Upadłość spółki komandytowej — jak wygląda w praktyce?
Spółka komandytowa to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. Istnieją w niej dwa rodzaje wspólników – komandytariusze oraz komplementariusze. Podobnie jak inne spółki osobowe i kapitałowe, również spółka komandytowa może zostać zamknięta w wyniku ogłoszenia upadłości.
Spółka komandytowa to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która zrzesza dwie kategorie wspólników. Musi uczestniczyć w niej przynajmniej jeden komplementariusz, czyli osoba, która wykazuje pełne zaangażowanie w funkcjonowanie spółki. Może on ją reprezentować, a także decydować o poszczególnych sprawach dotyczących jej działania. Oprócz tego niezbędna jest obecność przynajmniej jednego komandytariusza, który jedynie zasila spółkę kapitałem. Nie posiada on takich uprawnień jak komplementariusz. Jak zatem wygląda ich odpowiedzialność, kiedy na horyzoncie pojawi się upadłość spółki komandytowej? Ten rodzaj spółki posiada bowiem tzw. zdolność upadłościową umożliwiającą zastosowanie procedury upadłościowej. Z dalszej części artykułu dowiesz się, w jakich przypadkach możliwe jest ogłoszenie upadłości spółki komandytowej oraz jakie skutki niesie ona dla obu wspomnianych typów wspólników.
Kiedy można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki komandytowej?
Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości spółki komandytowej jest jej niewypłacalność. Według przepisów Prawa upadłościowego z niewypłacalnością mamy do czynienia w sytuacji, kiedy spółka nie jest już w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W przypadku spółki komandytowej istnieją dwie możliwe przesłanki świadczące o wystąpieniu niewypłacalności. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, w której opóźnienie w wykonaniu wspomnianych zobowiązań przekroczy okres 3 miesięcy. Druga natomiast następuje, jeśli zobowiązania pieniężne spółki komandytowej przewyższają już wartość jej majątku i stan ten trwa ponad 24 miesiące. Gdy zaistnieje jedna z tych przesłanek komplementariusz ma 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki komandytowej.
Odpowiedzialność poszczególnych podmiotów
To, w jaki sposób komandytariusz i komplementariusze będą odpowiadać w obliczu upadłości spółki komandytowej, wynika z posiadanych przez nich praw i obowiązków. Komplementariusze odpowiadają wtedy całym swoim majątkiem – nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Inaczej jednak przedstawia się sprawa w przypadku komandytariuszy, którzy za zobowiązania finansowe spółki odpowiadają wyłącznie w zakresie sumy komandytowej określonej w umowie spółki. Stanowi ona górną granicę ponoszonej przez komandytariusza odpowiedzialności. Jeśli zatem wniesie on wkład w wysokości ustalonej sumy komandytowej, nie musi obawiać się jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Warto przy tym zaznaczyć, że upadłość spółki komandytowej w związku z dużą odpowiedzialnością komplementariusza, może prowadzić do jego upadłości. Kiedy majątek spółki nie będzie wystarczający do zaspokojenia roszczeń wierzycieli, spłata nastąpi z majątku komplementariusza. Jeśli to również okaże się nieskuteczne, możliwe będzie ogłoszenie również jego upadłości.
Dodaj komentarz