Menu

Menu

Większe nakłady na finansowanie geotermii w Polsce

 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła zwiększenie budżetu na finansowanie geotermii w Polsce z 300 do 480 mln zł, a w aktualnym, drugim naborze − z 70 do 250 mln zł. Jednocześnie obecny nabór przedłużono do 30 września br.

 

W ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), gminy mogą uzyskać pełne i bezzwrotne dofinansowanie na wykonywanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych, z których można czerpać energię służącą ogrzewaniu. − Każdy samorząd może liczyć na stuprocentowe dofinansowanie części badawczej, która pozwala ocenić potencjał. Jeśli jest on obiecujący co do ilości, jak i wymiaru i efektu finansowego, czyli wpływu na cenę dla obiorcy, realizowana jest inwestycja związana z geotermią – tłumaczyła szefowa resortu podczas konferencji prasowej.

minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji prasowej w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Sieradzu

Sieradz modelowym przykładem inwestycji geotermalnej

Jako modelowy przykład tego typu przedsięwzięcia wskazuje Sieradz. − Najpierw był odwiert, który potwierdził możliwość realizacji projektu. Ta inwestycja już w 2023 r. spowoduje, że emisyjność dwutlenku węgla do powietrza zostanie ograniczona o 40 tys. t. Biorąc pod uwagę obecne ceny ETS, oznacza to ok. 16 mln zł oszczędności rocznie. Gratulujemy przedsiębiorstwu, jak i miastu decyzji szybkiej transformacji. Wiele ciepłowni podejmuje decyzję z przejścia z węglu na gaz i z gazu na odnawialne źródła. Tutaj tę decyzję podjęto od razu – mówi Anna Moskwa. Jak ocenia minister, w Polsce geotermia rozwija się z dużym sukcesem. Potencjał nowych źródeł ciepła można wykorzystać na dużą skalę.

Powstająca na ternie sieradzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ciepłownia geotermalno-biomasowa będzie miała moc 28 MW. Ciepło produkowane w nowej ciepłowni zabezpieczy potrzeby bytowe (ogrzewanie i ciepła woda) mieszkańców 40-tysiecznego miasta przez ok. 9 miesięcy w roku, bez uruchamiania kotłów węglowych. Tym samym zmniejszy emisję gazów cieplarnianych emitowanych ze spalania węgla o ok. 40 tys. t dwutlenku węgla rocznie.

W dzisiejszych czasach uniezależnienia się od źródeł energii paliwa stałego i w kontekście wojny ta inwestycja nabiera szczególnego znaczenia. Za tym namiotem naprawdę tworzą się wielkie rzeczy dla naszego miasta. Często słyszę pytanie, ile będzie kosztowała energia po zakończeniu inwestycji. Zawsze odpowiadam, że będę szczęśliwy, jeśli ta cena nie będzie rosła przez najbliższe kilka lat – mówi prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Budowa ciepłowni za 129 mln zł netto ma się zakończyc 30 września 2023 r.

Wsparcie dla samorządów inwestujących w geotermalne źródła ciepła

Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu, Główny Geolog Kraju, zaznacza, że geotermia jest czystym źródłem energii. Daje ona czyste, bezemisyjne i dostępne przez całą dobę źródło energii cieplnej. Poinformował on o opracowaniu w ministerstwie „Wieloletniego planu rozwoju wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce”, który obejmuje cały obszar wykorzystania źródeł geotermalnych w kraju. − To są drogie inwestycje, które powinniśmy rozwijać. Ten projekt systemowo opisuje, w jaki sposób ten obszar powinno się realizować. Opisuje koszty konieczne do poniesienia, ale również korzyści wynikające z realizacji tego szerokiego programu – przekonywał Dziadzio w Sieradzu.

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski ogłosił przedłużenie terminu trwającego naboru wniosków na realizację projektów odwiertów geotermalnych do 30 września br. − Zwiększenie budżetu to poważny zastrzyk finansowy dla rozwoju tego najlepszego odnawialnego źródła energii. To niewyczerpalne źródło energii. Program jest skierowany do samorządów, które mogą uzyskać dofinansowane do 100 proc. realizacji inwestycji na pierwszy odwiert badawczy – komentuje.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.