Menu
 • Menu

  Inflacja w Polsce na tle Unii Europejskiej

  Inflacja w PolscePod koniec 2019 roku inflacja w Polsce znacząco wzrosła. Zauważył to chyba każdy, kto robi zakupy. Jak jednak wygląda nasz wskaźnik wzrostu cen w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej? Portal Money.pl postanowił porównać wskaźniki na podstawie danych Eurostatu.

  Według danych Eurostatu – pisze Money.pl – inflacja w Polsce należy do najwyższych w UE. Jedynie 5 państw zanotowało wyższy wskaźnik wzrostu cen. Szybciej, niż u nas ceny rosły na Węgrzech, w Rumunii, na Słowacji, w Czechach i Bułgarii. W przypadku Węgier i Rumunii wzrost cen przekroczył 4 procent. W przypadku Polski Eurostat wyliczył wskaźnik inflacji na poziomie 3 proc.

  Od razu należy podkreślić, że wyliczenia Eurostatu nieco różnią się od tych przedstawianych przez GUS. Przypomnijmy, że nasi urzędnicy oszacowali grudniowy wzrost cen na przeciętnie 3,4 proc. To kwestia metodologii. W przypadku porównywania cen w różnych krajach lepiej posługiwać się ujednoliconą miarą Eurostatu – zaznacza portal Money.pl.

  Inflacja w Polsce jest prawie dwukrotnie wyższa od średniej dla Unii Europejskiej, gdzie ceny wzrosły o 1,6 proc. Średnia dla strefy euro wynosi natomiast 1,3 proc. Dane Eurostatu pokazują, że w całej Unii inflacja przyspieszyła pod koniec roku.

  Najniższą inflację zanotowano we Włoszech i Portugalii. W obu krajach ceny wzrosły o około pół procenta. Wzrost na poziomie niższym niż 1 procent zanotowano jeszcze w Hiszpanii, Belgii, Danii a także na Cyprze.

  W przypadku największych gospodarek Unii ceny rosły w umiarkowanym tempie: w Niemczech inflacja wyniosła 1,5 procenta, w Wielkiej Brytanii o 1,3 procenta a we Francji o 1,6 proc. Wysoki poziom zanotowały natomiast Holandia – 2,8 proc.

  Jakie produkty najbardziej dotknęła inflacja w Polsce?

  Jak pisze portal Money.pl: Ogółem żywność i napoje bezalkoholowe w grudniu były w Polsce o prawie 7 proc. droższe niż rok wcześniej. A są takie produkty jak wieprzowina, która drożeje kilka razy szybciej (o 23,6 proc.). Po 12 proc. w górę idą też owoce i warzywa. W dwucyfrowym tempie rosną jeszcze ceny wędlin (11,9 proc.) i cukru (20,7 proc.).

  Ponadto w 2019 roku pieczywo zdrożało o 6 procent, makarony o prawie 4 procent, drób – 7,1 procenta, cielęcina – 2,9 procenta, ryby – 4,7 procenta, mleko – 2,9 procenta, natomiast sery o 2 proc.

  Na poziom inflacji wpłynęły również znacząco ceny za wywóz śmieci. W 2019 roku zwiększyły się one aż o 32 proc. O kilka procent wzrosły też ceny za usługi lekarskie, stomatologiczne i transportowe. W przypadku wycieczek zagranicznych ceny zwiększyły się o 10 proc.

  Wysoka inflacja w Polsce nie oznacza, że wszystkie towary zdrożały. Na przykład masło staniało o 9 procent w ciągu roku, jaja o 4 procent. Nieco tańsze niż przed rokiem były również meble, urządzenia gospodarstwa domowego, buty i odzież.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: Money.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *