Menu
Menu

Skutki Brexitu – 17 lat bez wzrostu wynagrodzeń

Skutki BrexituSkutki Brexitu odczują dość mocno brytyjscy pracownicy. Może się okazać, że na prawie dwie dekady spowolnienie gospodarcze zatrzyma wzrost płac realnych. Jak podaje telewizja CNN, do wniosku takiego doszli autorzy opublikowanych niedawno raportów. Brytyjscy analitycy przewidują też, że Brexit może spowodować znaczne obniżenie się pozycji Wielkiej Brytanii w świecie na skutek spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego.

Z raportu Resolution Foundation wynika, że średnie wynagrodzenie po uwzględnieniu inflacji pozostanie jeszcze przez wiele lat na niższym poziomie niż wynosiło przed kryzysem 2008 roku. Sytuacja ta ma się zmienić dopiero w 2025 roku. Oznacza to, że Brytyjczycy będą pracować przez w sumie 17 lat bez realnej podwyżki wynagrodzeń i zarobią w tym czasie miesięcznie mniej niż przed 2008 rokiem.

Podobnie ocenia skutki Brexitu The Institute for Fiscal Studiem – podaje CNN. W bieżącym roku różne instytucje finansowe stale zmniejszają swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na Wyspach Brytyjskich. O ile na początku roku mówiło się jeszcze o wzroście w granicach 2%, obecnie przewidywania spadły do około 1,5%.

Ekonomiści przewidują, że niska wydajność brytyjskiej gospodarki sprawia, że do 2021 roku nie ma co liczyć na szybki wzrost PKB. Wydajność pracy w 2021 roku ma być o 3,5% niższa, niż przewidywano jeszcze w marcu 2016 roku. To oznacza straty dla PKB na poziomie 65 miliardów funtów.

Skutki Brexitu przyczynią się do gospodarczego zapóźnienia Wielkiej Brytanii

Na pesymistyczne przewidywania co do przyszłości wpływają obawy dotyczące warunków, na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Do niedawna kraj posiadał jedną z najsilniejszych gospodarek we Wspólnocie. Jednak skutki Brexitu mogą przyczynić się do podkopania jej podstaw na długie lata i spadku znaczenia kraju w świecie.

Chociaż do rozwodu jeszcze nie doszło, to już teraz negatywne skutki Brexitu dają się odczuć mieszkańcom Wysp. Od czasu głosowania cena funta spadła w stosunku do dolara amerykańskiego o 12%. Spowodowało to wzrost cen importowanych towarów. Wzrost płac nie nadążą za inflacją, która utrzymuje się na poziomie 3%. O 4% rocznie rośnie zadłużenie gospodarstw domowych. Spadają zarówno prywatne inwestycje, jak i wydatki gospodarstw domowych.

Wielka Brytania może być obecnie skłonna do negocjowania pozostania we wspólnym rynku po Brexicie, ale nie ma gwarancji, że takie negocjacje zakończą się sukcesem. Na razie rozmowy z Brukselą nie posuwają się zbytnio naprzód.

Niedawno Kanclerz Skarbu Philip Hammond zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2 lat rząd przeznaczy 3 miliardy funtów na przygotowanie Wielkiej Brytanii do Brexitu. Dodał przy tym, że rozwód z Unią Europejską może kosztować kraj kolejne dziesiątki miliardów funtów. Brytyjczycy nie powinni więc spodziewać się w najbliższym czasie obiecanych profitów związanych z wyjściem ze Wspólnoty.

Źródło – CNN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM