Menu

Menu

Światłowód – co warto o nim wiedzieć?

Nazwa światłowodu wiele zdradza o zasadzie jego funkcjonowania. Światłowód to rodzaj przewodu wykonanego z włókna szklanego, który wykorzystuje światło w charakterze nośnika informacji.

Ta technologia, opracowana już w latach 70. XX wieku, miała początkowo pewne ograniczenia, wynikające z niedoskonałości materiałów używanych do produkcji przewodu, jednak obecny stan technologiczny pozwala na produkowanie światłowodów o ogromnym zasięgu i olbrzymiej przepustowości.

Światłowód

Gdzie używa się światłowodu?

Światłowód nadaje się doskonale do przesyłania informacji, ale nie tylko. Ponieważ przewodzi światło, a do tego może być naprawdę cienki, używa się go od dawna w medycynie, głównie przy endoskopii, czyli zabiegach polegających na wprowadzaniu do ciała sond przekazujących obraz organów podświetlanych właśnie przez światłowód.

Wykorzystuje go też optoelektronika, która dzięki wiązkom światła potrafi zmierzyć ciśnienie czy temperaturę w trudno dostępnych miejscach, takich jak silniki odrzutowe. Jakiś czas temu światłowód stał się również elementem dekoracyjnym wykorzystywanym przy aranżacji wnętrz.

Najszerzej jednak używa się światłowodu w telekomunikacji. Odkąd przezwyciężono ograniczenia związane z zasięgiem linii światłowodowych, używa się go do transmisji telefonicznych, telewizji kablowej i – rzecz jasna – internetu. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku okazał się skuteczną oraz coraz bardziej pożądaną technologią.

Dlaczego światłowód tak dobrze sprawdza się w telekomunikacji?

Istnieją dobre powody, dla których światłowód wykorzystywany jest przede wszystkim w telekomunikacji. Główny nie będzie zaskoczeniem: przesył danych przez światłowód jest nieporównywalnie szybszy od we wcześniej wykorzystywanych sieciach miedzianych. Mówimy tu o prędkościach stukrotnie wyższych! Jeszcze lepiej światłowód wypada na tle połączeń radiowych.

Poza szybkością światłowód uzyskuje przewagę także pod względem jakości transmisji. Istnieje między nimi zresztą pewna relacja, ponieważ im szybsza transmisja, tym mniejsza szansa na jej zakłócenie. Ale światłowód jest też zupełnie odporny na warunki atmosferyczne, działa świetnie niezależnie od pogody.

Światłowód – technologia przyszłości

Prędkość przesyłu danych oferowana przez światłowód jest tak duża, że dziś jeszcze nie jesteśmy w stanie jej w pełni wykorzystać. Ograniczają nas zarówno sprzęty, np. karty sieciowe, które i tak obniżą szybkość do maksymalnie obsługiwanej, jak i zdrowy rozsądek. Jeśli wysokiej jakości sieć światłowodowa, jaką oferuje INEA, pozwala na pobranie 1GB danych w 16 sekund, to przesył ten robi wrażenie, ale nie brzmi jak coś koniecznego do sprawnego poruszania się w wirtualnym świecie.

Pamiętajmy jednak, iż po pierwsze: to szybsza i stabilniejsza alternatywa dla połączeń miedzianych, a po drugie – wielkość plików (od stron internetowych zaczynając, na filmach w wysokiej rozdzielczości kończąc) stale rośnie. Niebawem możemy spodziewać się dalszego wzrostu zapotrzebowania na jeszcze szybsze połączenia. Dlatego światłowód wydaje się technologią przyszłości, która szczęśliwie jest nam dostępna już dzisiaj.

Artykuł przygotowany przy współpracy z fibermarkt.com

Jedna odpowiedź do “Światłowód – co warto o nim wiedzieć?”

  1. Olek pisze:

    Kiedyś miałem internet mobilny, wydawało mi się, że jest taniej i że dużo nie zużywam. Jak się okazało, że stale muszę dopłacać, bo pakiet się skończył, potem były problemy samego operatora i znów byłem bez neta. przeszedłem na światłowód i w końcu spokój. Szybkie łącze, działa bez przerw, pakiet duży nie do zużycia, akurat mam lokalny od thenetwork.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.