Menu

Menu

Jak oszczędzać w mądry sposób?

Oszczędzanie staje się koniecznością, zwłaszcza w dobie inflacji i zamrażania płac. Niemniej jednak nabycie tej umiejętności nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba bowiem oszczędzać mądrze, tak aby stało się to nawykiem, a nie pozostało jedynie przykrą koniecznością. Choć sama nauka oszczędzania może trwać nawet kilka miesięcy, zazwyczaj przynosi zadowalające efekty.

Jak oszczędzać

Przegląd miesięcznych wydatków

Pierwszym krokiem do nauki oszczędzania jest przegląd miesięcznych wydatków, jakie ponosimy. Niektórzy w tym celu korzystają z Excela, który pozwala kategoryzować koszty, inni używają tradycyjnego kalkulatora, kartki i długopisu. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, należy skrupulatnie podsumowywać koszty, jakie przyszło nam ponieść w konkretnym miesiącu. Możemy podzielić na obligatoryjne oraz fakultatywne. Z tych pierwszych w żaden sposób nie można zrezygnować, a ich ograniczenie jest bardzo trudne. Do wydatków obligatoryjnych należy na przykład:

  • zapłata czynszu,
  • opłacenie rachunków,
  • zakup biletu autobusowego czy paliwa (koszty związane z dojazdem do pracy),
  • opłacenie czesnego na studiach.

Tymczasem wydatki fakultatywne to takie, które w jakimś stopniu możemy ograniczyć. Niektóre z nich co prawda ponosimy obowiązkowo – mowa tutaj na przykład o zakupie żywności czy odzieży – jednak istnieją pewne sposoby, aby i pod tym kątem wydawać mniej. Inne wydatki fakultatywne obejmują na przykład rozrywkę czy dodatkowe kursy. Co istotne, z wydatków fakultatywnych nie musimy całkowicie rezygnować – warto pewną część budżetu przeznaczyć na drobne przyjemności, tak aby oszczędzanie nie kojarzyło się wyłącznie negatywnie.

Jak wspomagać oszczędzanie?

Chcąc nauczyć się oszczędzać, warto skorzystać z nowoczesnych produktów bankowych, zamiast trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Na początek załóżmy konto bankowe online, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie kontrolować zarówno wpływy, jak i wydatki. Pod konto bankowe online warto podpiąć rachunek oszczędnościowy. Obecnie banki stosują różne metody, aby zachęcić klientów do sumiennego oszczędzania. W niektórych przypadkach, przekazując co miesiąc pewną kwotę na konto, nie będziemy musieli uiszczać opłat związanych z jego prowadzeniem. W innych bankach pewien procent każdej transakcji przekazywany jest na konto oszczędnościowe.

Przykładowo, jeśli wydaliśmy 10 zł, a w umowie zawarto, że 10% każdej transakcji przekazywane jest na rachunek oszczędnościowy, to trafi na niego 1 zł. Wydaje się niewiele, jednak patrząc na to, ilu transakcji dokonujemy w ciągu miesiąca, na koncie może uzbierać się całkiem spora kwota. Oszczędności trzeba też umieć mądrze inwestować – obecnie mamy do wyboru wiele produktów inwestycyjnych o zróżnicowanym poziomie ryzyka. Jeśli nie wiemy, który z nich wybrać, poradźmy się doradcy inwestycyjnego. Przechowywanie zaoszczędzonych pieniędzy sprawia, że zaczynają one tracić na wartości, wskutek rosnącej inflacji.

Oszczędzanie to nie tylko wyrzeczenia

Generowanie oszczędności nieodmiennie kojarzy nam się z wyrzeczeniami. Nic dziwnego, bowiem pewnych dóbr czy usług musimy sobie odmówić, tak aby móc odłożyć więcej pieniędzy na koniec miesiąca. Niemniej jednak nie warto zakładać jakichkolwiek progów oszczędności. Nie zakładajmy, że w danym czasie uda nam się zaoszczędzić na przykład 500 zł. Skupmy się raczej na rozsądnym planowaniu domowego budżetu, mając na uwadze, że niektóre wydatki trudno jest przewidzieć. Normą jest oszczędzanie w niektórych miesiącach większych kwot, w innych zaś sięganie po debet na rachunku. Ponadto, zadbajmy o pewien balans – w oszczędzaniu nie chodzi o to, aby wszystkiego sobie odmawiać, a o to, by mądrze dysponować gotówką. Dlatego też, jeśli mamy ochotę wyjść do kina, pozwólmy sobie na małą przyjemność. Zadbajmy jednocześnie o to, aby wieczorne wyjście nie zamieniło się w wycieczkę po barach czy restauracjach, w których zostawimy naprawdę sporo pieniędzy. Drobne wyrzeczenia są pożądane, lecz nie chodzi o to, aby odmawiać sobie wszelkich przyjemności.

Więcej porad jak oszczędzać pieniądze: moneycore.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.