Sukcesyjne refleksje na Boże Narodzenie
Mądrość ludowa zawarta w przysłowiach oparta jest na doświadczeniach, faktach czy tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. „Jakoś to będzie” nosi znamiona myślenia życzeniowego i magicznego – mnie to nie dotyczy, mnie się to nie przydarzy. Tymczasem statystyki są nieubłagane. Jest nieuchronność śmierci. Na Boże Narodzenie to nie są dobre rozważania, wszak cieszymy się z Narodzin w stajence. Cieszymy się spotkaniami rodzinnymi, kolędowaniem, opłatkiem. Nie jest to też czas i miejsce do rozmów o testamentach, spadku, podziale majątku. Jednak artykuł dla refleksji przeczytać warto. Korzyścią będzie wiedza.
Przykładem niech będzie testament, którego albo się nie posiada, albo pisze na łożu śmierci. Zresztą przecież napisanie testamentu na pewno przyniesie jakieś nieszczęścia. Po co wywoływać wilka z lasu ? Kiedy umrę będzie mi już wszystko jedno, a rodzina jakoś się dogada. Brzmi znajomo ? Chyba tak, albowiem dobrze napisany i ważny testament posiada raptem 3 % społeczeństwa. Dlaczego ? Gdyż dla 97 % jakoś to będzie. Aż dziwne, że nie jest to jedno z najważniejszych polskich przysłów „jakoś to będzie”. Nawiasem mówiąc bardzo pozytywne, optymistyczne i dające nadzieję, że jednak jakoś to będzie. Obok tak znanych straszaków jak „Nosił wilk razy kilka – ponieśli i wilka” czy „Dopóty dzban wodę nosi – dopóki się ucho nie urwie” albo „Mądry Polak po szkodzie”.
Nietypowe świąteczne porządki
Obecnie 15 milionów Polaków spłaca pożyczkę lub kredyt. Po śmieci kredytobiorcy dług nie przepada. Na kogo spadnie obowiązek spłaty rat ? Na spadkobiercę. Polskie prawo daje możliwość ochrony przed odpowiedzialnością za długi spadkowe. Najlepiej pomyśleć o tym za życia. To rola kredytobiorcy, aby nie sprowadzić na rodzinę kłopotów. „Kiedy umrę niech się rodzina dogaduje, bo mnie będzie już wszystko jedno”. Tymczasem tu nie chodzi o dogadywanie się, lecz o konkretną kwotę do spłacenia.
A jeśli bank wypowie ten kredyt i wystawi dom, mieszkanie, firmę, gospodarstwo na licytację ? Zazwyczaj zgodnie z umową kredytową ma takie prawo. A jeśli spadkobiercy nie podejmą żadnych czynności dotyczących kredytu ? Nie szkodzi. Bank zrobi to za nich, czyli sądownie potwierdzi nabycie spadku i wystąpi o spłatę kredytu. No chyba, że są poręczyciele i to oni w pierwszej kolejności zostaną wezwani do spłaty. Przy wigilijnym stole można ukradkiem spojrzeć któż to będzie spłacał ten kredyt w razie gdyby coś… Koniecznie ukradkiem i dyskretnie. Żeby nikt się domyślił jaki może otrzymać niespodziewany noworoczny prezent.
Kredyt może mieć również przedsiębiorca. Sytuacja jest analogiczna. Jednak znacznie gorsza, ponieważ postawienie firmy w stan nagłej spłaty może doprowadzić ją na skraj bankructwa. Przy okazji rodzinę przedsiębiorcy, pracowników firmy, kontrahentów, dostawców. Mowa nawet nie o śmierci przedsiębiorcy. Wystarczy wszak wypadek, poważna choroba, zawirowania biznesowe na rynku, nierzetelny kontrahent, kolejna pandemia covid czy inne niespodziewane wydarzenia.
