W 2017 roku sektor zbrojeniowy na świecie zwiększy przychody o 3,2%
Według raportu „2017 Global aerospace and defense sector outlook. Growth prospects remain upbeat” firmy doradczej Deloitte, sektor zbrojeniowy w tym roku odnotuje znaczącą poprawę koniunktury. Wynikać to będzie ze wzrostu wydatków zbrojeniowych w Stanach Zjednoczonych, pojawienia się nowych globalnych zagrożeń, a także wzrostu napięć w stosunkach między poszczególnymi krajami. W sektorze lotnictwa wojskowego wzrost przychodów wyniesie 2% w porównaniu do 0,3% wzrostu w sektorze lotnictwa cywilnego.
Przemysł zbrojeniowy – po kilkuletnim okresie stagnacji – już drugi rok z rzędu zanotuje wzrost przychodów. Światowe wydatki na zbrojenia wyniosły w 2015 roku 1,76 bln USD. Najwięcej, bo aż 595,5 mld USD, na ten cel wydały Stany Zjednoczone. Suma ta stanowi aż 34% globalnych wydatków. Polska wydała w tym czasie na zbrojenia 12,6 mld USD, co stawiało nasz kraj na 21 miejscu w świecie. W roku 2016 światowe wydatki na zbrojenia wzrosły o 2,7%.
Jak zapowiedział obecny prezydent Donald Trump, nowa administracja amerykańska planuje przeznaczać większe środki na obronę w celu zwiększenia potencjału obronnego Stanów Zjednoczonych. Tegoroczny budżet obronny USA zwiększy się więc o 9 mld USD. Swoje budżety zwiększają też kraje Bliskiego Wschodu, Korea Południowa, Japonia i Indie. Od dwóch lat znacząco rosną również wydatki Polski na obronę narodową. W 2017 roku zaplanowano na nie ponad 37 mld zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększą się one o 1,25 mld zł.
Deloitte przewiduje wzrost sprzedaży: wozów opancerzonych, amunicji, czujników elektrycznych, narzędzi wywiadu, cybertechnologii, systemów poprawiających precyzję ataku, samolotów patrolowych oraz statków. Ale wraz ze wzrostem wydatków na sprzęt wojskowy, zmniejszają się wydatki w innych działach gospodarki.
Przykład stanowi produkcja samolotów cywilnych. Tegoroczny wzrost przychodów w sektorze produkcyjnym lotnictwa cywilnego, którego współczynnik wyniesie 0,3%, będzie znacznie mniejszy w stosunku do roku ubiegłego. Wtedy sektor ten zanotował wzrost przychodów o 3,4%. Nie oznacza to jednak problemów całej branży lotnictwa cywilnego.
Jeśli chodzi o rynek przewozów lotniczych, raport przewiduje raczej wystąpienie zjawisk pozytywnych oraz wzrost zysków przewoźników. Będzie rosła liczba przewożonych pasażerów. Spowoduje to ostatecznie wzrost zamówień na samoloty cywilne. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi zysków przewoźników będzie niska cena paliwa.
Podsumowując raport Piotr Świętochowski – Dyrektor w Dziale Audytu, Ekspert ds. przemysłu obronnego, Deloitte stwierdził:
Zysk operacyjny w lotnictwie cywilnym wzrośnie prawdopodobnie w 2017 roku o 20,6 proc., w przemyśle obronnym o 7 proc. Wzrost przychodów dla sektora A&D w Europie jest przewidywany na poziomie 2,5 proc., a zysku operacyjnego na poziomie 9,3 proc. W USA było to odpowiednio 1,7 i 12,7 proc. Według przewidywań Deloitte ten dobry trend powinien się także utrzymać w kolejnych latach.
Dodaj komentarz