Menu
 • Menu

  Wzrost PKB w 2019 roku nieco niższy od przewidywanego

  Wzrost PKB w 2019 rokuWzrost PKB w 2019 roku był nieco niższy, niż przewidywali ekonomiści, jednak osiągnął 4 procent. Trzeba zaznaczyć, że stanowi to bardzo dobry wynik, zważywszy na słabą koniunkturę na świecie i w Unii Europejskiej. Jak podaje POLSAT NEWS, nasza gospodarka rozwijała się wolniej niż w 2018 roku, kiedy Produkt Krajowy Brutto zwiększyła się aż o 5,1 proc.

  POLSAT NEWS podkreśla, że dane o PKB negatywnie zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się, że wzrost PKB w 2019 roku wyniesie 4,2 proc. Nasza gospodarka rozwijała się najwolniej od 2016 roku. Dla przypomnienia, wzrost w 2017 roku wyniósł 4,7 procenta a w 2018 roku 5,1 proc. Jako najważniejszą przyczynę słabszego wyniku podaje się malejące tempo wzrostu produkcji przemysłowej.

  Jak pisze na swym portalu POLSAT NEWS: Produkcja przemysłowa w grudniu 2019 r. wzrosła o 3,8 proc., choć rynek spodziewał się jej poprawy o ponad 6 proc. W dodatku trzy ostatnie miesiące zeszłego roku przyniosły spadek produkcji budowlano-montażowej (w grudniu obniżyła się ona o 3,3 proc.). Lekko rośnie także stopa bezrobocia, które z 5,0 proc. w październiku wzrosło do 5,2 proc. w grudniu ubiegłego roku.

  W 2019 roku zmniejszyła się również wartość zagranicznych inwestycji w Polsce. Trzeba tu jednak dodać, że znacznie większy spadek zaliczyła Unia Europejska, co związane jest ze spowolnieniem gospodarczym na świecie. Jednak brak zaangażowania obcego kapitału – zdaniem POLSAT NEWS – stanowi spore zagrożenie dla naszej gospodarki.

  Wzrost PKB w 2019 napędzany przez konsumpcję

  Czynnikiem oddziałującym pozytywnie na wzrost PKB w 2019 roku była konsumpcja. Podobnie jak w poprzednich latach stanowiła ona znaczący element napędzający całą gospodarkę. Jak podaje POLSAT NEWS, sprzedaż detaliczna w grudniu zwiększyła się o 7,5 procenta, co było skutkiem wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw do rekordowego poziomu 5604 zł.

  Jednak konsumenci nie mogą spać spokojnie. Szybko rośnie bowiem inflacja – pod koniec zeszłego roku skoczyła z 2,6 proc. do 3,4 proc. i zmierza w stronę 4 proc. Duży wzrost cen to jednocześnie dobra wiadomość dla ministra finansów, inflacja zwiększa bowiem dochody z VAT. Może jednak pogorszyć nastroje konsumentów i zmniejszyć skalę zakupów w sklepach – pisze na swym portalu POLSAT NEWS.

  Pozytywnym zaskoczeniem w samej końcówce 2019 roku był wzrost inwestycji. W IV kwartale zwiększyły się one o 7,3 procenta, co stanowi duży skok w porównaniu do 4,7 procenta w III kwartale. Chociaż pod koniec roku zmniejszały się inwestycje publiczne, sektor prywatny wygenerował gwałtowny wzrost ogólnego wskaźnika.

  Negatywnie na wzrost PKB w 2019 roku wpłynęły również: sytuacja w budownictwie i wartość eksportu netto. Analitycy banku PKO BP cytowani przez POLSAT NEWS twierdzą, że najnowsze wskaźniki mogą oznaczać niewielkie zagrożenie dla utrzymania prognozy na 2020 rok. Obecnie przewiduje się, że nasza gospodarka urośnie o 3,7 proc. W ocenie PKO BP największym zagrożeniem dla rozwoju są słabe wyniki eksportu.

  Perspektywy na rok 2020

  Chociaż ekonomiści PKO BP obawiają się, że prognozy na ten rok trzeba będzie zweryfikować w dół, opinia Ministerstwa Gospodarki jest bardziej optymistyczna. Zdaniem resortu wzrost na poziomie 3,7 procenta jest realny, a nawet można spodziewać się, że osiągnie on wyższą wartość.

  Zjawiska, które niekorzystnie wpływały na światową gospodarkę takie jak: wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz perspektywa brexitu, już się oddaliły. W sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej udało się wyjaśnić wiele zagadnień, a przewidywalność na rynku sprzyja przedsiębiorcom.

  Jak powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, ustalenie jedenastomiesięcznego okresu przejściowego między Londynem a Brukselą oznacza, że brexit nie będzie miał w tym roku znaczącego wpływu na polski PKB. Zdaniem ministra również kondycja niemieckiej gospodarki nie jest najgorsza a Niemcy są naszym największym partnerem handlowym.

  Można tu dodać, że – choć ekonomiści spodziewali się lepszego wyniku – to wzrost gospodarczy w 2019 roku i tak był wyższy, niż przewidziano w ustawie budżetowej.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: POLSAT NEWS

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *