Menu
 • Menu

  Wywóz gruzu i odpadów budowlanych w zimie

  Remont mieszkania zwykle przeprowadzamy latem lub na wiosnę. Chociaż za takim rozwiązaniem przemawia wiele powodów, to istnieją też przesłanki ku temu, by prace przeprowadzić o innej porze roku – na przykład w zimie. W jaki sposób szybko i skutecznie pozbyć się powstałych w wyniku remontu odpadów budowlanych i gruzu?

  Wywóz gruzu

  Najważniejsza zaleta remontu w zimie to z całą pewnością fakt, że nie marnujemy w ten sposób najlepszego czasu na wypoczynek, czyli letniego urlopu. Nie bez znaczenia jest też to, że od października do maja większość firm budowlanych nie ma wielu klientów. Łatwiej będzie nam więc znaleźć wykonawcę i unikniemy długiego czekania.

  Różnicę zauważymy też w kosztach materiałów i narzędzi, które w sezonie jesienno-zimowym są dużo tańsze. Ostatni powód przemawiający za przeprowadzeniem remontu zimą to pozytywny wpływ na nasz nastrój. Zazwyczaj zmiana aranżacji wnętrza poprawia samopoczucie, co w krótkie i zimne dni może okazać się bardzo potrzebne. Czy jednak remont zimą jest równie łatwy jak ten latem? Jak zorganizować wszelkie prace? Jak wygląda w dużych miastach, takich jak Kraków, wywóz gruzu i innych odpadów budowlanych?

  Remont zimą – jakie prace można wykonać?

  Zakres prac, które możemy przeprowadzić w ramach jesiennego lub zimowego remontu, wbrew obiegowym opiniom jest naprawdę szeroki. Decydując się na taki krok, możemy śmiało zaplanować między innymi:

  • wymianę instalacji (z wyjątkiem gazowej),
  • ocieplenie poddasza,
  • montaż płyt gipsowo-kartonowych,
  • wymianę podłogi (pod warunkiem, że panele odczekają w mieszkaniu kilka dni przed montażem – unikniemy w ten sposób problemów z ich odkształcaniem pod wpływem zmiany temperatury),
  • tapetowanie i malowanie ścian (o ile temperatura w pomieszczeniu nie spadnie poniżej minimum przewidzianego dla danego produktu – zwykle jest to 5 stopni),
  • tynkowanie,
  • zrywanie starych i montaż nowych płytek.

  Jak przygotować mieszkanie na remont zimą?

  Na remont latem zwykle decydujemy się ze względu na wysokie temperatury i niski poziom wilgotności powietrza. Czynniki te sprzyjają schnięciu farb i klejów, a ponadto minimalizują ryzyko odkształcania się paneli lub parkietu. Nie oznacza to na szczęście, że prace przeprowadzane zimą są skazane na niepowodzenie. By remont się udał, musimy zadbać przede wszystkim o:

  • odpowiednią temperaturę – nie powinniśmy przeprowadzać prac – zwłaszcza tych „mokrych”, jak tynkowanie czy malowanie – bez włączonych grzejników,
  • przewiewność – by zapewnić właściwy obieg powietrza, niezbędny do schnięcia farb i klejów oraz ulatniania się szkodliwych związków, remont obowiązkowo wykonujemy przy otwartych oknach,
  • wilgotność – zimą wiele wnętrz ma tendencje do wilgotnienia. Przed rozpoczęciem prac warto więc osuszyć pomieszczenie – najlepiej przy pomocy specjalnego osuszacza.

  Remont zimą – co z powstającymi odpadami?

  Remont nieodłącznie związany jest z generowaniem odpadów, takich jak opakowania po materiałach budowlanych, stare płytki i podłoga, ramy okienne, tapety czy gruz po kuciu i wyburzaniu ścian. Nie powinny one trafić do pojemnika na zwykłe odpady komunalne. Pozbyć się ich w legalny sposób możemy na jeden z trzech sposobów:

  1. Samodzielnie zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (wymaga dostępu do odpowiednio pojemnego i przystosowanego do transportu takich ładunków auta).
  2. Poczekać na zbiórkę tego rodzaju odpadów, która jest regularnie organizowana przez każdą gminę. Najczęściej – zamiast kontenerów – to big bagi o niewielkiej pojemności, które nie pomieszczą odpadów o dużej objętości i wadze.
  3. Zamówić kontener od firmy, która po zapełnieniu odbierze go od nas i sama zadba o zgodną z prawem utylizację jego zawartości. Taką usługę – profesjonalny, kontenerowy wywóz gruzu i odpadów budowlanych – mieszkańcom Krakowa i okolic oferuje m.in. firma DPR.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *