Wspólne bilety kolejowe dla wszystkich przewoźników od 2019 roku
Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że ministerstwo chce, by wszyscy przewoźnicy na polskich torach stosowali wspólne bilety kolejowe. Na początek jednak – jeszcze w grudniu tego roku ma wejść w życie specjalna taryfa „wspólny bilet”. Dzięki zmianom zmniejszą się ceny przejazdów na kolei – pisze Polska Agencja Prasowa
“Wspólny bilet” umożliwi wprowadzenie taryfy degresywnej w przypadku korzystania w czasie podróży koleją z usług więcej niż jednego przewoźnika. Oznacza to, że cena za kilometr będzie malała wraz ze wzrostem liczby przejechanych kilometrów, nawet gdy po drodze przesiadać się będziemy do pociągów różnych firm.
Ministerstwo chce, by na początku do programu przystąpiło przynajmniej trzech partnerów. Urzędnicy wskazali: SKM Trójmiasto, Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity. Jak dotąd – pisze Polaka Agencja Prasowa – odbyły się 2 spotkania robocze w tej sprawia. Wzięli w nich udział przedstawiciele prawie wszystkich województw a także miasta Warszawy. Kolejne takie spotkanie zaplanowano na koniec sierpnia.
Jak powiedział cytowany przez PAP prezes PKP SA Krzysztof Mamiński: Po stronie Ministerstwa Infrastruktury i PKP SA jesteśmy gotowi do wprowadzenia tej oferty w grudniu tego roku tak jak padały deklaracje. Jest przygotowany system informatyczny, są szkoleni do tego pracownicy, jest źródło finansowania, bo resort infrastruktury zadeklarował pokrycie kosztów wprowadzenia tego produktu ze środków budżetowych.
Wspólne bilety kolejowe zostaną wprowadzone, jeśli przewoźnicy wyrażą zgodę
Jak dodał Mamiński, wprowadzenie wspólnych taryf zależy w tej chwili od decyzji potencjalnych uczestników programu. Decyzje muszą zatwierdzić również zarządy województw. Polskie Koleje Państwowe chcą natomiast, by od przyszłego roku wspólne bilety kolejowe obowiązywały już wszystkich przewoźników.
Ale wspólne bilety kolejowe nie były jedynym tematem poruszonym podczas spotkania z dziennikarzami. Jak pisze PAP, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odniósł się również do problemu rosnących cen materiałów i usług budowlanych. Zjawisko to może mieć negatywny wpływ na przebieg inwestycji realizowanych przez kolej.
Są obecnie problemy – powiedział Adamczyk – z cenami materiałów budowlanych. Nie uciekamy od tego, prowadzimy dialog z branżą i chcemy wypracować takie rozwiązania, które wyprzedzą wzrosty cen materiałów budowlanych, robocizny, sprzętu. (cytat za PAP)
Minister twierdzi, że prowadzone przez jego resort działania umożliwią realizację przygotowanych planów inwestycyjnych na kolei. Ale zamierzenia PKP są bardziej ambitne. Jak podaje PAP, na śląskich stacjach mają do końca roku pojawić się pierwsze 4 stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz skuterów. Polaka kolej chce też zaistnieć na rynku wypożyczalni aut elektrycznych.
Wspólne bilety kolejowe oznaczałyby obniżenie niektórych cen przejazdów. Dotyczy to osób korzystających z usług więcej niż jednego przewoźnika w czasie swojej podróży.
Autor: Waldemar Kubielski
Źródło – PAP
Dodaj komentarz