Westinghouse chce zainwestować w technologie jądrowe w Polsce
Dyrektor generalny Westinghouse Electric Company zadeklarował chęć inwestycji w Polsce. Zapowiedź ta może być pierwszym krokiem na drodze realizacji celów energetycznych PEP2040.
Deklaracja padła po spotkaniu dyrektora generalnego Westinghouse Patricka Fragmana z polskim sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim.
Obiecujący początek współpracy
Spotkanie w Warszawie jest wynikiem finalizacji umowy międzyrządowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi dotyczącej współpracy we wdrażaniu polskiego programu energetyki jądrowej. Jego częścią jest plan transferu technologii ze Stanów Zjednoczonych do Polski w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej oraz rozwój kompleksowego programu inwestycyjnego z odziałem podmiotów z USA.
− Wyrażamy uznanie dla polskiego rządu za wizję i objęcie przywództwa w celu rozwiązania problemów emisji dwutlenku węgla, zanieczyszczenia powietrza i rosnącego zapotrzebowania na niezawodne źródła energii. Westinghouse może się pochwalić długą historią innowacji w energetyce jądrowej i jest w stanie nawiązać współpracę z Polską, aby realizować potrzeby kraju, tworzyć miejsca pracy i zabezpieczyć jego przyszłość energetyczną – powiedział Patrick Fragman.
Transfer technologii może pomóc w realizacji PEP 2040
Przyjęta Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP 2040) rząd polski zamierza wygenerować do 2043 r. od 6 do 9 GW energii z reaktorów III generacji lub reaktorów wodnych ciśnieniowych generacji III+, zastępując w ten sposób moc wytwarzaną przez wycofane jednostki węglowe.
Jak może w tym pomóc elektrownia jądrowa Westinghouse AP1000? Jeżeli spółka Westinghouse zostanie wybrana na partnera w zakresie energetyki jądrowej, stworzy i rozwinie łańcuch dostaw energii jądrowej, dzięki któremu w Polsce powstanie ponad 2000 miejsc pracy. Ze współpracą wiąże się też fachowa wiedza i najwyższa jakość. Westinghouse Electric Company jest bowiem pionierem na rynku energii atomowej i wiodącym dostawcą produktów oraz technologii na potrzeby elektrowni atomowych. To spółka Westinghouse w 1957 r. dostarczyła do Shippingport w Pensylwanii pierwszy na świecie reaktor wodny ciśnieniowy. Dziś technologia Westinghouse jest fundamentem funkcjonowania blisko połowy elektrowni atomowych na świecie.
Szerzej o planach inwestycyjnych w Polsce dyrektor generalny Patrick Fragman rozmawiał z Grzegorzem Słomkowskim, członkiem zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Dodaj komentarz