Menu
Menu

Roman Miksa – Gmina Czarnocin dumna ze swoich przedsiębiorców

Chciałbym, aby mieszkańcom żyło się dostatnio, aby każdy miał pracę – czy to we własnych gospodarstwach rolnych, czy u prywatnych przedsiębiorców – mówi Roman Miksa, od 2014 roku pełniący funkcję wójta gminy Czarnocin, na której wiele gospodarstw i firm z sukcesami wykorzystuje potencjał rolniczy i przemysłowy.

Roman Miksa

Roman Miksa wójt gminy Czarnocin

Jak ważną część lokalnej gospodarki gminy Czarnocin stanowi rolnictwo i jakie są jego główne filary?

Roman Miksa – Gmina Czarnocin jest gminą wiejską, co pokazuje zarówno krajobraz gminy, jak i struktura podatkowa. W ostatnim dziesięcioleciu stała się zagłębiem hodowli trzody chlewnej, a jeszcze 15-20 lat temu niemal w każdym gospodarstwie rolnym było bydło mleczne. Coraz więcej gospodarstw zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną. Rolnicy z naszej gminy potrafią adaptować się do potrzeb rynku i pomimo ciągłej dynamiki odnajdują swoje miejsce w rolnictwie, stanowiącym najważniejszą gałąź polskiej gospodarki.

Jakie czynniki leżą u podstaw rozwoju rolnictwa na terenie gminy i jak samorząd wspiera lokalne gospodarstwa?

Roman Miksa – Rozwój rolnictwa to głównie prawidłowa koniunktura, czyli opłacalność. W każdym sektorze gospodarczym bardzo ważna jest stabilna sytuacja i specjalizacja. W przypadku prowadzenia gospodarstwa rolniczego ukierunkowanie działalności wiąże się z ogromnymi nakładami i niejednokrotnie latami pracy. Rolnicy z terenu gminy korzystają z wielu dopłat, m.in. bezpośrednich, podstawowych, dla młodych rolników, ONW, do produkcji         i innych, takich jak „czyste powietrze”. Ponadto w ostatnim czasie na terenie gminy nastąpiła aktywizacja Kół Gospodyń Wiejskich, które pozyskały dotacje i aktywnie działają w świeżo wyremontowanych i doposażonych świetlicach wiejskich. Cieszy również fakt, że gospodynie chętnie wspierają organizowane na terenie gminy wydarzenia kulturalne, takie jak Koszyczek Wielkanocny, dożynki czy wigilia gminna.

Jak wiele firm w gminie trudni się przemysłem rolno-spożywczym i jak ocenia pan ich działalność?

Roman Miksa – Nasza gmina ma charakter typowo rolniczy i choć nie ma u nas bardzo wielu przedsiębiorców ukierunkowanych stricte na przemysł rolno-spożywczy, to mamy się czym pochwalić. Na uwagę zasługują takie przedsiębiorstwa, jak Ubojnia Trzody Chlewnej Bydła i Koni Roman Maciejek, Masarnia Bogusław Kołodziejczyk, Invest Rol Sp. z o.o. – autoryzowany dealer maszyn rolniczych, Betoniarstwo Ogólne, Usługi Transportowe Marianna Kościańska, Restauracja Buchus, Wiliński – producent odzieży oraz przedsiębiorstwa Agro-Kocięba oraz Milkpol, które od kilku lat są chlubą naszej gminy.

Agro-Kocięba to rodzinna wytwórnia pasz i koncentratów z ponad 25-letnim stażem. Stały rozwój, wieloletnie doświadczenie oraz wysoka jakość oferowanych produktów przyczyniły się do osiągnięcia wysokiej pozycji na rynku lokalnym. Rozwój i osiągnięcia firmy potwierdzają liczne certyfikaty i nagrody.

Z kolei Milkopol SA jest dynamicznie rozwijającym się prywatnym przedsiębiorstwem opartym w stu procentach na polskim kapitale. Swoją działalność produkcyjną prowadzi od 1990 roku. Mleko potrzebne do produkcji, w ilości ponad miliona litrów miesięcznie, pozyskiwane jest od ponad 250 wyspecjalizowanych gospodarstw. Z tego surowca firma wytwarza ponad 600 ton produktów najwyższej jakości: twarogi, serki, mleko pasteryzowane, śmietany oraz napoje mleczne, które znaleźć można na półkach lokalnych sklepów oraz w Delikatesach Nabiałowych marki Milkpol Czarnocin na terenie całej Polski.

Produkty obu tych firm były wielokrotnie nagradzane. Z radością przyjęliśmy informację, że Milkpol SA otrzymał nagrodę w plebiscycie AgroLiga i tym samym po raz kolejny firma z gminy Czarnocin plasuje się wśród finalistów. Przypomnę, że w 2015 roku tytuł I wicemistrza krajowego w AgroLidze z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy otrzymali państwo Jadwiga i Bogdan Kocięba – właściciele wspominanej firmy Agro-Kocięba. Moja osobista satysfakcja jest tym większa, że obydwie firmy będące laureatami AgroLigi otrzymały w minionych latach statuetkę „Zasłużony dla Gminy Czarnocin”, którą miałem przyjemność wręczyć.