Wigilijny stół sukcesyjny
Polskie prawo w aspektach sukcesji i dziedziczenia nie jest doskonale, ale chroni obywatela. Jest coraz więcej norm prawnych, przepisów, wyroków sądowych korzystnych w takich trudnych sytuacjach. Należy jednak zadbać o to odpowiednio wcześnie. Kiedy wszyscy są zdrowi, radośni, żyją
w dobrej komitywie i mają dobrą wolę do rozmowy na temat majątku. Decyzje i dyspozycje dotyczą obszarów prawnych, finansowych, podatkowych. Im wcześniej poczynione tym tańsze. Wręcz te koszty mogą być symbolicznie. A im później …
Dlatego testamentu nie pisze się na łożu śmieci. Nie wywołuje on wilka z lasu, lecz jest wyrazem rozsądku, mądrości i zapobiegliwości oraz troski o najbliższych. Bowiem mylne jest przekonanie, że darowizna po 10 latach jest „nie do ruszenia”, a obdarowany staje się jej całkowitymi i pełnoprawnym właścicielem. Mylne jest przekonanie, że rozdzielność majątkowa małżonków chroni w pełni interesy stron. Mylne jest przekonanie, że dostęp do konta bankowego osoby zmarłej, nawet najbliższej, jest swobodny i legalny. Tylko ta wiedza pojawia się najczęściej na etapie podziału spadku i praktycznie zawsze jest zaskakująco niesympatyczna.
Wigilijny stół to ostatnie miejsce do rozmów o sukcesji. Ale może warto ten jeden raz spojrzeć na rodzinę sukcesyjnie. Kto będzie moim spadkobiercą? Komu mogę coś darować ? Kto daruje coś mnie ? Czy tak naprawdę interesuje mnie co stanie się z moim majątkiem ?
Świątecznej i Noworocznej pomyślności
Na łamach naszych portali publikujemy cykl artykułów dotyczących ojcowizny, majątku rodzinnego, schedy, spadku, darowizny, dziedziczenia. Jednym słowem to SUKCESJA. Mamy nadzieję, że podane w lekkiej formie te bardzo poważne treści ułatwią Państwu podejmowanie niezwykle istotnych dla każdej rodziny decyzji majątkowych. A może na początek przynajmniej skłonią do refleksji jakie doświadczenia w tych zagadnieniach ma moja rodzina. Często źle przygotowany temat spadku, albo całkiem nieprzygotowany prowadzi do dużych nieporozumień na tle majątkowym. Niejedna wspaniała rodzina skłóciła się przy podziale majątku. Cykl artykułów i prelekcji edukacyjnych ma proste zadanie – przekazać wiedzę od ekspertów dla każdego zainteresowanego.
Drugim obszarem jest biznes. Zazwyczaj przedsiębiorca świetnie realizuje swoje cele i potrafi uzyskać znaczące profity. Jednak sporadycznie posiada w swojej firmie rozwiązania sukcesyjne, które mają służyć kontynuacji biznesu przez rodzinę. Tak, aby majątek i reputacja firmy nie zostały roztrwonione. Oraz aby w odpowiednim momencie odsunąć się od bieżącego zarządzania i zająć swoim życiem, pasjami, hobby. Lub w wariancie mniej optymistycznym zająć się swoim zdrowiem, nadwyrężonym przez lata ciężkiej pracy i gonitwy za pieniądzem dla dobra rodziny.
Aby w nadchodzącym roku udało się zrealizować to, co przyniesie profity. Przewidzieć to, co przeszkodzi w ich osiągnięciu i zapobiec temu, co wydarzyć się nie musi. Każdemu Czytelnikowi naszego Newslettera życzymy dużo zdrowia, radości i sukcesów. Mądrego lenistwa w sprawach nieistotnych i zdrowego zatroskania w tych najistotniejszych. Oraz bardzo spokojnych, udanych rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Rafał Szcześniak
Ekspert doradztwa sukcesyjnego
Polecamy inne artykuły dotyczące sukcesji rodzinnej
https://magazynfakty.pl/ojcowizna-czyli-spadek-scheda-sukcesja/
Sukcesja. Darowizny, spadki i …. podatki. – TataSOS
Dodaj komentarz