Menu

Menu

Wojna i susza w Europie napędzają inflację

Konsekwencją rosyjskiej agresji na Ukrainę i suszy w Europie mogą być wyższe ceny żywności, które  po wakacjach wzrosną o prawie 20 proc. względem ubiegłego roku. Wzrost cen żywności będzie wciąż przyspieszać inflację.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły r/r o 12,4 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wyniósł 2 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS podał, że wysoki wzrost cen dotyczy głównie paliwa oraz rachunków za energię. Ceny w tych przypadkach są o ponad 27 proc. wyższe niż rok temu. Również ceny żywności rosną w dwucyfrowym tempie. W kwietniu produkty z tej dziedziny były droższe o 12,7 proc. niż przed rokiem. Analitycy PIE zwrócili uwagę, że szybki wzrost cen dotyczy szerokiej gamy towarów i usług, bo inflacja bazowa wyniosła 7,6 proc.

zakupy na targu

„W kolejnych miesiącach wzrost cen żywności będzie dalej przyspieszać inflację. Rosyjska agresja skutkowała przerwaniem handlu zbożem z Ukrainy, co podniosło ceny pszenicy, olejów oraz mięsa. Dodatkowo Europa ponownie zmaga się z problemem suszy, co będzie skutkować wzrostem cen warzyw i owoców. W obecnych warunkach nie można wykluczyć, że po wakacjach ceny żywności będą wyższe o prawie 20 proc. względem ubiegłego roku” – wskazano w komentarzu PIE.

W ocenie PIE wysoki wzrost cen żywności oraz podwyższone ceny energii i paliw utrzymają się do końca roku. „Szacujemy, że inflacja w całym 2022 r. wyniesie średnio 11,6 proc. W 2023 r. czeka nas umiarkowany spadek – wskaźnik osiągnie 8 proc. Europa dalej będzie się zmagać ze skutkami wojny na Ukrainie, bardzo prawdopodobne są tzw. efekty drugiej rundy, czyli podwyżki cen towarów konsumenckich związane z rosnącymi kosztami” – czytamy w komentarzu.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.