Dożynki gminne w 2019 roku

Dożynki gminne w 2019 roku

Czy w gminie jest miejsce dla nowych inwestorów? Jakie kierunki przedsiębiorczości są najmilej widziane?

Roman Miksa – Gmina Czarnocin posiada na swoim terenie inwestorów z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, włókienniczej oraz rozwijającej się branży turystycznej. Dzięki położeniu w centralnej Polsce przy autostradzie A1 oraz drodze wojewódzkiej 716 gmina Czarnocin jest dobrą bazą wypadową dla mieszkańców centralnej Polski. Tereny wiejskie wraz z rzeką Wolbórką i zbiornikiem wodnym Czarnocin stanowią podstawę rozbudowującej się turystyki. Jednocześnie tereny inwestycyjne sołectwa Dalków, przy planowanej drodze S74, oraz tereny przy drodze wojewódzkiej w sołectwach Kalska Wola i Biskupia Wola są sukcesywnie doinwestowywane poprzez przebudowywanie infrastruktury drogowej i podziemnej oraz uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego i zmaksymalizowania potencjalnych korzyści płynących dla przyszłych inwestorów. Gmina pragnie przyciągnąć przede wszystkim inwestorów z branży turystycznej, rolno-przetwórczej, logistycznej, ale jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi podmiotami. Planowane inwestycje wpisujące się w długofalową politykę rozwoju gminy są spójne z programami krajowymi, zakładającymi rozwój infrastruktury transportowej, dlatego – świadomi wyzwań i możliwości stojących przed gminą – już dziś zabiegamy o inwestorów z branży logistycznej i planujemy inwestycje w infrastrukturę.

Z czego jest pan najbardziej dumny jako wójt zarządzający gminą o charakterze rolniczym?

Roman Miksa – Od urodzenia jestem mieszkańcem Czarnocina, znam jego historię, tradycję. Prywatnie również jestem rolnikiem i prowadzę przejęte od rodziców, dość prężnie rozwijające się gospodarstwo. Dlatego najbardziej cieszy mnie rozwój wielu pięknych nowoczesnych gospodarstw rodzinnych. Wielu rolników na terenie naszej gminy prowadzi intensywną produkcję rolną na wysokim poziomie. Pomimo niestabilnej sytuacji w rolnictwie na skutek niskich cen, suszy i innych trudności podejmują odważne decyzje i inwestują w rozwój swoich gospodarstw. To powoduje wzrost dochodów mieszkańców, co przekłada się pośrednio na funkcjonowanie samorządu, a także na poprawę estetyki gminy.

Nowo wybudowane Przedszkole Samorządu Gminy Czarnocin

Nowo wybudowane Przedszkole Samorządu Gminy Czarnocin

Czy młode pokolenia są zainteresowane sukcesją i kontynuacją dzieła swoich rodziców? Jak młodzi ludzie są przygotowani do pracy w rolnictwie zgodnej ze współczesnymi standardami i wyzwaniami gospodarczymi?

Roman Miksa – Wymiana międzypokoleniowa w rolnictwie to ciągły proces dokonujący się między różniącymi się pokoleniami. Sukcesja powinna być oparta na przekazywaniu ukształtowanych wartości starszego pokolenia, jego dotychczasowej wiedzy oraz posiadanego doświadczenia. Poziom edukacji młodych rolników w zakresie rolnictwa powinien być z kolei postrzegany ze zrozumieniem i powagą przez ich poprzedników. Znaczenie wiedzy w kształtowaniu gospodarstw rolniczych powinno być doceniane zarówno przez producentów rolnych młodszego, jaki starszego pokolenia.

Jakie ma pan życzenia, myśląc o przyszłości Czarnocina?

Roman Miksa – Chciałbym, aby Czarnocin był najpiękniejszą gminą w Polsce (uśmiech). Chciałbym, aby mieszkańcom żyło się dostatnio, aby każdy miał pracę – czy to we własnych gospodarstwach rolnych, czy u prywatnych przedsiębiorców. Aby na terenie gminy powstał Dom Kultury, który przy wsparciu dwóch samorządowych szkół i biblioteki rozwinie kulturalnie dzieci i młodzież, a starszym przyniesie odprężenie duchowe i rozrywkę. Na naszym terenie jest jeszcze sporo inwestycji do zrealizowania, chociażby ciągła poprawa infrastruktury drogowej, gazyfikacja gminy, rozbudowa gminnej oczyszczalni ścieków i podłączenie do niej kolejnych mieszkańców. Jestem jednak pełen nadziei, że wspólnie z mieszkańcami, tak chętnie angażującymi się w sprawy samorządu, zdziałamy jeszcze wiele, abyśmy za kilka lat byli jeszcze bardziej dumni z naszej małej ojczyzny.

  • Rozmawiała Marlena Szczęsna
  • Fot. archiwum gminy Czarnocin 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM