Menu
 • Menu

  Tanie ubezpieczenie OC? Sprawdź najlepsze oferty z Porowneo.pl!

  Nie ma żadnej przesady w tym, że cena OC w przypadku tego samego właściciela i tego samego pojazdu może w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych różnić nawet o kilka tysięcy złotych. Jak wybrać najlepszą polisę, czyli najtańszą? Wystarczy skorzystać z kalkulatora Porówneo.

  Ceny ubezpieczeń najmocniej mogą doskwierać początkującym kierowcom i młodym posiadaczom pojazdów, którzy nie wypracowali jeszcze sobie zniżek za bezszkodową jazdę, a są też surowiej traktowani przez firmy ubezpieczeniowe. Jednak bez OC jeździć nie wolno. Rządowe Biuro Rzecznika Finansowego przypomina, że „każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC”.

  Co grozi za brak polisy

  Finansowe kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w przypadku samochodu osobowego wahają się od 900 zł do 4500 zł. Dla samochodów ciężarowych i autobusów widełki zaczynają się od 1350 zł, a kończą na 6750 zł. Wszystko zależy od tego, jak długo użytkownik pozostawi swój pojazd bez OC. Minimalna kara zakłada zwłokę do 3 dni, maksymalna z kolei – powyżej 14 dni.

  Następstwa braku polisy mogą jednak okazać się znacznie poważniejsze, gdyby kierowca poruszał się po drogach pojazdem bez koniecznego ubezpieczenia i spowodował wypadek, w którym ucierpieliby ludzie lub np. inny pojazd.

  Obowiązek posiadania ważnej polisy OC dotyczy zresztą nie tylko pojazdów, które jeżdżą po drogach. Także na auto np. od miesięcy nieużywane, które stoi na parkingu czy też w garażu, musi być ubezpieczone. Złamanie tej reguły jest po pierwsze niezgodne z prawem, a po drugie może się okazać bardzo kosztowne i niebezpieczne. Co istotne, brak ważnej polisy zarejestrowanego auta właścicielowi samochodu może wytknąć nie tylko policja. Nad wszystkim czuwa także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, do którego trafiają dane pozwalające zweryfikować brak OC. Fundusz jest uprawniony do ukarania użytkownika, który nie zadbał o polisę dla pojazdu. UFG może więc wezwać do zapłaty kary każdego, komu zdarzyła się przerwa w okresie ubezpieczeniowym.

  Wielki skok z ostatnich kilku lat

  Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń wartość ubezpieczeń komunikacyjnych w naszym kraju tylko w ub.r. wynosiła 23,5 mld zł. Było to o 1 mld zł więcej niż w 2017 r., o ponad 4 mld zł więcej niż przed dwoma laty oraz aż o blisko 10 mld zł więcej niż w 2015 r., kiedy to roczna wartość ubezpieczeń komunikacyjnych sięgała 13,9 mld zł.

  Za ten skokowy wzrost wartości odpowiadały przede wszystkim podwyżki cen polis OC, które właściciele pojazdów najdotkliwiej odczuli w latach 2016-2018. Niemal każdy ubezpieczający musiał się wtedy pogodzić ze składką wyższą o kilkaset złotych, a czasami różnice przekraczały nawet tysiąc złotych. W mniejszym stopniu wartość rynku ubezpieczeń komunikacyjnych zmienia się także z uwagi na co roku rosnącą liczbę zarejestrowanych w Polsce samochodów.

  Im większe różnice cen, tym ważniejsze wyliczenia kalkulatora Porówneo

  Warunki obowiązkowego ubezpieczenia mogą się różnić, niemniej jednak dla ubezpieczonego najważniejszy z nich jest taki, że w razie spowodowania wypadku, stłuczki, czy też każdego innego zdarzenia drogowego, w którym ucierpią ludzie, zwierzęta oraz cudze mienie, OC chroni sprawcę od następstw i wiążących się z nimi wydatków, które mogą sięgać milionów.

  Nie wszyscy właściciele pojazdów mogą zdawać sobie sprawę z tego, że ceny polis OC opartych na podobnych czy wręcz tych samych warunkach odbiegają do siebie w zależności od tego, w jakim towarzystwie ubezpiecza się samochód. Gdyby chodziło o rozbieżności rzędu 100-200 zł, porównywarka cen i jej kalkulator, najprawdopodobniej w ogóle nie miałby racji bytu, ewentualnie nie cieszyłyby się wielkim powodzeniem. Tymczasem różnice w cenach sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Pokrótce wynikają one z polityki cenowej poszczególnych towarzystw oraz różnego przeliczania ryzyka ubezpieczeniowego po zebraniu danych o właścicielu pojazdu, m.in. o jego wieku, miejscu zamieszkania, lecz także od marki, modelu, rocznika i pojemności silnika pojazdu.

  W jednym miejscu wiele ofert

  Bezpłatny kalkulator oc dostępny na stronie Porowneo.pl pozwala użytkownikowi znaleźć najtańsze OC i zaoszczędzić rocznie nawet kilka tysięcy złotych. Działanie kalkulatora w pewnym sensie przypomina wizytę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Wystarczy określić dane pojazdu oraz podać informacje o jego właścicielu. Wrażliwe dane osobowe nie są na Porówneo obowiązkowe, by uzyskać odpowiedź o cenach polis OC. Ich pominięcia ogranicza jednak dostęp do ofert niektórych towarzystw.

  Jedna z najważniejszych zalet kalkulatora polega na tym, że jednokrotne wypełnienie rubryk przekłada się na oferty ubezpieczeniowe z wielu towarzystw. Dzięki temu użytkownik widzi, w jakiej firmie zapłaci za polisę OC np. niespełna tysiąc złotych, a w której dość porównywalny produkt będzie kosztował aż kilka tysięcy. Po skorzystaniu z internetowego kalkulatora można w niektórych przypadkach od razu kupić polisę online, albo poprosić o kontakt przedstawiciela wybranego ubezpieczyciela.

  Jedna odpowiedź do “Tanie ubezpieczenie OC? Sprawdź najlepsze oferty z Porowneo.pl!”

  1. Michał pisze:

   Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.
   play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *