Tabliczka złota lepsza od tabliczki czekolady. Przyszłościowy prezent dla dziecka
Dzień Dziecka, Pierwsza Komunia Święta, uroczystości zakończenia roku szkolnego – okazji do obdarowywania najmłodszych w czerwcu nie brakuje. Warto dobrze przemyśleć, jaki prezent otrzyma od nas dziecko, aby nie było to coś na chwilę, lecz inwestycja na lata. Czy może być coś coś bardziej wartościowego niż złoto?
Co podarować dziecku: medalik, rower, laptop, a może jednak pieniądze? Ten dylemat znają wszyscy rodzice, dziadkowie, chrzestni, a nawet dalsi kuzyni, zapraszani na komunie. Jak pokazuje praktyka, większość prezentów z czasem traci swoją wartość. Może więc warto sięgnąć po złoto? Tabliczka tego metalu podarowana dziecku np. na Pierwszą Komunię w dniu jego 18. urodzin może mieć nawet kilka razy większą wartość. Jeśli jesteśmy przywiązani do tradycji, możemy wybrać złotą monetę z motywem religijnym. Wartość takich podarunków będzie cały czas rosła. Prezent w postaci tabliczki złota lub monety może być świetnym pretekstem do rozpoczęcia z dzieckiem dyskusji na temat oszczędzania i inwestowania.
Pomysły na prezent dla dziecka – modne, ale czy trafione?
Kiedyś z okazji przystąpienia do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej dzieci dostawały zazwyczaj złoty medalik. Z czasem nastała moda na dawanie w prezencie rowerów, jeszcze później – tabletów, laptopów i innych urządzeń elektronicznych, które miały ułatwić dziecku naukę i „otworzyć” mu świat. Oczywiście cały czas często wybieraną formą obdarowania najmłodszych są koperty z gotówką.
Czy wspomniane popularne prezenty są trafione? Okazuje się, że niekoniecznie, bo medalik ląduje w szufladzie, z roweru dziecko wyrasta, a sprzęt elektroniczny prędzej czy później przestaje spełniać oczekiwania i zostaje zastąpiony lepszym. Z kolei pieniądze najczęściej rozchodzą się na drobne przyjemności. Warto rozważyć zakup sztabki złota − ma ona bowiem realną wartość, która z roku na rok rośnie, w przeciwieństwie do wartości laptopa czy roweru. Co więcej, taki prezent może pomóc wprowadzić dziecko w świat finansów i przybliżyć pojęcie inwestycji.
Jak podkreślają psychologowie i pedagodzy, niezmiernie ważne jest, żeby od najmłodszych lat zapoznawać dziecko z tematami związanymi z ekonomią. Ofiarowanie dziecku sztabki złota to doskonały pretekst, by rozpocząć poważną rozmowę o wartości pieniądza, oszczędzaniu i inwestowaniu.
Złoto inwestycyjne najlepszą lokatą kapitału
Złoto jest aktualnie najlepszą długoterminową lokatą kapitału. Zdaniem ekspertów właśnie co najmniej10-letnia inwestycja w kruszec przynosi optymalną stopę zwrotu. W takiej perspektywie czasowej można liczyć na średni zysk sięgający ok. 10 proc. rocznie. I tak jeśli kupimy 8-letniemu dziecku złotą sztabkę za ok. 300 zł, za 10 lat – w dniu 18. urodzin – będzie ono mogło ją sprzedać potencjalnie nawet za 780 zł.
– W ofercie mamy szeroki wybór sztabek złota – te małe, 1−2-gramowe, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych, i te większe, nawet kilogramowe. Mamy też produkty przypominające tabliczki czekolady – złożone z małych, złotych kawałków, które można odrywać i po kolei sprzedawać. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zakup złotej sztabki w prezencie z okazji Pierwszej Komunii to znakomity pomysł. To z jednej strony możliwość, by przy okazji tej podniosłej chwili zacząć uczyć dziecko o wartości pieniądza, z drugiej – świetna długoterminowa inwestycja. Analiza ostatnich 10 lat pokazuje, że wartość złota w ciągu ostatniej dekady rosła średnio 23 proc. rocznie. To trochę jak założenie dziecku niezwykle dobrze oprocentowanej lokaty z 10-letnim terminem zapadalności. W wieku 18 lat, czyli w momencie wejścia w dorosłość, młody człowiek będzie mógł zdecydować, czy chce spieniężyć komunijny prezent, czy woli nadal obserwować, jak wartość sztabki rośnie – mówi Agnieszka Olewska, członek zarządu Mennicy Skarbowej.
Tradycja zamknięta w złotej monecie
Jeśli nie wyobrażamy sobie innego prezentu z okazji przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej niż ten związany z tematyką religijną, warto poszukać złotych monet z motywem chrześcijańskim, np. z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Takie produkty zwykle są wykonane z metalu wysokiej próby, a więc − tak jak sztabki − stanowią inwestycję na przyszłość.
Medalik – kup albo zrób
Jeśli w zgodzie z tradycją zdecydujemy się jednak na medalik z wizerunkiem świętego, warto pamiętać, by porównać oferty jubilerów, ponieważ marże mocno się różnią. Coraz większą popularnością cieszą się sklepy internetowe z biżuterią, w których ceny wyrobów są zazwyczaj niższe niż w sklepach tradycyjnych. Ponadto warto pamiętać o sprawdzeniu przed zakupem wagi produktu i próby złota.
Można również spróbować zaprojektować coś samemu. Przetopienie złotej biżuterii i stworzenie czegoś nowego w pracowni jubilerskiej jest dużo bardziej osobistym pomysłem na prezent, a zarazem tańszym niż zakup gotowego medalika w salonie jubilerskim. Mało tego, gdy zdecydujemy się na recykling metali szlachetnych, praktycznie nic nas nie ogranicza – niezależnie od jakości złota, które dostarczymy jubilerowi, dobry rzemieślnik będzie w stanie uzyskać pożądaną przez nas próbę i kolor.
Źródło: Mennica Skarbowa SA
Dodaj komentarz