodowego kierowcy to około 7000 złotych. Wiele zależy od dodatkowych czynników, ale są też kierowcy, którzy zarabiają powyżej 10 000 złotych miesięcznie na trasach międzynarodowych. Dodajmy, że poza pensją kierowca otrzymuje dodatkowe benefity – jak m.in. dodatkowe ubezpieczenie czy dopłaty do dojazdów do pracy.

Więcej na temat zawodu kierowcy przeczytasz tutaj: https://www.ocrk.pl/ile-zarabia-kierowca-tira/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.