Menu
Siedlisko Milachowo
Menu

Rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok

 

28 września br. Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2022 rok. Dochody budżetu państwa mają wynieść 481,4 mld zł, zaś wydatki − 512,4 mld zł. Deficyt nie powinien przekroczyć 30,9 mld zł.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Sebastian Skuza podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie po posiedzeniu rządu 28 września 2021 r.

Polska gospodarka jest w dobrym stanie, ale to jeszcze nie moment na konsolidację fiskalną − stwierdził minister finansów Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Przewidywany w projekcie deficyt ma finansować kolejne inwestycje. − Finanse publiczne są zdrowe i możemy sobie pozwolić, aby dalej inwestować i żeby nasza gospodarka się rozwijała – podkreślił Kościński.

PKB niemal na tym samym poziomie

Minister finansów zaznaczył również, że dane w budżecie są przedstawione w ujęciu unijnym. Dług sektora finansów publicznych w tym ujęciu ma w przyszłym roku wynieść 56,6 proc., a deficyt – 2,8 proc. PKB. W przyszłym roku wzrost PKB ma wynieść 4,6 proc. w stosunku do 4,9 proc. w 2021 roku. − Porównując nominalne dochody budżetu państwa, a dokładnie ich przewidywane wykonanie w nowelizacji, a zaplanowane na rok 2022, kwota różnicy jest niewielka. Po wprowadzeniu rozwiązań z Polskiego Ładu, gdzie są zasadnicze obniżki podatku dochodowego dla osób fizycznych, te dochody utrzymują się na niemalże na tym samym poziomie, jeżeli chodzi o dochody ogółem, a dochody podatkowe rosną – powiedział wiceminister Sebastian Skuza. Jak zaznaczył, ubytki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wyniosłyby niewiele ponad 4,1 mld zł.

Więcej na ochronę zdrowia i sferę budżetową

W budżecie przewidziano kontynuację dotychczasowych programów strategicznych, m.in. 500+, a także realizację nowych programów, np. rodzinnego kapitału opiekuńczego, którego koszt to 3,2 mld zł. Nakłady na służbę zdrowia w budżecie wzrosną powyżej 5,75 proc. PKB. − Faktycznie zrealizowane środki będą jeszcze wyższe, bo po przyjęciu rozwiązań z Polskiego Ładu będą dodatkowe środki z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne – zaznaczył Skuza.

Jak zapowiedział wiceminister, waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych wyniesie 4,89 proc. W projekcie zapisano także środki na zwiększenie wynagrodzeń w sferze budżetowej w wysokości 4,4 proc. Z kolei pula przeznaczona na obronność ma osiągnąć poziom 2,2 proc. PKB.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.