Menu
 • Menu

  Sprzedaż detaliczna w grudniu 2019 roku

  Sprzedaż detaliczna w grudniuZazwyczaj okres Bożego Narodzenia jest czasem, w którym sprzedaż detaliczna gwałtownie wzrasta. W roku 2019 jednak Polacy wydali wyjątkowo dużo. Jak podaje “Business Insider”, sprzedaż detaliczna w grudniu liczona w cenach stałych zwiększyła się rok do roku o 5,7 procenta, licząc zaś w cenach bieżących, o 7,5 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost wyniósł aż 14,1 proc.

  Jak powiedziała cytowana przez “Business Insider” Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego: Sprzedaż detaliczna przyspieszyła w grudniu, zaskakując pozytywnie drugi miesiąc z rzędu. Przyczynił się do tego okres wzmożonych zakupów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Potwierdza to chociażby bardzo wysoka sprzedaż w takich kategoriach jak żywność i napoje, czy prasa i książki. Inną kategorią, która w końcu ubiegłego roku zanotowała dość wysoką sprzedaż, są pojazdy mechaniczne.

  Wzrost sprzedaży pojazdów – zaznacza ekonomistka – spowodowany był zmianami przepisów unijnych dotyczących emisji spalin. Nowe regulacje obowiązują od 1 stycznia 2020 roku. Klienci chcieli zapewne zdążyć przed ewentualnymi wzrostami cen spowodowanymi zaostrzeniem kryteriów dotyczących emisji. Można tu dodać, że diagnozę potwierdza spory spadek sprzedaży samochodów w styczniu.

  Nie można jednak powiedzieć, że większe zakupy Polaków były zaskoczeniem. Jak podaje “Business Insider” ekonomiści spodziewali się, że sprzedaż detaliczna w grudniu zwiększy się o 5,8 procenta w cenach stałych rok do roku i o 14,1 procenta w porównaniu z listopadem.

  Sprzedaż detaliczna w grudniu 2019 wskazuje na optymizm konsumentów

  Sprzedaż detaliczna w grudniu stanowi odzwierciedlenie trendu panującego w całym drugim półroczu 2019 roku. W IV kwartale jej realny wzrost wyniósł 5,5 proc. Dla porównania, w III kwartale zwiększyła się 5,2 proc.

  Na dobre nastroje konsumentów wskazują także ekonomiści banku Pekao. Według nich w grudniu utrzymał się solidny wzrost sprzedaży detalicznej, w tym w szczególności w przypadku dóbr trwałych, co potwierdza cały czas bardzo dobre nastroje konsumenckie i wskazuje na utrzymanie się mocnej dynamiki konsumpcji prywatnej w czwartym kwartale 2019 roku (cytat za “Business Insider”)

  Rosnąca sprzedaż detaliczna w grudniu 2019 roku nie oznacza jednak, że Polska gospodarka okazała się całkowicie odporna na skutki spowolnienia na świecie. Dane o produkcji przemysłowej pokazują spadek miesiąc do miesiąca aż o 9,4 proc. Wbrew oczekiwaniom spadła też produkcja budowlana. Spodziewano się wzrostu o 1 procent rok do roku, tymczasem doszło do spadku o 3,3 proc.

  Wynik, jaki osiągnęła sprzedaż detaliczna w grudniu, nie będzie jednak najprawdopodobniej zjawiskiem przejściowym. Zdaniem Kurtek w kolejnych miesiącach również można spodziewać się wzrostu w granicach 5 do 6 proc. Wzrostowi skłonności do zakupów sprzyjać będzie stabilna sytuacja gospodarstw domowych wynikająca ze sprzyjających pracownikom trendów na rynku pracy i podniesienia płacy minimalnej.

  Negatywny wpływ na wzrost realnej wartości zakupów wywrze zapewne wysoka inflacja, ale – mimo rosnących cen – można się spodziewać znaczącego zwiększania się sprzedaży detalicznej. To ona właśnie wraz z rosnącym eksportem pozytywnie wpłynie na dynamikę PKB w 2020 roku. Można więc spodziewać się, że w bieżącym roku polska gospodarka urośnie o 3,7 procenta – przewiduje Kurtek.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “Business Insider”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *