Ustawa wiatrakowa. Przyjęto projekt nowelizacji
Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Przewiduje on, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Zgodnie z założeniami projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw opublikowanych wcześniej w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).
Utrzymana ma być podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego – nie mniejsza niż wyznaczona zgodnie z zasadą 10H. Przy tym MPZP będzie mógł określać inną odległość. Zadecyduje zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej minimalnej odległości bezpieczeństwa.
Wprowadzona ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 r. zasada 10H przewiduje zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody. Mowa o parkach narodowych, rezerwatach, parkach krajobrazowych, obszarach Natura 2000 oraz leśnych kompleksach promocyjnych.
Zakaz działa w dwie strony. Oznacza to, że nie wolno też wznosić budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest tu definiowane jako dziesięciokrotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty.
Źródło informacji: PAP
Dodaj komentarz