Menu
 • Menu

  Rodzaje pokryć dachowych – które wybrać?

  Rodzaje pokryć dachowychRóżne rodzaje pokryć dachowych dostępnych na rynku umożliwiają optymalny wybór w zależności od rodzaju budynku, jego kolorystyki i konstrukcji więźby dachowej. Trzeba jednak pamiętać, że każdy materiał ma swoje wady i zalety. Dużą role odgrywa również kształt dachu, jego kąt nachylenia i warunki atmosferyczne panująca na danym obszarze.

  Mówiąc o pokryciu dachowym mamy na myśli zewnętrzną warstwę połaci dachowej. To ona właśnie chroni konstrukcję przed wpływem czynników atmosferycznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje pokryć dachowych i rynien. Dość często wybierane są pokrycia metalowe. Trzeba pamiętać, że one także różnią się one między sobą, między innymi kształtem sposobami zabezpieczenia i rodzajem użytego surowca.

  Wybór niewłaściwego pokrycia może wiązać się z koniecznością ponoszenia nadmiernych kosztów, małą trwałością dachu a nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej. Jako przykład można podać użycie dachówek ceramicznych w budynku o słabej konstrukcji dachu. Zastosowanie ciężkiego pokrycia powoduje możliwość zawalenia się konstrukcji.

  Rodzaje pokryć dachowych – wady i zalety

  Bardzo cenionym rodzajem pokrycia są dachówki ceramiczne. Jedną z ich głównych zalet jest trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki małym rozmiarom dachówek powierzchnię nimi pokrytą łatwo jest naprawić. Wystarczy tylko wymienić jeden lub kilka elementów. Ale dachówki mają też swoje wady. Wymagają mocnej konstrukcji więźby, są drogie a ich montaż jest skomplikowany. Tańszą alternatywą dla pokryć ceramicznych są dachówki betonowe. Te jednak nie są tak trwałe.

  Jeszcze tańsze rozwiązanie stanowią blachodachówki. Dodatkowo – ze względu na niską masę – nie wymagają one mocnej więźby dachowej. Ten rodzaj pokrycia wykonany jest z blachy stalowej lub lżejszej, aluminiowej. Metal pokrywają warstwy zabezpieczenia.

  Blachodachówki mogą być płaskie lub tłoczone. Tłoczenia niekiedy upodabniają je wizualnie do dachówek ceramicznych lub innych pokryć. Producenci wprowadzają ciągle nowe wzory wytłoczeń a także zróżnicowaną kolorystykę.

  Dostępne są również blachodachówki w formie przycinanych na wymiar połaci przeznaczonych do mało skomplikowanych dachów lub łatwych w transporcie paneli, które lepiej sprawdzają się na skomplikowanych powierzchniach.

  Trzeba jednak pamiętać, że metalowe pokrycia różnią się między sobą pod względem trwałości. Wszystko zależy od grubości blachy i użytych zabezpieczeń. Nie są one tak trwałe jak ceramiczne.

  Bardzo tanim ale jednocześnie mało eleganckim i mniej trwałym rozwiązaniem są pokrycia bitumiczne. Tradycyjne lub samoprzylepne papy przeznaczone są dla dachów płaskich lub o małym nachyleniu. Jednak masa bitumiczna może być również wykorzystana do produkcji bardziej estetycznych dachówek. Wykonane w ten sposób pokrycie jest lekkie, odporne na działanie czynników atmosferycznych i charakteryzuje się dużą dźwiękochłonnością.

  Dostępne na rynku rodzaje pokryć dachowych umożliwiają łatwe dopasowanie pokrycia do kolorystyki i charakteru budynku oraz warunków atmosferycznych. Można również wybrać rodzaj, który – przy danym rodzaju dachu – zapewnia maksymalną redukcję kosztów i nakładu pracy.

  Autor: Sebastian Bujak

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *